Návštěvníci koupališť by měli být ostražití

Praha - Zkalená či nazelenalá voda - tak takovému přírodnímu koupališti, ale i otevřenému bazénu by se návštěvník měl zdaleka vyhnout. "Ani čirá voda nemusí být bez závady," varuje ředitel Městské hygienické stanice Praha Jaromír Sobota. "Pouhým okem nelze rozpoznat například výskyt sinic, jejichž toxiny mohou alergikům, astmatikům, ale i zcela zdravým lidem způsobit nemalé obtíže," dodává Sobota.

Kvalitu vody, a tedy z hygienického hlediska bezpečné koupání, má zajistit nová vyhláška, která ukládá provozovatelům bazénů i koupališť pravidelně provádět rozbory vody.

"Kompletní mikrobiologický rozbor jsou provozovatelé povinni provést ještě čtrnáct dní před otevřením pro veřejnost. Přírodní koupaliště pak mají kontrolovat každých čtrnáct dní, bazény minimálně jednou za měsíc," říká Sobota.

Pravidelné rozbory si přitom provozovatelé koupališť musí hradit sami. "Jeden odběr vyjde na čtyři tisíce korun," uvedla Irena Nejedlá, vedoucí provozu bazénu na Slavii v desáté městské části.

Problémy s kvalitou vody zatím hygienici na území metropole nezaznamenali. Větší ostražitost návštěvníkům veřejných koupališť doporučují na začátku srpna. Kdo chce mít stoprocentní jistotu, že se bude koupat v čisté vodě, měl by si podle Soboty od provozovatele bazénu či koupaliště vyžádat výsledek posledního rozboru vody.

"Dobré je jít se po každém koupání osprchovat do pitné vody," doporučuje alergoložka Blanka Haindlová, do jejíž ordinace chodí pacienti na sinice zvláště citliví. Alergická reakce se pozná červenající pokožkou, svěděním, možné jsou i otoky. "V žádném případě se ale nejedná o ohrožení života, horší zlo může způsobit včela nebo vosa," dodává lékařka. Reakci na toxické sinice mohou kromě vyrážky prozradit také zažívací potíže.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video