Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Romové mají více výhod než většina obyvatel, míní dva ze tří Čechů na webu

Polovina Čechů aktivních na internetu si myslí, že národnostní menšiny mají u nás alespoň v některých případech lepší podmínky než ostatní. Každý pátý Čech se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Nejčastěji je podle dotazovaných průzkumu agentury Nielsen Admosphere zvýhodňovaná romská menšina. Pouze každý desátý si pak myslí, že problematika rasismu se Česka netýká.

V očích 51 procent Čechů aktivních na internetu se podle průzkumu národnostní menšiny v České republice těší větším výhodám. Podle 31 procent dotazovaných se tak děje alespoň v některých případech, podle 20 procent obecně.

Téměř dvě pětiny Čechů, kteří používají internet, souhlasí s výrokem, že u nás mají národnostní menšiny víceméně rovné podmínky. Zároveň je ale každý čtvrtý toho názoru, že v některých oblastech stále existuje prostor pro zlepšení. Pouze zhruba jeden z deseti dotázaných zastává názor, že zde mají národnostní menšiny horší podmínky než ostatní občané. 

Polovina Čechů aktivních na internetu si myslí, že národnostní menšiny mají u nás alespoň v některých případech lepší podmínky než většina.

Výhody má podle 63 procent internetových Čechů romská menšina, která je naopak znevýhodňovaná podle 23 procent lidí. Také 12 procent lidí si myslí, že zvýhodňovaná je arabská menšina, opačného názoru je 14 procent dotazovaných.

Podle 20 procent dotazovaných znevýhodňováním nejvíce po Romech trpí ukrajinská menšina, na čtvrtém místě byla vietnamská s 12 procenty. 51 procent dotazovaných zde uvedla, že žádnou konkrétní národnostní menšinu za znevýhodňovanou nepovažuje.

Rasismus se nás (ne)týká

Respondenti také odpovídali na otázku, zda je podle nich problematika rasismu v České republice dostatečně řešena. Více dvě pětiny respondentů se domnívají, že ne, naopak více než třetina zastává názor, že ano. Každý desátý si pak myslí, že se rasismus Česka netýká a 13 procent na situaci nemá žádný názor.

 V odpovědích na tuto otázku se lišily lidé podle sociálních i demografických kritérií. Více mužů – 45 procent versus 27 procent žen – se domnívalo, že rasismus je v Česku řešen adekvátně. 

Že se problematika rasismu naší země netýká, si také myslí více mužů – 14 procent ku 6 procentům žen. Z věkových skupin se k tomu názoru o něco více kloní starší věkové skupiny nad 45 let.

Pokud jde o osobní zkušenost se znevýhodněním na základě národnostního, případně rasového/etnického původu, 64 procent internetových Čechů uvedlo, že se s ním nesetkali – ani osobně ani ve svém okolí. Téměř 30 procent má s takovou situací zkušenosti zprostředkované. Ocitli se v ní tedy jejich známí,  případně byli sami svědky takové situace. 

Osobní zkušenosti se znevýhodněním nicméně uvedlo devět procent dotázaných. Větší osobní či zprostředkovanou zkušenost s tímto typem znevýhodnění mají z věkových skupin mladší respondenti do 34 let.

Výzkum realizovala společnost Nielsen Admosphere metodou online sběru na vzorku pěti set respondentů z internetové populace Českého národního panelu starších 15 let.

Více dvě pětiny respondentů se domnívají, že otázka rasismus není dostatečně řešena, naopak více než třetina zastává názor, že ano.

Podívejte se na reportáž, jak se Romové chovali během koronavirové krize:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Rasismus

Video