Demonstrace antifašistů v Praze (13.12.2008)

Demonstrace antifašistů v Praze (13.12.2008) | foto: Soňa Lechnerová, iDNES.cz

Nevidíme vám do tváře, rozpouštíme demonstraci

  • 975
Půjdete-li na demonstraci, nechte doma šály, šátky, kukly, ale i masky. Od 1. ledna je v průběhu protestu nesmíte mít na hlavě, protože tím policii ztěžujete identifikaci a to je nově důvod k okamžitému rozpuštění demonstrace. Ochránci lidských práv jsou tím pobouřeni.

Maskovaní extremisté, příznivci alternativní kultury milující karnevaly v maskách, ale také zemědělci ozdobení gumovou karikaturou Václava Klause či muslimky v tradičních burkách. Těch všech se dotýká změna v zákoně o právu shromažďovacím, která začala platit s novým rokem.

Podle mluvčí ministra vnitra Jany Malíkové se zákon změnil kvůli extremistům, kteří se zamaskovaní šátky a kuklami prali s policií. A ta prý později měla potíže je identifikovat a předvolat.

S tím nesouhlasí ochránci lidských práv. Změna podle nich útočí na právo na soukromí pokojných demonstrantů, navíc je hází do jednoho pytle. Stát podle tohoto výkladu všechny zamaskované demonstranty automaticky považuje za podezřelé.


Reforma "ušetří" tisíce policistů, šéfové půjdou do terénu

Čtěte o novinkách v policejním zákoně.

"Tím, že ministerstvo vnitra spojuje maskování na veřejných shromážděních výhradně s agresivitou, zpochybňuje právo bránit své soukromí," řekl iDNES.cz zástupce občanské iniciativy Freedom Not Fear Jan Němec.

Bublan: Demonstranti se snad za názor nestydí

S návrhem zakázat maskovaným lidem demonstrovat přišel poslanec ČSSD František Bublan loni v červnu. Přilepil ho ve druhém čtení k některé z norem, které souvisejí s novým zákonem o policii.

"Pokud se někdo hlásí k nějaké myšlence a demonstruje za ni na veřejnosti, proč by to měl dělat anonymně?" argumentoval Bublan.

Podněty ke změně měl prý od zástupců samosprávy i od policie. Ta měla už dříve možnost vyzvat každého účastníka veřejného shromáždění k odmaskování. "Bylo to velmi obtížné," tvrdí Bublan.

Původně si ovšem na tento návrh vůbec nemohl vzpomenout. "Já jsem s tím přišel? Nebyl to spíš Benda?" divil se. Rozpomenul se až po několika minutách, po upozornění, že redaktor iDNES.cz čerpá z dokumentů na stránkách Poslanecké sněmovny.

Ochránci lidských práv: Změna byla zbytečná

Právnička Helena Svatošová ze sdružení Iuridicum Remedium Bublanův argument nepřijímá, podle ní měla policie dostatečné páky. Poukazuje přitom na Listinu práv a svobod. "Lidé mají na demonstracích zakrytý obličej, a to z řady důvodů, převážně legitimních," uvedla.

Dodala, že pokud vláda k tomuto zákazu maskování se na demonstracích přikročila, měla by prokázat, že si to vyžaduje naléhavá situace, kterou nejde řešit jinak.

"Lidé nechodí na veřejná shromáždění demonstrovat svou identitu, ale skupinový názor," doplnil Jan Němec z iniciativy Freedom Not Fear.

Mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková tlumočila názor, podle nějž nová úprava lidská práva neporušuje.

Pavel Štefaňák, který na pražském magistrátu dohlíží na demonstrace, se k novele nechtěl vyjádřit. "Magistrát jako správní úřad má za úkol zajišťovat výkon agendy na úseku zákona o právu shromažďovacím dle platného zákona, nikoliv hodnotit různé aspekty právní úpravy," sdělil iDNES.cz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video