Miliardáře Vítka žaluje americký fond a byznysmeni z Mostecké uhelné

  12:49aktualizováno  15:21
Čtvrtého nejbohatšího Čecha Radovana Vítka zřejmě čeká velká právní bitva. Od středy spolu se svou matkou Miladou Malou čelí žalobě podané v americkém New Yorku, za kterou stojí tamní fond Kingstown a společnost Investhold. Tu ovládá dvojice podnikatelů Marek Čmejla a Jiří Diviš, známí z kauzy Mostecké uhelné společnosti. Po Vítkovi požadují skoro 70 miliard korun.

Radovan Vítek | foto: David PortMF DNES

Čmejla i Diviš jsou v kauze Mostecké uhelné společnosti pravomocně odsouzeni švýcarským soudem. Na žalobu na Radovana Vítka jako první upozornil Deník N, MF DNES má k dispozici její kompletní znění.

Fotogalerie

Vítek podle ní před pěti lety při ovládnutí společnosti Orco prostřednictvím J&T Banky připravil americký fond o peníze. Kingstown byl podle žaloby kolem roku 2013 jedním z největších akcionářů Orca – držel ve společnosti podíl přes dvanáct procent.

Čmejlův a Divišův Investhold zase údajně roky financoval Vítkovo podnikání. Místo slíbené dělby zisků však údajně Vítek české byznysmeny o investované peníze připravil.

Kingstown proto spolu s Investholdem požadují od Vítka a spol. vyplacení téměř sedmdesáti miliard korun, což je trojnásobek údajně způsobené škody.

Nemovitosti pod cenou

Žalovanými jsou kromě zmíněné Vítkovy matky Milady Malé a miliardářovy realitní vlajkové lodi, společnosti CPI Property Group, rovněž J&T Banka, Poštová banka a pět dalších osob. Mezi nimi například Jean-Francois Ott, který měl spolu s Malou Vítkovi pomoci získat skrytě kontrolu nad Orcem.

Miliardář Vítek naštval švýcarské lyžaře, kvůli dotacím zastavil vleky

Podstata podvodu podle žaloby spočívala ve dvou krocích. Nejprve Vítek – pomocí nastrčených firem a bílých koní – Orco ovládl a poté z něj vyvedl nejcennější majetek.

„Vítek způsobil, že Orco prodalo svá nejcennější aktiva (především nemovitosti) jeho spolupracovníkům a komplicům za nižší než tržní ceny,“ stojí v žalobě. J&T Banka podle ní pomohla pro miliardáře vytvořit síť skořápkových firem, které měly sloužit k podvodům a v některých případech do nich coby manažery nebo akcionáře dosadila i své zaměstnance.

CPI nebyla zatím dle jejich vyjádření uvedená žaloba procesně doručena, společnost obvinění každopádně odmítá, navíc je toho názoru, že Spojené státy americké nemají pro takovou žalobu jurisdikci. „CPI Property Group připomíná, že v současné době již vede s Kingstown soudní spor v Lucembursku. Podání žaloby ve Spojených státech amerických je pouze snahou domáhat se neoprávněného prospěchu a vyvíjet nátlak. Využijeme veškeré právní prostředky, abychom bránili sebe, své akcionáře a investory,“ píše společnost na svých internetových stránkách

J&T Banka pak uvedla, že si není vědoma jakéhokoliv pochybení. „Případ společnosti ORCO již v minulosti prověřovala lucemburská komise pro cenné papíry CSSF... Případ byl ze strany komise uzavřen s tím, že CSSF neshledala žádné porušení právních předpisů ze strany J&T,“ uvedla společnost.

Nejbohatší Češi: Kellner na vrcholu, Babiš zchudl a Komárek přeskočil Vítka

Hrané hádky s podnikateli

Na sto osmi stranách žaloby je zevrubně popsán nejen vzestup Vítkova podnikatelského impéria včetně postav, které mu s jeho byznysem pomáhaly, ale rovněž způsob, jakým se miliardář údajně snažil ze sebe setřást podezření, že se svými partnery hraje nefér hru.

„V maskování svých kriminálních aktivit šli Vítek a spol. tak daleko, že předstírali hádky na zasedáních správní rady nebo během obchodních obědů,“ stojí v žalobě.Autoři žaloby tvrdí, že dokonce neváhal předstírat hádku s podnikateli, kteří přitom zřejmě pracovali v jím nastrčených společnostech.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Hlásit se bude muset chov tří fen a víc, má to pomoci proti množírnám

Pes plemene Kangal. Ty někdo vypustil vypustil volně v okolí Hazlova, nyní jsou...

Poslanci dali šanci zákonu, který má podle vlády pomoci v boji proti nelegálním množírnám psů. Sněmovna podpořila v...

Čeští europoslanci jsou druhou nejvlivnější národní skupinou, tvrdí analýza

Jednací sál Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku

Čeští europoslanci se v právě končícím složení europarlamentu neztratili. Bruselský portál VoteWatch ve středu...

Lepší ochrana hranic, podpora malých firem: TOP 09 a STAN zahájili eurokampaň

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil (vlevo) a europoslanec a lídr...

Posílení ochrany hranic Evropské unie, proevropské směřování nebo podpora malých a středních firem z evropských fondů...

Najdete na iDNES.cz