Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ministerstvo sčítá romské žáky, školám se tyto počty nezamlouvají

  13:02
Ministerstvo školství se pustilo do ožehavých počtů. Zjišťuje, kolik Romů chodí na základní školy. Chce docílit toho, aby jich na běžných základkách zůstávalo co nejvíc. K nám ale chodí čeští občané, ne Romové, protestují oslovení ředitelé škol. Podle Člověka v tísni není problém v etniku, ale v prostředí.
Průzkum Ligy lidských práv ukázal, že 75 procent dětí z praktických škol jsou Romové.

Průzkum Ligy lidských práv ukázal, že 75 procent dětí z praktických škol jsou Romové. | foto: Profimedia.cz

Ředitel Základní školy Chrustova ve Slezské Ostravě, kam dotazník ministerstva žádající počty romských žáků rovněž dorazil, z něho příliš nadšený není. "Oni nás na jednu stranu tlačí do ochrany osobních údajů a pak najednou ministerstvo chce, abychom jim řekli, kolik máme na škole Romů," stěžuje si Radim Motyčka.

Kdo je rom?

"Pro potřeby tohoto šetření bude za romské dítě, žáka či žákyni považován takový jedinec, který se za Roma sám považuje, aniž by se k této příslušnosti za všech okolností (např. při sčítání lidu) sám hlásil, a/nebo je za Roma považován významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) identifikátorů."

Zdroj: dotazník MŠMT

Podobný dotazník přišel podle něj na jeho školu už před dvěma roky. "Tehdy jsem napsal, že na škole žádné Romy nemáme. Všichni jsou čeští občané, mají české občanství a v našich materiálech se nic takového jako ‘Rom’ neobjevuje," dodal.

Ministerstvo se ale brání tím, že podobný výzkum už prováděla Liga lidských práv. Vyplynulo z něho, že v praktických školách se učí až 75 procent romských dětí.

Na ministerský dotazník upozornily Lidové noviny. Ministerstvo ho rozeslalo na běžné základní i na praktické (bývalé zvláštní) školy. "Je to zvláštní, přijde mi to dost neuvěřitelné, dřív se tohle nikdy nezjišťovalo, ale nejspíš ho vyplníme," řekla iDNES.cz ředitelka kladenské Základní školy Velvarská Ivana Kříčková.

Pomocí dotazníku chce ministerstvo zjistit, kolik Romů chodí na běžné základní školy a kolik na praktické. Dále úředníky zajímá, kolik dětí s lehkým mentálním postižením chodí do běžné základky a kolik do té praktické; i tady chtějí vědět, kolik je z nich Romů.

Školy mají odpovědět i na to, kolik odkladů při posledním zápisu těmto dětem udělily, kolik z nich navštěvuje přípravnou třídu či kolik žáků opakuje ročník.

Je správné, že chce ministerstvo školství znát počet Romů na školách?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 17. dubna 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 12654

NE
NE 1314


"Přiznám se, že se mi nelíbí termín ‘počítání romských děti’, spíš bych uvítala ‘počítání děti, které pocházejí ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí‘," poznamenala koordinátorka programu sociální integrace Petra Klingerová z Člověka v tísni.

"Termín vystihuje to, proč děti selhávají. Neselhávají proto, že to jsou romské, ale proto, z jakého prostředí pocházejí," zdůraznila koordinátorka  s tím, že navzdory tomu aktivity ministerstva v této oblastni vítá.

Ministerstvo: Dotazník je jen začátek

Od výsledků dotazníkového šetření se ministerstvo školství chce podle svých slov pouze "odpíchnout". V plánu má změnit legislativu, podpořit včasné předškolní vzdělávání, zvýšit počet školských poradenských pracovišť a zajistit individuální přístup k dětem. Všechny změny směřují k jedinému cíli: aby na běžných základních školách zůstávalo co nejvíc romských dětí.

víc asistentů a psychologů

Ministerstvo také slibuje, že větší roli ve školách budou hrát asistenti a psychologové. Ředitelka kladenské školy ale namítla: "Ve škole máme jednoho autistu a u něho asistenta a není to jednoduché, protože ostatní děti to ruší a mají pocit, že když to dítě má u sebe asistenta, tak je zvýhodňované."

Podle Člověka v tísni je důležité, aby se z asistentů nestali jen "ti s nižší kvalifikací než učitel". "Někde ve školách bývají takovými poslíčky učitele. Nevěnují se odborné práci a dělají vše okolo. Musí dostat nějakou váhu a prestiž," prohlásila Petra Klingerová.

"Cílem ministerstva je zajistit, aby všechny děti, které k tomu mají potenciál, byly úspěšně vzdělávány v hlavním vzdělávacím proudu," konstatovala náměstkyně ministra školství Klára Laurenčíková.

Podle koordinátorky Člověka v tísni je ale jednou z brzd těchto změn vysoký počet dětí ve třídách. "Jakékoliv individuální plány a individuální přístup tak prostě nelze uplatňovat a to je vlastně ta věc, kterou děti ze sociálně vyloučených lokalit potřebují nejvíce," vysvětlila Klingerová.

Ředitelé: Spíše než my potřebují pomoci rodiny

Oslovení ředitelé škol se shodli, že problém, který chce ministerstvo řešit, není ani tak ve škole jako v rodinách. "Nejpřínosnější by bylo, kdyby se o rodiny někdo staral mimo školu," míní ředitelka kladenské základní školy Kříčková.

"Slabší žáci často žijí v rodinách, které jim neposkytují zázemí, se kterým škola počítá," přidal Motyčka.

I přesto se škola ve Slezské Ostravě snaží podle jeho slov slabším dětem pomáhat. Třeba je nenutí nosit domácí úkoly. "Když víme, že dítě žije v prostředí, kde ten prostor na to nemá, tak se to po něm nevyžaduje a pracuje se s ním jiným způsobem," vysvětlil ředitel.

Pomáhat se snaží i kladenská škola. "Máme tu samozřejmě i strašně slabé děti, které jsou slabé, protože jim doma nikdo nepomáhá s učením a spíš by patřily do praktických škol. Ale pokud si to rodiče přejí, tak zůstávají u nás," podotkla Kříčková s tím, že děti z jejich školy tedy neodcházejí v nějakém velkém počtu na praktické školy.

O početných přesunech dětí z běžných na praktické školy nechce slyšet ani ředitel Motyčka. "Neskrývám, že některé dítě je občas převedeno na praktickou školu, ale ten mechanismus je v dnešní době tak přísný, že to rozhodně nezáleží ani na řediteli, ani na učiteli, ani na chvilkové indispozici dítěte, kdy třeba měsíc či dva neprospívá."

"Nebo že bychom se podívali na dítě a rodiče a řekli: ‘Ty půjdeš do zvláštní školy’. To je směšné, to dítě musí být vyšetřeno na několika místech, musí s tím všichni souhlasit," dodal ředitel Základní školy ve Slezské Ostravě.

Sběr etnických dat. je to v pořádku?

Dotazníkové zjišťování je součástí opatření, ke kterým se Česká republika zavázala na základě rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který konstatoval diskriminaci romských dětí ve vzdělávání.

Sběr etnických dat je podle ministerstva školství možný při dodržení některých podmínek:

Cílem získávání těchto údajů (o počtu romských dětí na školách) je příprava podpůrných vyrovnávacích opatření zaměřených na minoritní skupinu. Sběr je v souladu se zákonem, protože jsou dodržována následující kritéria:

* Zjišťovat etnicky podmíněné údaje lze v současné situaci jedině formou nepovinných zjišťování.

* Sbírají se anonymní údaje o počtech žáků.

* Třídní učitelé nebudou muset provádět žádné přímé zjišťování – postačí, vyjdou-li ze znalosti třídy a posouzení etnické příslušnosti podle obecně známých kritérií.

* Ředitel školy zašle souhrnné údaje za celou školu.

* Ministerstvo školství a Ústav pro informace ve vzdělávání ujistí respondenty o tom, že nebudou zveřejňovat údaje za jednotlivé školy, a zavážou se po statistickém zpracování shromážděných údajů zlikvidovat zdrojové soubory za jednotlivé školy.

Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Velitelé jsou svině, moji rotu zničili. Ukrajinci hasí průlom v Donbasu

26. dubna 2024  14:54

Premium Zatímco Rusové rozšiřují průnik kolem strategicky položeného městečka Očeretyne, Ukrajinci řeší,...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...