Zakázku na vězeňské náramky provázejí pochybnosti. Jsou malou domů pro Němce?

Zakázku na vězeňské náramky provázejí pochybnosti. Jsou malou domů pro Němce? | foto: MF DNES

Náramky pro vězně provázejí pochyby, rozhodují o nich Němcovi lidé

  • 112
Dvoumiliardový tendr na systém domácího vězení provází podezření z manipulace. Pochybnosti vyvolává náhlá změna zadávací dokumentace i složení výběrové komise. Téměř polovina jejích členů má vazby na exministra Pavla Němce, který zakázku připravil. Opozice žádá zrušení soutěže.

Podívej, Láďa dárek dostal, tak jsme mohli dát Mařeně ty cibule bez věnování, že to má od nás," vydává do telefonu pokyny Vladislav Větrovec, jedna z hlav Berkova konkurzního gangu. "Já jedu k tomu starožitníkovi pro ty hodinky," odpovídá mu komplic.

Psal se únor 2004 a členové gangu kolem soudce Berky se domlouvali na dárku pro svého "bráchu" – tehdejšího šéfa Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jana Mareše. Ten musel poté kvůli napojení na gang opustit NBÚ.

Tentýž Mareš je přitom dnes jedním ze třinácti expertů, kterým vláda svěřila zásadní úkol – vybrat firmu, která získá od státu dvoumiliardovou zakázku na provozování systému domácího vězení. Dalším je pak David Průša, kterého plzeňská právnická fakulta podezírá, že neoprávněně získal titul Mgr.

Tendr provází podezření, že je ušitý na míru předem vybranému zájemci. "Vyzývám pana premiéra, aby vláda miliardový tendr zrušila. A to pro hluboké pochybnosti o jeho transparentnosti," prohlásil včera šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Nejasnou roli v pozadí zakázky hraje především exministr spravedlnosti Pavel Němec. Advokátní kancelář, kterou spoluvlastní, radila ministerstvu spravedlnosti se zaváděním nového alternativního trestu domácího vězení. Podílela se také na přípravě zmíněného tendru na elektronické náramky, které mají kontrolovat odsouzené.

TV Nova i Lidové noviny uvedly, že kancelář Němec, Bláha, Navrátilová přepracovala zadávací dokumentaci v neprospěch státu. Němec i ministerstvo to popírají. "Naše advokátní kancelář by nikdy nenavrhla klientovi nic, co by pro něj nebylo výhodné. Nikdy tak nepostupovala, nepostupuje a postupovat nebude. Ač jsou odborné argumenty jasně na naší straně, nemohu s ohledem na zákonnou povinnost mlčenlivosti advokáta věc podrobněji rozvádět," říká Pavel Němec.

Kamarádi z ministerstva

MF DNES nyní získala seznam třinácti členů komise, která rozhoduje o tom, kdo dvoumiliardovou zakázku získá. Hned šest členů komise, tedy téměř polovina, má vazby na Němce či jeho okolí. Například Antonín Liberda dělal Němcovi náměstka na ministerstvu spravedlnosti. Jiří Šlachta byl v té době v resortu vedoucím oddělení autoprovozu a Michael Mrzkoš ředitelem investičního odboru.

Další členové komise mají vazby na plzeňská práva a bývalého proděkana Milana Kindla. Oba do komise nominoval ministr obrany Martin Barták. David Průša je podezřelým absolventem plzeňských práv. Jan Mareš alias "Mařena" byl usvědčen ze styků s Berkovým gangem, který měl blízko ke Kindlovi.

Dokládá to rozhovor Vladislava Větrovce s Janem Harangozzem z ledna 2004. Harangozzo je podezřelým Kindlovým studentem, fakultu vystudoval za dva měsíce.

"Kindl už mně začal tykat a já říkám: A teďko, pane děkane, mám prosbičku. Minule jsme se tady bavili o mým příteli (Harangozzovi) – máme problém, není dodělanej ročník, chybí zkouška ze životního prostředí. A on tak na mě kouká a říká: Pane kolego, vždyť to není potřeba," říkal Větrovec do telefonu.

Kindl, hlavní aktér skandálu s rozdáváním titulů, se dobře zná s Pavlem Němcem – oba jsou nyní obchodními partnery. Ministerstvo spravedlnosti i zmínění členové komise však tvrdí, že je zaručena jejich nestrannost.

"S výjimkou dvou mají všichni členové komise buď podanou žádost, nebo již jsou prověřeni NKÚ na stupeň tajné," tvrdí mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke. Hodnotící komise se podle ní skládá z odborníků.

"Za dobu, kterou jsem zastával funkci poslance či ministra, jsem se setkal s celou řadou lidí, podobně jako ostatní bývalí ministři. Takový spekulativní seznam můžete uplést na každého. Z uvedeného seznamu jsem kdy vůbec jednal jen s Antonínem Liberdou, nicméně jsem ho neviděl několik let, a to zhruba od doby, kdy jsem opustil funkci ministra. S ostatními lidmi v seznamu jsem nejednal nikdy," brání se exministr.

"Ani je osobně neznám, pominu-li, že například Jana Mareše jsem asi někdy potkal na vládě stejně jako všichni tehdy sloužící ministři. Navíc jsem na sestavení komise neměl žádný vliv, ani nevím, kdo všechno jsou její členové. Je proto zcela vyloučené, že bych členy komise nějak ovlivňoval nebo se o to snažil či to plánoval," dodal Němec.

Kdo rozhoduje o tendru na náramky

Antonín Liberda
Ředitel odboru hospodářské správy na ministerstvu zdravotnictví a
bývalý náměstek ministerstva spravedlnosti v době, kdy v křesle ministra seděl Pavel Němec. Je podepsán pod smlouvou mezi ministerstvem spravedlnosti a advokátem Bláhou, který je dnes Němcovým partnerem v advokátní kanceláři.

Jiří Šlachta
Zástupce ředitele odboru hospodářské správy na ministerstvu zdravotnictví a bývalý vedoucí oddělení autoprovozu na ministerstvu spravedlnosti v době, kdy v křesle ministra seděl Pavel Němec. Nyní jeden z nejbližších spolupracovníků Antonína Liberdy, bývalého Němcova náměstka.

Michael Mrzkoš
Ředitel správy Městského soudu v Praze a dřívější ředitel investičního odboru ministerstva spravedlnosti za ministrování Pavla Němce.

Tomáš Líbal
Náměstek generálního ředitele Vězeňské služby a pravá ruka ředitele Vězeňské služby Luďka Kuly, kterého do funkce jmenoval Němec. Právě Líbal má na starosti ekonomiku, podepisuje Němcovy statisícové faktury za právní poradenství.

David Průša
Bezpečnostní ředitel a zástupce ředitele Kabinetu ministra obrany.
Podezřelý absolvent plzeňských práv, je na seznamu absolventů magisterského oboru, s nimiž škola zahájí řízení o odebrání diplomu. Titul Mgr. získal za proděkana Milana Kindla, Němcova obchodního partnera. S Kindlem se dobře zná, pracoval v kanceláři jednoho z blízkých plzeňských učitelů.

Jan Mareš
Ředitel sekce legislativní a zástupce ředitele Kabinetu ministra obrany. Musel opustit post šéfa NBÚ poté, co se provalily jeho kontakty na takzvaný Berkův gang. Mareš, ve skupině přezdívaný "Mařena", sice obviněn nebyl, ale ukázalo se, že od lidí z Berkovy skupiny přijal starožitné hodinky za desítky tisíc korun. Berkovci byli zároveň úzce propojeni s proděkanem Milanem Kindlem, Němcovým obchodním partnerem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video