Násilí poroste, ale na silnicích bude líp

  • 42
Výroba a pašování drog, počítačové hackerství, ale i obyčejná loupežná přepadení. Toto jsou "zločiny budoucnosti". Zatímco chodci na chodníku budou mít v příštích letech důvod ke strachu ze zločinu, pasažéři aut jedoucí hned vedle nich se budou cítit bezpečněji.

V příštích letech přibude krádeží a loupežných přepadení. Naopak policejní represe částečně ukázní piráty silnic.

Především se však velká část zločinnosti - ať už vydírání, podvody či pomluvy - bude odehrávat ve světě internetu. 

Přitom už dnes ve srovnání s rokem 1989 člověku v Česku třikrát častěji hrozí, že se stane obětí zločinu. A je dvakrát pravděpodobnější, že bude muset čelit násilí.

Souviselo to s otevřením hranic a přílivem cizinců i právní džunglí v polovině devadesátých let. Vrcholu dosáhla křivka kriminality v roce 1999, pak začala stagnovat.

Agresivnější zloději?
V Česku se v současnosti stane za rok 300 tisíc trestných činů. V dalších letech by toto číslo mělo zůstat zhruba stejné. Jsou však oblasti, které dělají odborníkům těžkou hlavu.

Například nyní u sebe lidé nosí cennější věci než před patnácti lety. Zatímco byty či auta chrání stále lepší zabezpečovací systémy, okrást chodce na ulici je stále snadné.

Odborníci proto předpovídají nárůst pouliční kriminality. "Dřív vám zloděj mohl maximálně strhnout z krku pozlacený řetízek. Dnes se může zmocnit mobilního telefonu či notebooku," tvrdí Alena Marešová z Institutu pro kriminologii. Navíc se nedá vyloučit, že útočníci budou více sahat k násilí. Souvisí s rostoucí agresivitou ve společnosti.

"Pokud se nezmění současný přístup, kdy je násilí doslova oslavováno, změnu k lepšímu čekat nemůžeme," říká policejní psycholožka Ludmila Čírtková. "Musíme věnovat větší péči už dětem, ze kterých mohou vyrůst potenciální zloději či agresivní jedinci. Neměli bychom přehlížet sebemenší delikty, kterých se dopustí."

Narůstající problémy čekají policisté a odborníci i v oblasti měkkých drog. Jejich konzumace je stále obvyklejší, přitom jejich distribuce zůstává trestná. Podle výzkumů okusil loni nějakou drogu každý třetí mladý Čech do pětadvaceti let. "Pořád ještě nejsme na vrcholu drogového boomu," tvrdí Jitka Gjuričová z ministerstva vnitra.

A jak připomíná šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous, každou dávku musí někdo vyrobit a lidem prodat. "Zvýšil se podíl organizované drogové trestné činnosti.
A prokázat ji je daleko složitější," říká Komorous.

Řidiče umravní body
Změna k lepšímu se očekává na silnicích. Vláda na jaře přijala plán, který počítá s tím, že v roce 2010 zemře při dopravních nehodách kolem šesti set lidí - polovina současného stavu.

Počítá se především s přísnějším trestáním viníků nehod. "Je to splnitelné předsevzetí. Už nyní smrtelných nehod ubývá díky policejní represi," míní Josef Mikulík, ředitel Centra dopravního výzkumu. Další zlepšení nastane, až se zavede systém trestných bodů pro řidiče za přestupky. Dokládají to zkušenosti států, kde už platí.

Změny se čekají i na hranicích. Asi za čtyři roky se Česko připojí ke státům schengenských dohod, které mezi sebou nemají vnitřní hranice. Česko se díky své poloze ocitne uvnitř schengenského prostoru a policisté čekají, že téměř zmizí trestný čin převaděčství. Nebude totiž přes co převádět. Hranice prakticky zmizí.

"Bude jen záležet na tom, kdy se do schengenského prostoru zapojí Slovensko a Polsko," říká Martin Cejp z Institutu kriminologie, spoluautor publikace Pravděpodobný vývoj vybraných druhů kriminality.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video