Cílem Česka na jednání v financích EU bude, aby Česko zůstalo čistým příjemcem unijních peněz a bylo mezi první pěticí v příjmech z unijní kasy na jednoho obyvatele.

Cílem Česka na jednání v financích EU bude, aby Česko zůstalo čistým příjemcem unijních peněz a bylo mezi první pěticí v příjmech z unijní kasy na jednoho obyvatele. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nečas bojuje o miliardy z Bruselu, aby Česko dál bralo více, než dává

  • 36
Může to být klíčová zpráva pro to, jak budou Češi dál vnímat Evropskou unii. Premiér Nečas na summitu špiček unie bojuje o to, aby Česko i v letech 2014 až 2020 z Bruselu dostávalo o dost více, než kolik do unijní kasy posílá. Nečas si navíc vytkl další cíl. Aby naše země byla mezi první pěticí příjemců peněz z Evropské unie v přepočtu na hlavu.

"Naším cílem je zůstat v budoucím programovacím období čistým příjemcem a být v rozdělování evropských peněz v poměru na jednoho obyvatele někde mezi prvními pěti až deseti státy," napsal předseda vlády v článku pro MF DNES před mimořádným jednáním Evropské rady o financích na období 2014 až 2020.

Česko ročně do Bruselu posílá 32 až 35 miliard korun a pro roky 2007 až 2013 mohlo počítat s částkou 780 miliard korun, tedy ročně zhruba 100 miliard korun, uvedl ve čtvrtek při jednání výboru pro evropské záležitosti jeho předseda, poslanec Jan Bauer z ODS.

Při jednání výboru také zaznělo, že i v dalších letech by mělo Česko odvádět podobnou částku, ale příjmy z unijní kasy se asi sníží. I tak bychom měli zůstat čistým příjemcem, takže by členství bylo pro zemi finančně výhodné.

Miliardy z EU jsou jen kapkou v moři, řekl poslanec Paggio

"Když jsme se pídili u ministerstva pro místní rozvoj, jak to bylo v roce 2011, trvalo to docela, než jsme se dobrali k tomu, že čistý příjem za ten rok byl pro Českou republiku 40 miliard korun, tedy asi tři procenta celého státního rozpočtu. Ve skutečnosti je to tedy kapka v moři," řekl poslanec vládní strany LIDEM Viktor Paggio.

"Musím říci, že poslední návrh, který předložil předseda ER Herman van Rompuy, je návrh, který nám se nelíbí, se kterým nesouhlasíme, budeme usilovat o jeho vylepšení ve prospěch České republiky," prohlásil Nečas po jednání vlády, na němž dostal mandát pro čtvrteční a páteční jednání v Bruselu. Na druhou stranu podle něj Česká republika na rozdíl od dalších deseti až jedenácti zemí nehrozí vetem rozpočtu unie na další sedmileté období.

"Poslední návrh finančního rámce škrtá ve výdajích na nejchudší regiony, na výzkum či rozvoj venkova. Naopak třeba v přímých platbách do zemědělství nebo v infrastrukturním fondu jsou úspory menší, což příliš logiku nedává," napsal Nečas v článku pro MF DNES. Česko bude požadovat, aby nebyla zvýhodňována společná zemědělská politika. Nečas si také dovede představit výrazné úspory v evropské administrativě. Zcela mimo realitu mu přijde návrh, aby stoupaly platy euroúředníků.

Absolutní výše částky, kterou by mělo Česko z EU dostávat, není podle Nečase jedinou důležitou věcí, tou další je efektivní využívání peněz z Bruselu. "Dochází skutečně velmi často k plýtvání finančních prostředků z evropských fondů, dokonce k velmi nemravným a neetickým krokům za hranici zákona spojeným s korupcí," připustil Nečas ještě před odjezdem do Bruselu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video