Muž v roušce při cestě tramvají v centru Brna. (5. dubna 2020)

Muž v roušce při cestě tramvají v centru Brna. (5. dubna 2020) | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Myšlenky na sebevraždu a atmosféra udavačství. Co průzkum prozradil o krizi

  • 114
Jaké je aktuální duševní zdraví Čechů v době koronavirové pandemie? V souvislosti s onemocněním covid-19 se objevují úzkosti i diskriminace, ukázala studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví uskutečněná spolu se spolkem Queer Geography. Lehké duševní potíže značily výsledky u 35 procent žen a 28 procent mužů.

„V naší studii jsme se zaměřovali na zhodnocení stavu duševního zdraví, zejména pak na zjištění přítomnosti depresivních či úzkostných problémů, a to v posledních 2 týdnech s ohledem na aktuální situaci,“ uvedl  Michal Pitoňák z NÚDZ, který studii zvanou Já a covid-19 zorganizoval.

Ve studii se zaměřili na úzkostné problémy a deprese. „Jejich jednoroční výskyt v populaci bývá asi kolem 20 procent, běžnější jsou u žen, přičemž u mužů je naopak běžnější nadužívání alkoholu a dalších psychoaktivních látek,“ popsal Pitoňák.

Koronavirus v Česku

Odběr biologických vzorků k vyšetření na nemoc covid-19 na Vítězném náměstí v...
Lidé na kolech a kolečkových bruslích na cyklostezce v Praze. (18. dubna 2020)
Dezinfikování zázemí a šaten fotbalistů pražské Slavie. (20. dubna 2020)

Středně závažné a vysoce závažné duševní potíže pak vycházely u 23 procent žen a 15 procent mužů. Vysoce závažné duševní potíže má 23 procent žen a 15 procent mužů. U 14 procent žen a 8 procent mužů se pak objevily také úzkostné potíže a 15 procent žen a mužů uvedlo, že trpí i depresemi. 

„Celkem 17 procent respondentů připustilo, že měli v posledním měsíci nějaké sebevražedné myšlenky. Ve vysoce závažném riziku sebevraždou pak bylo téměř dvojnásobek mužů oproti ženám,“ vysvětlil Pitoňák.

Výsledky průzkumu spolku Queer Geography s Národním ústavem duševního zdraví

Udavačství i nadávky

Zhruba desetina dotazovaných se setkala s nějakou formou diskriminace či jiného druhu nevhodného chování v důsledku nemoci covid-19. Mezi nejčastější patřila nadměrná ostražitost a udavačství ze strany okolí a nevraživost vůči určitým skupinám, jako jsou například chalupáři, pendleři či Pražané. 

Jsem pendler, i když jsem byla doma celý březen, i teď lidi píší nenávistné dopisy. Nechtěli mne obsloužit v lékárně, když jsem si vyzvedávala životně důležité léky a předložila jsem kartičku pendlera. Přátelé posílají i hnusné SMS.

žena (38), Karlovarský kraj

Mezi dalšími formami diskriminace byla například nenávist na sociálních sítích a ve třech procentech byly zaznamenány dokonce závažné případy související se snížením běžné dostupnosti zdravotní péče či odmítnutí péče.

Výsledky průzkumu spolku Queer Geography s Národním ústavem duševního zdraví

A jak se Češi obávají nákazy?

„U vnímané zranitelnosti vůči infekci jsme naměřili obecnou hodnotu, která obvyklé hodnoty převyšovala pouze mírně, avšak u druhého ukazatele – odporu vůči mikrobům – jsme zaznamenali značně zvýšené hodnoty u mužů i žen. Nijak překvapivě proto můžeme shledat, že strach z infekce a odpor vůči mikroorganismům je v současnosti ve společnosti významně vyšší, než je tomu obvykle,“ popsal Pitoňák.

Průzkum o koronaviru

Jak zvládáte omezení spojená s koronavirem právě vy, vaše rodina a děti? Zapojte se do velkého průzkumu portálu iDNES.cz.

Povinné nošení roušek dodržuje 96 procent respondentů, ale častější mytí rukou připustilo pouze 73 procent respondentů a užívání dezinfekčního prostředku jen 69 procent.

„Největší shoda na účinnosti panovala ohledně izolace nakažených v domácí karanténě a zamezení kontaktu s osobami v největším ohrožení onemocněním a sociálního odstupu. Jako nejméně účinné formy opatření byly naopak označeny omezení návštěv u lékaře a pouze 19 procent označilo za zcela účinné nošení roušek,“ dodal Pitoňák.

Výsledky průzkumu spolku Queer Geography s Národním ústavem duševního zdraví

Z výsledků vyplynulo, že většina lidí souhlasí s tím, aby nošení roušek bylo povinné pro všechny v místech, kde je to odůvodněné. Podle respondentů by však mělo být nošení roušky dobrovolné například v parcích či v přírodě, kde lidé nejsou druhým blíže než 2,5 metru. 

Data v první polovině dubna poskytlo přes 2450 lidí ze všech krajů Česka. Sběr dat probíhal formou online dotazníku ve dnech od 3. do 14. dubna 2020.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video