Snímky dokumentující pomoc ministerstva vnitra v krizových oblastech z výstavy...

Snímky dokumentující pomoc ministerstva vnitra v krizových oblastech z výstavy Létající lékaři. | foto: Jiří Pasz

Češi pomáhají uprchlíkům na místě, „zázraky“ lékařů ukazuje výstava

  • 34
V loňském roce vyjelo z České republiky v rámci programu MEDEVAC do krizových oblastí 19 lékařských týmů, které provedly téměř tisíc operačních zákroků. Výsledky české pomoci představuje výstava Létající lékaři v Národní technické knihovně.

V Česku se v souvislosti s humanitárními katastrofami a následnými uprchlickými krizemi často hovoří o nutnosti pomáhat postiženým v jejich zemi a blízkém okolí. Zatímco zdravotnický program MEDEVAC vysílá na místo týmy lékařů, program ministerstva vnitra na asistenci uprchlíků „Pomoc na místě“ financuje například rozvoj uprchlických táborů v Jordánsku a Iráku. Od roku 2015 přispělo Ministerstvo vnitra na oba programy částkou 629,6 milionů korun.

„Musím říct, že Česká republika je sebevědomá a solidární země. Česká medicína je na světové úrovni,“ řekl fotograf Jiří Pasz, který poslední dva roky dokumentoval českou zahraniční pomoc v Jordánsku, Iráku, Libanonu i na Ukrajině. Když představoval snímek z operace mozku Ukrajince, s tím, že pacient za pár dní odešel z nemocnice po svých, označil výkony českých lékařů za „zázraky“.

„Viděl jsem operace srdce, mozku, očí, popálenin... Výběr fotografií nebyl jednoduchý, vybírali jsme z několika tisíců, snažili jsme se, aby návštěvník viděl české týmy přímo v akci, ale i kontext: fotografie z místa konfliktů,“ vysvětlil fotograf.

Kromě Ukrajiny byl MEDEVAC loni například v Nepálu, Kambodži, Jordánsku, Iráku, Maroku či Senegalu, kde provedli 940 odborných operačních výkonů a více jak 1 500 odborných vyšetření s diagnostikou při rozpočtu 69 milionů korun.

„Mnoho lidí volí nebezpečnou cestu do Evropy, protože už nevidí žádnou šanci v místě, kde jsou. Česká republika jim tyto šance opět vrací. Výstava Létající lékaři je tak zprávou o tom, že Česká republika umí pomáhat,“ uvedla ředitelka Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra Pavla Novotná.

Lékaři si cení zkušeností

Do misí v rámci MEDEVAC se hlásí lékaři z několika nemocnic v Praze, Hradce Králové a Olomouce. Například úrazový chirurg Filip Burget z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se účastnil misí v Libyi, Jordánsku, v iráckém Kurdistánu, na Ukrajině a naposledy v Nepálu. Z profesního hlediska oceňuje, že lékaři v zahraničí získají zkušenosti se zraněními, která nejsou v Česku tak obvyklá. „Prolínají se tam dvě věci. Zkušenosti a to, že člověk pomáhá,“ dodává.

Lékaři stráví na misi zhruba dva týdny. „Pro mě je to výhoda v tom, že mám tři děti a těch čtrnáct dní se dá přežít, zatímco mise Lékařů bez hranic znamená pro chirurga minimálně šest týdnů, což už je dlouhá doba,“ vysvětluje.

Létající lékaři

Výstava ve foyer Národní technické knihovny v pražských Dejvicích je k vidění až do 16. března 2018.

Součástí výstavy v Národní technické knihovně je doprovodný program zahrnující například besedu s českým velvyslancem v Jordánsku nebo komentované prohlídky s aktéry a aktérkami programu MEDEVAC.

Co se týče bezpečnosti, podle Filipa Burgeta na rozdíl od Lékařů bez hranic nejezdí MEDEVAC přímo do oblastí, kde se bojuje.

„I když třeba v Libyi v roce 2011 se střílelo, ale byli jsme pod ochranou URNA (zásahová policejní jednotka, pozn. red.). Šance, že se na misi něco stane, je srovnatelná s tím, když poletím do Paříže nebo do Bruselu,“ odpovídá lékař na dojmy z bezpečnostní situace na místě.

Jako jeden z mála Čechů poznal lékař z Prahy uprchlickou krizi z první ruky.

„Viděli jsme tu fotky z uprchlického tábora Zátarí v Jordánsku. Já bych každému doporučoval, aby se tam jednou za rok podíval. Lidi tam přežívají ve stanech, v noci tam jsou mrazy, ve dne čtyřicet stupňů, je tam prach a písek. Tito lidé pomoc opravdu potřebují. Na druhou stranu mám pocit z uprchlické krize, že valná většina lidí, kteří sem jdou, nejsou uprchlíci ve smyslu, že jim jde o život, ale spíše z ekonomického profitu. Můj názor je - pojďme pomáhat, hodně pomáhat, ale v místě toho konfliktu,“ říká.

Upozorňuje však i na zkreslený pohled části české společnosti. „Mám pocit, že běžný český člověk vidí v každém muslimovi islamistu a nepřítele. Když se setkáváte s těmi lidmi tam, vidíte, že mají stejné touhy, stejná přání, stejné starosti. Když jdeme v Ammánu nebo Kurdistánu po ulici, nezažil jsem žádný pocit nenávisti, všichni se chovají mile,“ vypráví Burget.

Nicméně je podle něj lepší, když zůstanou ve své zemi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video