Lze sestřelit civilní letoun? řeší vojsko

  • 35
Armáda zjišťuje, za jakých okolností lze sestřelit dopravní letoun, pokud by se ho zmocnili teroristé. Česká legislativa ani mezinárodní smlouvy střelbu na civilní stroje neumožňují. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík předloží příští týden vládě návrh nezbytných legislativních změn, který připravil generální štáb armády.

"Musí se to vyřešit, abychom přesně věděli, za jakých podmínek bude možné nasadit stíhačku či vystřelit pozemní raketu na civilní letadlo," řekl náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

Upozorňuje, že jde nejen o velký právní, ale i etický problém. "Kdo rozhodne o tom, že sestřelí letadlo, v němž zahynou dvě stovky nevinných lidí?" Sestřelené letadlo navíc může spadnout do centra velkého města. Generál si zatím neumí ani představit, kdo by měl takový pokyn vydat. "Ten problém je tak složitý, že se nedá jednoduše říci: Sestřelte to letadlo!"

Podle Šedivého je třeba také jednoznačně určit osobu, která bude mít pravomoc i odpovědnost vydat rozkaz k sestřelení dopravního letadla. "Politická reprezentace by měla někoho pověřit takovými pravomocemi, aby mohl ve jménu záchrany tisíců lidí rozhodnout o životě stovek jiných," míní generál.

Česká republika musí v této otázce postupovat v souladu s mezinárodními normami. Český velvyslanec při NATO Karel Kovanda v pondělí řekl, že o tomto tématu se v alianci zatím nediskutovalo.

Podle vlivného zdroje v Bruselu však ministři obrany minulý týden rozhodli, že se musí přezkoumat všechna platná pravidla NATO a posoudit, zda vyhovují novým bezpečnostním podmínkám a zda lze nové hrozby zvládnout současnými prostředky. Nelze vyloučit, že NATO začne řešit i otázku, za jakých podmínek je možné sestřelit civilní letadla.

"Po útoku na USA procházíme velkou revizí všech plánů," prohlásil zdroj aliance.
Místopředseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Petr Koháček (ODS) však nevidí žádný důvod, proč měnit platnou legislativu.

Současný právní řád podle něho dává velícím důstojníkům pravomoc sestřelit sebevražedně útočící civilní letadlo. "Každý by byl přirozeně raději krytý zákonem, ale když do něj napíšeme, že je možné sebevražedné letadlo sestřelit, tak stejně mohou teroristé použít úplně jiný prostředek," tvrdí Koháček.

Poslancovo tvrzení však zpochybňuje i velitel letecké základny v Náměšti nad Oslavou Jan Vachek. Z jeho letiště minulý týden dvakrát startovaly letouny, aby vytlačily ze zakázané zóny nad Jadernou elektrárnu Dukovany zbloudilá sportovní letadla.

Zásah proti dopravnímu letadlu by podle Vachka byl v rozporu s platnými zákony o civilním letectví. "Tragédie v USA otevřela i pro letce nové problémy, na něž musí být v souladu se zákony připravováni. Jsme konfrontováni s nestandardní situací, kdy máme najednou odpalovat rakety na stovky civilistů! Tohle není klasická válka," říká Vachek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video