Obraz Madony z Veveří odborníci vyjmuli z klimatizovaného boxu. Pak byl poprvé...

Obraz Madony z Veveří odborníci vyjmuli z klimatizovaného boxu. Pak byl poprvé po převozu z Národní galerie v Praze představen novinářům. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nejvyšší soud zrušil rozsudek v případu obrazu Madona z Veveří

  • 27
Nejvyšší soud zrušil rozsudek, díky kterému Národní galerie vrátila katolické církvi gotický deskový obraz Madony z Veveří. Původně byl vystaven na farnosti ve Veverské Bítýšce v Jihomoravském kraji. Případ znovu projedná pražský Městský soud.

„Nejvyšší soud zrušil rozsudek Městského soudu v Praze jako soudu odvolacího a uložil upřesnit argumentaci o splnění podmínky funkčního spojení vydávané movité věci s objektem žalobce, dále uložil napravit chybu soudu prvního stupně: poučit žalovaného, že neprokázal, že stát měl věc v držbě před 25. únorem 1948,“ informovala ČT 24 mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná.

„Nemůžu to potvrdit, protože jsme zatím neobdrželi doručenky prokazující, že se naše rozhodnutí dostalo ke všem účastníkům řízení,“ řekl iDNES.cz mluvčí Nejvyššího soud Petr Tomíček. Rozhodnutí rozesílá účastníkům sporu prvoinstanční soud a jeho mluvčí Novotná uvedla, že to zatím neobdrželi všichni. Teprve v pátek NS rozhodnutí expedoval do Prahy.

„Momentálně je dílo v Diecézním muzeu v Brně. Nic se na tom nezmění ani po aktuálním rozhodnutí soudu,“ sdělil právník farnosti František Severin. Zdůraznil ale to, že obsah verdiktu nezná, nebyl mu dosud doručen, stejně jako mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Podle mluvčí pražského soudu Novotné se má odvolací řízení více zabývat například problematikou funkčního spojení obrazu s objektem, tedy kaplí u hradu Veveří.

Obraz namalovaný kolem roku 1350 byl po staletí zavěšen v kapli Matky Boží na Veveří, která pochází z 12. století. Je připisován malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. V roce 1935 byla Madona z Veveří zapůjčena do Moravského zemského muzea na výstavu. Po ní bylo rozhodnuto o restaurování obrazu a ten byl převezen do Prahy, kde už zůstal. V roce 1958 předalo ministerstvo zemědělství Národní galerii obraz do „přímé správy“.

Poslední rozsudek v případ padl v prosinci loňského roku. Soudce Milan Chmelíček verdikt odůvodnil tím, že se československý stát před únorem 1945 nikdy nechoval jako vlastník obrazu. „Staral se o něj jako osoba, která má předmět v úschově, v depozitu,“ uvedl. Neztotožnil se tak s argumenty právníků galerie, že stát získal obraz už v roce 1925, kdy baron De Forest souhlasil s odstupným, za které hrad i panství Veveří přenechal státu (více jsme psali zde).