Než prosit Tlustého, ať radši vláda padne, řekl místopředseda ODS Ivan Langer v ČT.

Než prosit Tlustého, ať radši vláda padne, řekl místopředseda ODS Ivan Langer v ČT. | foto: Čeněk Třeček, iDNES.cz

Než klečet před Tlustým, to ať vláda radši padne, řekl Langer

  • 1178
Místopředseda ODS Ivan Langer odmítá, aby nejsilnější vládní strana v případě nedostatku hlasů "klečela" před rebelujícím poslancem Tlustým a přesvědčovala ho k podpoření vlády. Má mu za zlé, že se namočil do kompromitační aféry Morava. Hlasování o nedůvěře vládě chce po volbách vyvolat ČSSD.

Na obrazovku se znovu vrátila aféra, při níž dnes už bývalý poslanec ODS Jan Morava sbíral pikantní materiály na kolegy ze Sněmovny, zejména na vzpurnou poslankyni koaliční Strany zelených Olgu Zubovou. Vlastimil Tlustý se novinářům nabídl jako volavka a poskytl své "kompromitující" fotografie, které pak Morava nabízel dál.

"Nepřichází v úvahu jednání s Tlustým, který se choval nezodpovědně. ... Chovali bychom se jako pokrytci, kdybychom klečeli před Tlustým na kolenou a prosili ho, ať hlasuje pro vládu," prohlásil Langer v Otázkách Václava Moravce.

"Než prosit Tlustého, to ať radši vláda padne," dodal důrazně v České televizi. Věří prý, že další dva nespokojenci ve straně - Jan Schwippel a Juraj Raninec - jsou jiní a budou hlasovat pro vládu.

Jan Schwippel v pořadu odpověděl: "Nemůžu nic vyloučit, budu se ale před hlasováním rozhodovat zodpovědně." Odkázal na to, co před ním říkal i Langer - Česká republika by mohla přijít o vládu krátce před tím, než se ujme předsednictví v EU.

Schwippel ale zároveň zopakoval, že ODS postavila své stanovisko k aféře na "honu na čarodějnici Vlastimila Tlustého."

Škromach: Ať vláda požádá sama o důvěru
Záměr vyvolat po podzimních volbách do Senátu a krajských zastupitelstev hlasování o nedůvěře vládě v sobotu potvrdil poslanecký klub ČSSD. Místopředseda strany Zdeněk Škromach v Otázkách zopakoval, že došlo k systémovému selhání v nejsilnější vládní straně a kabinet musí odstoupit. - čtěte: Podzim podle ČSSD: komise vyšetří Moravu, ODS ztratí Senát, vláda padne

. Jak socialisté svrhávali vládu

Sociální demokraté se vládu pokoušeli svrhnout už třikrát. Nikdy ale neměli dostatečný počet 101 hlasu: 

20. června 2007 - vláda přečkala hlasování o nedůvěře, které si navíc pojistila hlasy bývalých členů ČSSD, Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Opozice, která ke svržení vlády potřebovala 101 hlasů, jich našla jen 97. - více zde

5. prosince 2007 - druhé hlasování o nedůvěře dopadlo se stejným výsledkem. Opozice měla opět jen 97 hlasů, koalici opět podpořili Melčák s Pohankou. - více zde

30. dubna 2008 - opozice získala o jeden hlas více, stále jí ale tři chyběly. Vláda tak hlasování o nedůvěře opět ustála. - více zde

"ODS by měla sama přijít do Sněmovny a požádat o důvěru," míní Škromach a vzpomněl na minulé vlády, které tak učinily.

Langer ale opáčil, že k takovému kroku není důvod. "Jiná situace by byla kdyby se ODS postavila z poslance Moravu a Tlustého, ale my se od nich důrazně distancujeme," připomněl. Strana oba poslance už dříve vyzvala k odstoupení, Morava už mandát složil.

Žádost o důvěru přitom není - zjednodušeně řečeno - tak náročná na hlasy. Kabinet potřebuje nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců, kterých musí být v sále alespoň 67. Teoreticky by tak pro získání důvěry mohlo stačit i pouhých 34 hlasů, připomíná ČTK. Pro vyslovení nedůvěry musí opozice získat 101 hlas, tedy nadpoloviční většinu všech poslanců.

"Chápu, že se ODS bojí, že by ty hlasy neměla," špičkoval Langera Škromach.

Schwippel by hlasoval stejně i mimo klub ODS
Schwippel s Ranincem po odhalení aféry žádali o jasný postoj vedení strany. V televizní reportáži totiž zaznělo, že Moravu někdo úkoloval.

V úterý na jednání poslaneckého klubu ODS nespokojenci neuspěli s požadavkem na rezignaci šéfa klubu Petra Tluchoře. Řekli, že se do čtrnácti dnů rozhodnou, zda v klubu setrvají. Bude to už příští týden?

"Bude to do čtrnácti dnů od zasedání poslaneckého klubu," nenechal se zviklat Schwippel. Konkrétněji však odpověděl na dotaz, jak by po případném odchodu hlasoval.

"Já jsem v drtivé většině hlasování byl pro koaliční návrhy. Jiná hlasování by se dala spočítat na prstech jedné ruky. I kdybych odešel, tak bych v tomto duchu pokračoval," řekl Schwippel.

Zubová: Jsem pro rychlé řešení v koalici
ČSSD chce ke kauze exposlance Moravy zřídit vyšetřovací komisi. Schwippel se podle svých slov vážně zamýšlí nad tím, že návrh na zřízení komise podpoří.

Zubová, které se aféra osobně dotkla, se v tomto případě postavila spíš na stranu vlády. "Komise by pracovala dlouho a výsledek je pro mě daleko. Jsem po partnerské řešení ve vládní koalici," dodala s odkazem na slib premiéra Mirka Topolánka, že "vyčistí ten Augiášův chlév".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video