Na žalujícího kuřáka Česko zatím čeká

  • 167
Nikotinová vášeň v Česku denně zabije šedesát lidí. Další čtyři tisíce lidí ročně od lékaře slyší, že kouření jim způsobilo rakovinu plic. Přesto se u nás ještě nenašel kuřák, který by kvůli své nemoci zažaloval výrobce cigaret.

Případ italského kuřáka Maria Staltieriho, jehož syn vysoudil na tabákové firmě za smrt otce 200 tisíc eur odškodného, s napětím sledují čeští bojovníci proti kouření. - více zde

Ti totiž už delší dobu hledají člověka, který by něco podobného zkusil v Česku.

"Člověku, který by do toho šel i u nás, nabízíme právní pomoc a všemožnou podporu. Bohužel se nám zatím nikdo nepřihlásil," lituje Eva Králíková z České koalice proti tabáku.

Na první podobný případ čekají s napětím i právníci. "Náš právní řád se tím zatím nikdy nezabýval. Těžko říci, jak by to dopadlo," podotkl bývalý ústavní soudce Vojtěch Cepl, který je k takovému sporu spíše skeptický.

Advokáti naději na úspěch nevylučují. Má to však několik podmínek: průkopníkovi, který před soud požene výrobce své oblíbené značky cigaret, nestačí jen zničené zdraví. Musí se připravit také na léta soudních tahanic, které ho budou stát spoustu času i peněz. A výsledek celé akce přitom bude nejistý.

Podobný spor totiž nejspíš projde všemi instancemi a skončí až u Ústavního soudu. "Italská justice je velmi podobná české. Proto by tu mohl mít případ Staltieriho dopad. Ale takový spor se může protáhnout na roky. A jen služby advokáta by stály nejméně sto tisíc korun," upozorňuje advokátka Klára Veselá-Samková, která vyhrála několik sporů u Evropského soudu ve Štrasburku.

Dokázat tabákové firmě, že si za svou nemoc člověk nemůže sám, i když výrobci cigaret na krabičkách už léta upozorňují, že jejich produkt lidem ničí zdraví, totiž bude tvrdý oříšek.

"Osobně bych to asi zkusila žalovat za to, že výrobce cigaret vědomě způsobuje kuřákovi závislost na nikotinu, kterou nejde vyléčit," vysvětluje Veselá-Samková. Varování, že "nikotin způsobuje závislost", se totiž na cigaretových krabičkách objevilo až v posledních letech. A to dává případnému stěžovateli naději na úspěch.

Cest, jak se zkusit domoci odškodnění za zničené zdraví, je podle právníků víc. "Možná by to šlo přes obecnou právní zásadu neškodit, která platí pro každého," říká zaměstnanec jedné mezinárodní právnické kanceláře, který si nepřál být jmenován, a dodává: "Být teď po tom italském rozsudku například v situaci firmy Philip Morris, začal bych se trochu bát."

O tom, že i čeští výrobci cigaret po italském soudním verdiktu nejspíš znejistěli, svědčí jejich reakce. Případ nechce žádný z nich komentovat. A všichni zdůrazňují, že to se svými zákazníky myslí dobře, protože jsou pro omezení reklamy a prodeje svých výrobků.

"Soudní spory nejsou tím nejvhodnějším způsobem, jak dosáhnout cílů v oblasti kontroly tabákového průmyslu. Věříme, že zavedení silné regulace tabákového průmyslu je pro všechny strany smysluplnější než drahý a časově náročný soudní proces," odpověděla například na sérii otázek Danica Siváková z české pobočky Philip Morris.

Strozí byli i ve firmě JT International, která v Česku vyrábí například cigarety značky Camel. "Reagovali bychom na to teprve v případě žaloby proti některému z našich produktů," podotkla generální ředitelka firmy Ilona Doležalová.

Soudce: Za rakovinu si kuřák může sám

Že se jednou i před českými soudy objeví žaloba kuřáka o odškodnění proti výrobcům tabáku, prezident soudcovské unie Jaromír Jirsa nevylučuje. "U nás se dá žalovat všechno. Ale velkou naději na úspěch takovému žalobci nedávám," říká Jirsa.

Proč by to u nás nemělo vyjít?
Mně se to zdá na hlavu postavené. Tady přece každé malé dítě dávno ví, že kouření škodí zdraví a způsobuje rakovinu. Příčinou onemocnění není velikost nápisu na krabičce, ale cigareta, kterou tu firmy prodávají se souhlasem státu.

Není tedy co konkrétně žalovat?
V případě žaloby o náhradu škody, o kterou tady nejspíš jde, musí žalovaný porušit nějaké své povinnosti - ať už smluvní či zákonné. Tabákové firmy tu podnikají legálně. A plní podmínky, které jim stanovil stát, například to, že na krabičkách musí být nápisy varující před nebezpečím kouření.

I obecnou právní zásadu "neškodit"?
A jsme u toho. Je rakovina plic přímo způsobena tím, jak tabáková firma, která tu jinak legálně prodává cigarety, varuje své klienty? Může za nemoc velikost výstražného nápisu na krabičce cigaret? Já tam tu příčinnou souvislost zkrátka nevidím.

Kouření, cigarety - ilustrační foto.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video