Odhalení pamětní desky Karla Kryla v Teplicích.

Odhalení pamětní desky Karla Kryla v Teplicích. - Odhalení pamětní desky Karla Kryla v Teplicích. | foto: Martin Adamec, MF DNES

Nehrajte Kryla, chce jeho vdova od rádia komunistů

  • 229
V roce 1969 komunisté vyštvali slavného písničkáře a odpůrce totalitního režimu Karla Kryla do Německa - a jeho slavný protiokupační song Bratříčku, zavírej vrátka se stal podpultovým zbožím. Dnes si jeho písničky soudruzi hrají ve svém stranickém rádiu Haló Futura.

Vdova po Karlu Krylovi se teď rozhodla jim v tom zabránit.

"Hrát Karlovy písničky proti komunistickému režimu v rádiu komunistů je nehoráznost a budeme se bránit veřejně," řekla v pátek MF DNES Marlene Krylová, která žije v Německu. Rádio Haló Futura hraje Kryla mimo jiné proto, že lídr Miroslav Grebeníček ho označuje za svého oblíbeného zpěváka.

"Jeho společensky angažované písně byly vždy proti proudu, před i po listopadu 1989," vysvětluje mluvčí KSČM Monika Hoření.

Krylova manželka Marlene se teď z bavorského Pasova chystá do Prahy, aby zakázala produkci manželových písní na vlnách komunistické stanice.

"Protestní písně Karla proti bývalému režimu zná každý Čech a komunisté je nyní zneužívají pro své vlastní zájmy," říká.

Společně s příbuznými v Česku, švagrem Janem a švagrovou Marií, už připravují otevřený dopis českým politikům. "Chceme se obrátit také na politické strany, aby věděly, že si rodina nepřeje, aby jeho písně zněly z rádia komunistů, před nimiž musel emigrovat," připomíná Krylová. Pokud neuspěje, zvažuje možnost obrátit se na soud.

Soudruzi zatím Kryla dál hrají - třeba zrovna včera známou píseň Morituri te salutant. "Normálně platíme poplatky Ochrannému svazu autorskému," připomíná moderátor stanice Haló Futura Petr Burda.

"V takovém případě si neumím představit, jak jim v produkci písní zabránit," tvrdí šéf Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Pospíchal.

Mluvčí KSČM Monika Hoření včera prohlásila, že pokud se Marlene Krylová obrátí s žádostí o zákaz přímo na rádio, písničky přestanou hrát. "Nechceme dělat zlou krev," tvrdí mluvčí strany, jež významně zničila Krylův život.

Jako šestiletý viděl Karel Kryl na vlastní oči, jak v roce 1950 soudruzi zničili rodinnou tiskárnu v Kroměříži. V roce 1969 před komunisty už jako hvězda utekl do Německa, když se po pádu režimu vracel, aby po 20 letech v emigraci uviděl matku, přijel na její pohřeb.

Komunisté spustili své internetové rádio letos v červenci. Kromě Krylových písní v programu nechybějí pravidelné rozhovory ze stranickými špičkami nebo pořady jako Tři minuty pravdy o Kubě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video