Stát chce všechny zúčastněné strany více motivovat a zapojit do kampaně. Ilustrační foto

Stát chce všechny zúčastněné strany více motivovat a zapojit do kampaně. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Novela zákona pomůže odblokovat pat s digitalizací

  • 6
Ministři vnitra a kultury Ivan Langer a Václav Jehlička představili vládní novelu zákona o elektronických komunikacích. Měla by pomoci odstartovat digitální vysílání v roce 2010. Zúčastněné strany bude navíc motivovat, aby začaly ještě o rok dříve.

S novelou zároveň svitla naděje čekající šestici digitálních stanic, které by díky kompenzační licenci mohly vysílat už od příštího roku.

"Po dlouhých měsících přešlapování na místě je zde návrh, o kterém se dá diskutovat," řekl novinářům Langer.

"Je naší ambicí, aby opozice přistoupila k návrhu konstruktivně. Je jejím zájmem dořešit problém, který vznikl za její vlády," dodal.

Záměrem zákona je podle něj stimulovat ty, kterých se digitalizace týká, aby se na urychlení procesu ve vlastním zájmu aktivně podíleli, a pomohli tak rozvoji digitálního trhu.

Bonus za rychlost
Novela předpokládá, že by se analogové vysílání vypnulo k 10. říjnu 2010. Aby však celý proces neležel jen na bedrech ČT, počítá návrh se zapojením komerčních televizí.

Ty by měly v případě dobré spolupráce a rychlého jednání získat výhody. Pokud budou proces brzdit, dočkají se naopak sankcí.

Prima a Nova tak například dostanou tzv. kompenzační licenci, když k danému termínu ukončí provoz analogového vysílání. Datum je totiž nezávazné a právně nevymahatelné.

Pokud však budou rychlé a analogové vysílání ukončí ještě o rok dříve, dostanou další licenci navíc.

V opačném případě jim dramaticky stoupnou náklady na vysílání, protože stát je připraven výrazně zpoplatnit analogové kmitočty. A to až stonásobně.

Naděje pro čekající televize
Nový zákon také počítá s pomocí pro šestici digitálních stanic, které stále čekají na termín, kdy budou moci zahájit své vysílání.

Na základě stížnosti TV Nova jim byly na podzim minulého roku pozastaveny licence, které loni v dubnu v regulérní soutěži získaly. - více zde

Soudní cestou by vyřešení sporu trvalo dva až tři roky, díky zmiňovanému zákonu by se však mohl celý proces významně urychlit.

Znevýhodněné televize by totiž získaly tzv. přechodnou licenci. Ta by byla dočasná a platila by pět let. "Je to zásadní posun," potvrdil iDNES.cz šéf Asociace digitálních televizí Jiří Balvín.

Návrh zákona dostala Asociace k připomínkování, své podněty by měla ministerstvu dodat do úterních ranních hodin. Pak se rozjede legislativní proces, ve kterém by se měl zákon stihnout projednat do konce roku.

Začneme už v roce 2008
Novelu projedná příští týden vláda, do parlamentu poputuje 24. května. Před prázdninami by se mělo stihnout první čtení, druhé a třetí bude následovat na podzim. Když zákon do konce roku schválí i Senát a podepíše prezident, budou moci stanice vysílat od nového roku.

"Naše TV Óčko už je připravena vysílat hned od ledna," říká Balvín. Další televize se podle něj připojí do konce roku.

Ačkoli byly všechny přichystány vysílat už letos na jaře, odklad soudu jim překazil plány. Některé si našly alternativní program, jiné musely například propustit své zaměstnance. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video