Učebnicový příklad divoké privatizace. Mostecká uhelná je stále u soudu

Seriál   20:48aktualizováno  20:48
Před 20 lety schválila tehdejší vláda Miloše Zemana odprodej 46% státního podílu Mostecké uhelné společnosti (MUS) firmě Investenergy za 650 milionů korun. Netušila, že za společností stáli lidé, kteří v orgánech MUS figurovali. Případ od roku 2003 prošetřuje česká policie, později se přidala i švýcarská prokuratura. Dodnes není vyřešen.

Jeden z obviněných manažerů Antonio Koláček před českým soudem | foto:  Petr Topič, MAFRA

Za zmíněnou kupující společností Investenergy stáli stejní lidé, kteří řídili Mosteckou uhelnou.

Fotogalerie

Na obchodu měla vydělat pětice podnikatelů: Antonín Koláček, Jiří Diviš, Petr Kraus, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla. Všichni zmínění figurovali buď v orgánech MUS, nebo ve firmách, které s akciemi společnosti obchodovaly.

Český stát měl podle státního zástupce prodejem přijít nejméně o 3,2 miliardy korun. Část peněz z Mostecké uhelné skončila na švýcarských kontech. Celá kauza je stále otevřená u pražského městského soudu. Poškození dohromady požadují po bývalých manažerech MUS přes 15 miliard korun, z toho devět miliard žádá stát. Další líčení se má uskutečnit letos v říjnu.

Podle obžaloby měli manažeři MUS nejprve vytvořit složitou a záměrně nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli kontrolu nad lehce nadpoloviční většinou akcií MUS. Učinili tak přes americkou společnost Appian, která pomocí zmíněné Investenergy nakupovala akcie firmy.

To však patrně nevěděl zásadní akcionář MUS, tedy český stát.

30 let svobody: kauzy a aféry

Třicetidílný seriál vychází v MF DNES každý týden až do listopadu. Představí největší ekonomické a politické kauzy. Miliardové tunely, bankovní krachy, spiknutí kmotrů, sporné amnestie a politické podrazy, vzestupy a pády

30 let svobody kauzy a aféry

„V rozporu s obchodním zákoníkem neučinili ostatním akcionářům veřejný návrh smlouvy o koupi ostatních veřejně obchodovatelných akcií této společnosti v zákonné lhůtě,“ uvedl státní zástupce.

Přitom v kuloárech se od počátku šuškalo, že o odkup společnosti mají zájem právě manažeři MUS. Možné propojení zájemce o státní podíl a manažerů uhelné společnosti zkoumala i Bezpečnostní informační služba. Jenže s ničím konkrétním nakonec nepřišla...

Zemanův kabinet tak jednomyslně rozhodl o prodeji zbylých 46 procent firmy za 650 milionů korun, aniž se zajímal o vlastnickou strukturu nakupujícího. A nezajímal ho ani původ peněz, za které byla společnost koupena. Tehdejší ministr financí Pavel Mertlík, který vládě odprodej zbytku těžařského kolosu navrhl, letos uvedl, že konečné vlastníky Appianu neznal on ani nikdo jiný z kabinetu. 

„Já jsem k tomu přistupoval z toho hlediska, aby mi ta zpráva (zpráva ze šetření BIS, pozn. redakce) odpověděla na otázku, jestli kupec nabyvatel je důvěryhodný, anebo není. A nebyla tam žádná jednoznačná odpověď typu není,“ uvedl bývalý ministr ve svědecké výpovědi u pražského městského soudu.

Soutěž o cestu kolem světa

Splňte si sen

Zúčastněte se soutěže ke 30. výročí obnovení svobody a vyhrajte cestu kolem světa s CK S.E.N. – Poznávací zájezdy do exotiky plné zážitků s českými průvodci již od roku 1993.

Za povšimnutí stojí i fakt, že se stát rozhodl pro přímý odprodej zbytku MUS jedné firmě.

Tehdejší vláda totiž mohla uskutečnit výběrové řízení, byla to dokonce po nějaký čas jedna z variant možného rozhodnutí. Nakonec tak neučinila. Možná proto, že stát v dané době hornictví příliš nefandil a orientoval se více na jádro. Mezi hlavní kritéria pro prodej tehdy patřila restrukturalizace firmy a vyplacení peněz státu předem.

Čeští policisté se aférou zabývali již v roce 2003.

Pět let nato ale případ odložili kvůli nedostatkům důkazů. Celá věc tak mohla skončit mezi nedořešenými kauzami devadesátých let. Ovšem o miliardy českých podnikatelů ve Švýcarsku se začaly zajímat tamní orgány. Ty na účtech zadržely 700 milionů franků. A Švýcaři nakonec české podnikatele pravomocně odsoudili. Právě na základě jejich spolupráce s českou stranou se kauza Mostecké loni v listopadu vrátila před pražský městský soud.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Další z rubriky

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Leteckých incidentů loni v Česku přibylo. Ústav řešil téměř sto nehod

Piloti ze společnosti Herbst Aero musejí před vzlétnutím své stroje ručně...

Leteckých incidentů v Česku přibývá. Loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o devatenáct více. O život přišlo...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz