Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

  0:01aktualizováno  0:01
Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný řád. Možná i proto se dožil tak vysokého věku. Od sedmi let, kdy se naučil psát, si píše deník. Téměř jistě si zapíše něco i dnes. Měl by si zapsat: „Dožil jsem se sta let.“

Se svým již zesnulým parťákem Jiřím Hanzelkou procestoval Zikmund v poválečné době kus světa autem Tatra. Samozřejmě není zdaleka prvním Čechem, který se dožil stovky, ale je asi jedním z prvních, kdo v tomto věku pořád aktivně pracuje. Pomáhá zlínskému muzeu s katalogizací svého nepřeberného archivu a podílí se i na přípravě knih o svých cestách.

Miroslav Zikmund byl v 50. letech, řečeno dnešním jazykem, „celebritou“. Zážitky z jeho cest Češi hltali ve filmu, v rozhlase, v časopisech. „Celebritou“ je stále, i když už žije nenápadně se svou o 25 let mladší přítelkyní ve Zlíně.

Ještě donedávna chodil třeba do zlínského divadla, kde má židli se svou jmenovkou – abonentem je tam od roku 1954. V ústraní je teprve rok a půl po úrazu, při kterém si zlomil nohu. Jinak si udržuje podle svých přátel dobrou kondici.

Fotogalerie

 Rozhovory s médii však odmítá, protože má pocit, „že už řekl 

všechno“. Stejnou odpověď dal i MF DNES, když ho před pár dny žádala o pár vět k životnímu jubileu.

„Zlíňané ho běžně potkávali na výstavách, v muzeu, v divadle, na nákupu. K nám chodil na všechny akce,“ říká jeho blízká známá Magdalena Preiningerová, která ve zlínském muzeu spravuje Zikmundův archiv.

Neviditelná celebrita

Den svých stých narozenin nejspíš stráví oslavenec poslechem pořadů o svých cestách v televizi a rozhlase. „Pan Zikmund právě proto, že už těch narozenin slavil tolik, si nepřeje to slavit a my mu to přání splníme. My to slavíme jako muzeum tak, že jsme otevřeli výstavu uměleckých děl inspirovaných životem Hanzelky a Zikmunda,“ dodává Preiningerová. V pátek také vyjde poštovní známka se Zikmundovým portrétem.

Sto let Miroslava Zikmunda

MF DNES připravila ke 100. narozeninám slavného cestovatele Miroslava Zikmunda seriál o jeho výjimečném životě.

Miroslav Zikmund už dnes necestuje, ale na druhém konci světa byl nedávno. „V roce 1992 byl v Austrálii a pak znovu v roce 2000. V témže roce byl v Americe přebírat Ingrišův archiv,“ vypráví Preiningerová. Eduard Ingriš byl rovněž legendární český cestovatel, který se proslavil písní Niagara. V roce 2000 navštívil Zikmund znovu i Srí Lanku. V botanické zahradě se tam vyfotil u kořenů obrovské rostliny, kde se fotil už v roce 1961. Symbolická fotka. Zikmund zestárl o 58 let, rostlina byla prakticky úplně stejná.

Stoletý světoběžník nemá podle Preiningerové žádný speciální recept na dlouhověkost. Jen dodnes ráno cvičí a ještě donedávna pracoval na své zahradě.

Gerlach? A co bys tam dělal?

Miroslav Zikmund pochází z plzeňské železničářské rodiny. Úplně poprvé cestoval jako dítě s rodiči do Vysokých Tater. „Ptal jsem se maminky, která z těch hor je, na Gerlachovský štít, že bych tam rád vylezl. Ona se mě zeptala: A co bys tam dělal? To mi trochu přistřihlo křídla,“ vzpomínal Zikmund zatím v posledním rozhovoru pro Hyde Park ČT loni v červenci.

„Studená sprcha“ pod Gerlachem však cestovatelského snílka neodradila. Díky otci u dráhy měl jednu volnou jízdenku do roka jako – dnes by se řeklo – benefit. S ní se podíval v 16 letech jako gymnazista na východní konec republiky na dnešní Zakarpatskou Ukrajinu. S celoživotním přítelem Jiřím Hanzelkou se seznámil při zápisu na Vysokou školu obchodní v roce 1938. Po válce začali oba kamarádi osnovat svůj plán projet všemi kontinenty. Přesvědčili vedení automobilky Tatra a 22. dubna 1947 skutečně vyjeli.

Po návratu z první cesty 30. dubna 1953 dostal Zikmund Řád prezidenta republiky Antonína Zápotockého „za odvážnou a úspěšnou cestu autem Afrikou a Amerikou“. Zarámovaný řád si můžete prohlédnout opřený o zeď v badatelně Archivu H + Z v Otrokovicích.

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Mezi oběma výpravami se cestovateli narodil syn Miroslav. Ten dal před pár dny velký rozhovor MF DNES, ve kterém dostal kromě jiného i otázku, co by otci popřál ke stým narozeninám. „Ve filmu jsem mu přál, aby měl dostatek času na všechno, co by ještě chtěl. Protože on měl stále co dělat, celý život víceméně nestíhal,“ reagoval Miroslav Zikmund mladší, kterému je navzdory přídomku „mladší“ už 64 let. 

Poznamenalo ho to, co ovlivňuje asi děti všech velkých cestovatelů. Vyrůstal v nepřítomnosti otce. Ten vyrazil na druhou velkou cestu po Asii a Sovětském svazu, když měl syn čtyři roky. „Posílal pohlednice, k Vánocům i balíček. Vnímal jsem to tak, že tatínek má svou práci někde jinde a nemůže se vrátit na počkání. Nebral jsem to jako nějakou újmu nebo strádání. Dětí s podobným osudem bylo a je více. Vím, že někde tatínek řekl nebo napsal, že Hanička Hanzelková tehdy řekla svému tatínkovi při jeho příjezdu ‚strejdo‘, což nejen jeho šokovalo. Prostě ho znala jen z fotek,“ říká v rozhovoru pro MF DNES Zikmund mladší. Tatínek se vrátil v roce 1964, když bylo synovi devět let.

Dvě velké cesty Zikmunda a Hanzelky

V srpnu 1968 se všechno zlomilo. Cestovatel si do deníku zapsal, „že se v Kremlu asi zbláznili“. Vyhodili ho ze strany. Tak se nositel Řádu prezidenta stal disidentem se zákazem cestování a měl 20 let na uspořádávání svého archivu. I z té doby se dochovaly historky o jeho systematičnosti. Již zesnulý spisovatel Ludvík Vaculík prý byl u Zikmundů jednou na návštěvě. Pod stolem našel malý lísteček, který byl určený k podložení dvířek knihovny, aby se úplně neotevírala. A na papírku bylo přesně napsáno, k čemu je určen: Lístek na podložení dvířek knihovny.

Sametový comeback

Zikmundova chvíle přišla znovu v listopadu 1989. V osmdesátých letech se seznámil s Václavem Havlem. V roce 1983 se oba poprvé potkali v Miloticích u Kyjova na setkání zakázaných spisovatelů. Havel za ním poté vyrazil do jeho zlínské vily, ale jejich schůzce zamezili estébáci. Během sametové revoluce v listopadu 1989 se Zikmund stal jedním z ústředních hybatelů dění ve Zlíně. Vystupoval za nově vzniklé Občanské fórum a málem se stal i poslancem.

Miroslav Zikmund je spjatý už od roku 1952 právě se Zlínem. „Zikmundova vila“ a vedlejší „Hanzelkova vila“ jsou dokonce na plánu města mezi „památkami“. Do města přišel přitom náhodou. Po první cestě potřebovali s Hanzelkou zpracovat filmový materiál a vybrali si zlínské ateliéry.

V roce 2009 u příležitosti devadesátin dal Zikmund velký rozhovor MF DNES. „Vysoký věk není zásluha. Je to spíš dar od pánaboha nebo nějakého stvořitele. Navíc se starám o zdraví. Cvičím, je tady zahrada, která má osm tisíc metrů, a na ní mám pět dobrých kamarádů – Kosu, Hrábě, Vidle, Krumpáč a Lopatu,“ řekl cestovatel. Zikmund prožil většinu života v šedém zlínském domě, který má krásný pozemek, vlastně malý les. Proslavil se skoro tolik jako Tomáš Baťa, se kterým sdílí expozici v místním muzeu.

Z cestovních a osobních deníků

29. srpna 1947, Gíza, Egypt

Zajímavý rozhovor s průvodcem, který nás považoval za německé zajatce. Nabídl nám práci, byt, stravu a manželky. Strávili jsme na vrcholu pyramidy kouzelnou noc. Ráno průvodce opakoval nabídky.

25. 11. 1947 Debra Simra, Etiopie

Viděli jsme domorodce se střelnými zbraněmi. Poučka celníků: Uvidíte-li člověka ležet napříč silnicí na zemi, jeďte třeba přes něj, nezastavovat!

23. 12. 1947, Kurnata, Keňa

Ráno Jurka dostal prudkou zimnici, křeče v celém těle, po 20 minutách vysoké horečky. Malárie podle všech předpisů. První dávky atebrinu vyzvracel, pak udržel. Horečka klesla kolem jedné hodiny.

4. 12. 1948, Asunción, Paraguay

Celník nám radí, abychom nakoupili benzin, protože v Paraguayi není ani kapka, za litr benzinu se tam řežou hlavy. Pak vidíme, jak jsou policajti na křižovatkách neteční, lajdáčtí, kouří ve službě. Směr udávají postavením čelem a bokem ke směru. Vozy zastavují střelbou.

8. 1. 1949, Rio de Janeiro

Poznámky z Ria:

– v restauraci leprózní člověk, v tramvajích často

– Škodovka je považována v Brazílii za nejlepší evropský malý vůz

– předkarnevalová nálada: kravál v tramvajích, černoši tancují a hrají za jízdy. Tramvaje s lidmi na střeše. V tramvajích vývěsky: Neničte veřejný majetek! Budete chtít jezdit i po karnevalu!

– volby na Amazonce: smí volit jen ti, kdo umějí číst a psát.

22. 4. 1959 Ledeč nad Sázavou

V jiné vsi stojí slepec s bílou holí, vedle něj žena, zřejmě manželka. Člověk v té chvíli slyší jejich dialog. „Už asi jedou, tatínku.“ A muž obrátí své vyhaslé zraky směrem k oběma vozům a směrem ke zvuku motorů začne mávat... Nikdy na tenhle pohled nezapomenu.

21. srpna 1968, Praha (osobní deník)

Po 2:00 mě probudil telefon: Karel Pavlištík – ohromující, neuvěřitelná zpráva: rozhlas hlásí, že před půlnocí k nám vtrhly jednotky varšavského paktu – okupanti. Je to možné? Zbláznili se v Kremlu? To je konec socialismu v Evropě, konec „družby“! U přijímače spolu s Evou, otřeseni. Nad námi duní letadla, vlna za vlnou. V rozhlase 2x státní hymna, před rozhlasem tanky vysazené na obsazeném letišti. Volal Šebl, od 9:00 plénum ÚV. Usnesení, že čtyřčlenná delegace ihned odjede do Prahy s rezolucí.

28. 7. 1970, Praha (osobní deník)

Ve 14:30 na ústřední výbor k pohovoru. Čekal jsem dvě hodiny, přede mnou tam byl Adolf Hoffmeister – vyloučen (včera totéž Alena Bernášková, Jan Skácel, Ivan Kříž), po mně ještě režisér Oldřich Daněk z Barrandova. Komise ve složení: Sítař, Semín, Kolář, Holan, Klíma – vesměs nýmandi + Pavel Bojar (předseda, položil mi úvodní otázku, a aniž čekal na odpověď, odešel a už se nevrátil!). Rozhovor téměř hodinový – pokračování Kafkova Zámku.

Výsledek: vyloučen. Mám pocit uvolnění – s touhle stranou nic společného! 

Zikmund s Hanzelkou znali auto do šroubku, popisuje kurátor muzea Tatry

Na snímku kurátor Technického muzea Tatra v Kopřivnici Radim Zátopek

VIDEO Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund při svých výpravách proslavili značku Tatra. Sériově...

Vilu koupil Zikmund od vládního rady, po zákazu se v ní scházeli disidenti

Vila Miroslava Zikmunda ve Zlíně

VIDEO Seriál Stačil jeden pohled na Zlín a Miroslav Zikmund měl jasno: to je město, ve kterém by chtěl žít....

Zikmundovy stopy ve Zlíně: v divadle o něm byla hra, škola mu dala doktorát

Rektor Baťovy univerzity Petr Sáha a Miroslav Zikmund

VIDEO Seriál O cestách Hanzelky a Zikmunda se nejvíce dozvíte ve zlínském muzeu, inspirovaly také místní...

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

VIDEO Seriál Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

VIDEO Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

VIDEO Seriál Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší...

Za cestopisy bych dal nevím co, psal Ježíškovi desetiletý Miroslav Zikmund

Miroslav Zikmund v roce 1928.

VIDEO Slavný cestovatel a plzeňský rodák Miroslav Zikmund dnes slaví sté narozeniny. Svoji touhu poznávat...


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Neroďte doma, riskujete, vyzval na síti záchranář po víkendové tragédii

Ilustrační snímek.

Vír vášní o plusech a minusech domácích porodů znovu rozpoutal zdánlivě nevinný tweet pražského záchranáře. „Lidi,...

Mladíci obraceli koše, zvonili na zvonky. Pak poničili hřbitovní sochy

Vandalové poškodili sochy v Železnici v únoru 2019.

Spoušť za sebou nechali dva hoši při nočním tahu po Železnici na Jičínsku. V opilosti se bavili napřed převracením košů...

Senát podpořil vládu. Nechce, aby u daní mohlo být Česko v EU přehlasováno

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření...

Podporu Senátu v tom, aby Česká republika nemohla být v rámci Evropské unie přehlasována v daňových věcech, získala v...

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na iDNES.cz