Komise UNESCO se sešla s občanskými sdruženími, možná vyrazí i na Karlův most, aby se podívala, jak probíhá jeho oprava. Ilustrační foto

Komise UNESCO se sešla s občanskými sdruženími, možná vyrazí i na Karlův most, aby se podívala, jak probíhá jeho oprava. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Mise UNESCO dala hodinu občanským sdružením, probrali i Karlův most

  • 1
Komisaři UNESCO navečer hodinu svého nabitého programu věnovali občanským sdružením. Sešli se se zástupci Arniky, sdružením brojícím proti nešetrnému způsobu opravy Karlova mostu nebo proti mrakodrapům na Pankráci či tunelu Blanka.

Dvoučlennou komisi UNESCO tvoří odborník z Británie a jeho kolegyně Mechtild Rösslerová z Německa. "Seznámil jsem je s podrobnostmi opravy Karlova mostu, že chybí dokumentace k rozebírání zábradlí. Mechtild Rösslerová neskrývala emoce. Odkázal jsem je, ať se dojdou podívat na Šutku," řekl iDNES.cz viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) Martin Kadrman.

Na Šutce je depozitář vyřazených kamenů z rekonstruovaného mostu, podle sdružení tam polovina kvádrů nemá co dělat, nejsou tak poškozené, aby byly z mostu vyjímány.

Sklad vyřazených kamenů na Šutce

Komisařka podle Kadrmana neskrývala podivení nad zprávami o tom, jak probíhají opravy i nad nedokonalostmi v přípravě celé rekonstrukce. Své stanovisko ale komisaři sdělí až téměř po půl roce, na setkání UNESCO v Rio de Janeiru na přelomu června a července.

Odpůrci opravy Karlova mostu požadují, aby se práce okamžitě zastavily. Chystají se podat další trestní oznámení, které se bude týkat údajné ztráty historicky cenných kamenných kvádrů. Už loni v říjnu odpůrci oprav podali trestní oznámení, chtěli prověřit právní nedostatky při povolování rekonstrukce.

V hodinovém programu komisařů UNESCO dostala oprava Karlova mostu přibližně dvacet minut. O zbývající čas se podělila ostatní občanská sdružení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video