Vládní zmocněnec pro oblast médii a dezinformací Michal Klíma

Vládní zmocněnec pro oblast médii a dezinformací Michal Klíma | foto: ČTK

Zmocněnec pro média a boj s dezinformacemi Klíma končí ve funkci

  • 133
Vláda zrušila pozici zmocněnce pro oblast médií a dezinformací. Ve funkci končí Michal Klíma. Jeho agenda připadne národnímu bezpečnostnímu poradci Tomáši Pojarovi, potvrdil premiér Petr Fiala. Se zprávou jako první přišel Deník N. Klíma byl pod palbou kritiky kvůli chystanému Akčnímu plánu boje proti dezinformacím. Proti němu se ohradili i vydavatelé.

„Pozice zmocněnce pro oblast médií a dezinformací, se převedením části agendy na národního bezpečnostního poradce a vznikem funkčního Oddělení strategické komunikace při Úřadu vlády, ruší,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Pojar se ujal koordinace agendy boje proti vlivu cizí moci.

„V tuto chvíli nepotřebujeme žádný další akční plán, žádný další akční plán nebyl vládě předložen a vládě předložen nebude. Na žádném dalším akčním plánu se nepracuje, musíme se věnovat konkrétním aktivitám a činnostem pro zlepšení fungování českého státu tak, abychom mohli lépe čelit všem možným hrozbám,“ uvedl ke změně národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar.

Vydavatelé varovali před hrozbou pro svobodu slova

Klímův konec přišel v den, kdy Unie vydavatelů odeslala otevřený dopis předsedovi vlády Petru Fialovi, ve kterém jej vyzvala, aby vláda vrátila návrh Akčního plánu vládnímu zmocněnci pro oblast médií a dezinformací Michalu Klímovi k přepracování.

„V prvé řadě se Akční plán nevypořádává s nejzásadnějším problémem, co je vlastně dezinformace. Není zřejmé, co se za tímto širokým pojmem pro potřeby Akčního plánu skrývá. Tímto nedostatkem vzniká příležitost k svévoli výkladu pojmu dezinformace, kvůli čemu vzniká významná hrozba pro svobodu slova v České republice,“ uvedli vydavatelé.

„Považujeme za nešťastné v dnešní době předpokládat, že finanční podpora takzvaných nezávislých médií je cestou, jak dezinformacím čelit. Návrh Akčního plánu, s ohledem na výše uvedené zásadní nedostatky, nevratně poškodí mediální prostředí v České republice,“ varovali také vydavatelé.

Kvůli plánu boji proti dezinformacím se hádali poslanci

Vášně při projednávání bodu „Aktuální opatření vlády v boji proti šíření dezinformací“ na začátku února planuly ve Sněmovně.

„Vracíme se do padesátých let. Aby se lidem zakazovalo poslouchat informace, to je vrchol,“ vztekal se poslanec SPD Jaroslav Foldyna. „Prostě chcete přerazit pravdu a diskusi o pravdě zákonem,“ vyčítal koalici.

„První stupeň cenzury je autocenzura,“ řekl předseda volebního výboru Aleš Juchelka z ANO. Znepokojila ho zpráva z konce prosince o chystaném „akčním plánu“, podle jehož pracovní verze by stát mohl šiřitele dezinformací stíhat, odstřihnout takové weby od reklamy státních institucí nebo desítkami milionů korun podporovat „nezávislá média“.

„Nevzniká žádný úřad cenzurní,“ řekl poslancům vládní zmocněnec pro oblast médii a dezinformací Michal Klíma. Uvedl, že o plánu vlády pro boj s dezinformacemi diskutuje se zástupci koaličních stran.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video