ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: koláž Technet.cz, Profimedia.cz

Update eRoušky: na risk nákazy upozorní už po 7 minutách, reaguje na mutace

  • 58
Aplikace eRouška má opět novou verzi. Riziková doba pro přenos viru už není 15 minut na vzdálenost bližší než 2 metry, ale nově 7 minut a 2 metry. Podle webu ministerstva zdravotnictví to umožní více záchytů různých mutací. Aplikace je mimo jiné nově propojena ze zahraničními aplikacemi, což usnadní práci především pendlerům.

„Původně epidemiologové stanovili jako rizikový kontakt jako setkání, které je ve vzdálenosti bližší než 2 metry po dobu alespoň 15 minut. Agresivnější šíření nových mutací koronaviru však ukazuje, že k nákaze stačí i kratší kontakt,“ stojí na webu ministerstva zdravotnictví, které chce novou verzí aplikace eRouška reagovat na agresivitu šíření mutací koronaviru. 

Změny parametrů podle resortu probíhají už od začátku března. „Průběžně vyhodnocujeme jejich vliv na počet nalezených kontaktů. Prozatím upravujeme zejména parametry odpovídající délce setkání, aktuálně jde přibližně o 7 minut,“ uvádí ministerstvo. 

Pro vyhodnocení kontaktu jako rizikového je kromě vzdálenosti do dvou metrů je podle aplikace relevantní také délka kontaktu, ale například zastavení na semaforech na 1 až 2 minuty je tedy nevýznamné.

Nově aplikace umožňuje přijímat a předávat si varování se zapojenými trasovacími aplikacemi používanými v jednotlivých státech Evropské unie, což je výhoda především pro pendlery.

Čím větší vzdálenost tím je to obtížnější

Aplikace eRouška se podle údajů na webu snaží parametry vzdálenosti a času setkání vyhodnocovat co nejpřesněji dostupnými technologiemi. Vzdálenost mezi uživateli, respektive jejich telefony, se odhaduje na základě síly signálu Bluetooth. Doba setkání se posuzuje podle měřicích oken – telefon v několikaminutových intervalech zjišťuje, zda jsou v okolí jiné telefony s eRouškou.

„Čím větší vzdálenost a čím kratší kontakt, tím obtížnější je jeho přesné vyhodnocení. Uvolňování parametrů vyhodnocení tak zvyšuje pravděpodobnost falešných pozitivit a falešných negativit,“ varuje aplikace.

Redakce iDNES.cz před několika týdny upozornila na problémy aplikace eRouška. Tehdy na nedostatky současně upozornil i Jan Kulveit, český vědec, který se na oxfordské univerzitě zabývá modelováním globálních rizik. 

„eRoušce nejspíš nejvíc škodí její oficiální zřizovatel, tedy ministerstvo zdravotnictví. Za celou dobu provozu nepřipustilo, aby lidé vytrasovaní pomocí eRoušky mohli na PCR testy zdarma – takže eRouška sice kontakty dotrasuje, ale většinou to k ničemu nevede, protože vytrasovaní by museli platit jeden až dva tisíc korun za test z vlastní kapsy,“ uvedl tehdy Kulveit s tím, že za celou dobu fungování aplikace neproběhla k eRoušce výraznější reklamní kampaň.

Redakce tehdy oslovila i ministerstvo zdravotnictví, které však žádný problém nevidělo. „Notifikace na možný rizikový kontakt se letos zatím zobrazuje průměrně okolo 800 uživatelů denně,“ poukázala na funkčnost aplikace mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video