Cestující museli v Praze přestoupit do náhradního letadla. Ilustrační foto.

Cestující museli v Praze přestoupit do náhradního letadla. Ilustrační foto. | foto: Jan Záleský, iDNES.cz

Letadlo z Mallorky do Brna muselo neplánovaně přistát v Praze

  • 14
Nejprve odložení letu, pak odklon linky do Brna na pražskou Ruzyň, další hodiny strávené na tomto letišti, let do Ostravy a odtud několikahodinová cesta autobusem, která skončila ve čtyři hodiny ráno v Tuřanech. Komplikovaný návrat z dovolené na Mallorce zažilo ze čtvrtka na pátek několik desítek lidí.

"Všechno začalo už při odjezdu z Mallorky, kde nám nahlásili zpoždění kvůli prohlídce letadla. A pak nám při letu ohlásili, že musíme z bezpečnostních důvodů přistát na nejbližším letišti - na pražské Ruzyni," vzpomíná Brňanka Ditta Brančíková.

České aerolinie mimořádné přistání letadla okomentovaly jako nutné z bezpečnostních důvodů. "Kontrolka signalizovala poruchu hydrauliky, proto bylo nutné přistát. Toto podezření se ale po prohlídce nepotvrdilo, takže letadlo už je zase zpátky v provozu," uvedla mluvčí ČSA Daniela Hupáková.

Podle Brančíkové představovalo hlášení o přístání v Praze poslední chvíli, kdy se s nimi někdo z aerolinek aspoň trochu normálně bavil.

"Poté, co jsme dosedli, nám řekli, že přestupujeme na  letadlo do Ostravy a odtud pojedeme autobusem. Čekali jsme v hale a také nás znovu odbavili. Někteří lidé tam však byli z blízkosti Prahy, takže chtěli v Ruzyni zůstat. Delegátka ČSA Hana Jirásková nám ale řekla, že buď do toho letadla nastoupíme všichni, nebo je to náš problém," popsala další vývoj Brančíková.

Většina lidí do nového letadla nastoupila. Skupinka lidí ze středních Čech ale trvala na svém, cestovat zpátky až z Ostravy se jim nechtělo. A tak personál vyložil všechna zavadla z již skoro plného a naloženého letadla do Ostravy na letištní plochu. "K těm nás pak pouštěli postupně po deseti, až na místě zůstaly kufry jenom těch, kteří letět dál nechtěli," vylíčíla Brančíková.

Dodala, že tento krok lidi na místě rozčílil. "Byly tam rodiny i s malými dětmi, které brečely. Nikdo nám nic nevysvětlil, nechápali jsme pořádně, co se děje," popsala.

"Tohle je za daných okolností normální postup. Pokud se někteří cestující rozhodli v letu nepokračovat, jejich zavadla prostě musí být identifikována," vysvětlila postup Barbora Kudláčková, mluvčí služby cizinické policie v Praze, která má letiště pod dohledem.

České aerolinie události na ruzyňském letišti popsaly v tiskovém prohlášení jako názorový nesoulad mezi cestujícími, což způsobilo další následné zpoždění.

Letadlo se tak do Ostravy vydalo až po čtyřech hodinách. A na Brančíkovou a další cestující z Brna čekala ještě cesta autobusem.

"Zkoušeli jsme uprosit řidiče, aby nám v Brně zastavil aspoň u Grandu, on nás ale odvezl až do Tuřan. Takže jsem pak ještě ve čtyři ráno sháněla taxíka z letiště," popsala hořkou tečku za dovolenou Brančíková.

Na letišti prý kvůli napadení zasahovala policie
Další překvapení ji pak čekalo, když si spolu s ostatními cestujcími šla stěžovat do brněnské kanceláře Tomitour, u níž zájezd na Mallorku kupovali. "Tam nám vedoucí Tomáš Kučera řekl, že kvůli nám na letišti zasahovala policie. A to proto, že někdo z cestujících prý napadl posádku a piloty," řekla Brančíková.

"Slyšel jsem to od cestujících, kteří si k nám přišli stěžovat," řekl vedoucí kanceláře Tomitour Tomáš Kučera MF DNES. "Podrobněji se vám k celé věci zatím nevyjádřím, čekáme na zprávu aerolinek."

Mluvčí služby cizinecké policie Praha Barbora Kudláčková ale informace o napadení posádky vyvrátila. "Nevím o tom, že bychom u nějakého takového incidentu zasahovali. A kdyby se něco takového stalo, určitě bychom u toho byli, protože útok na pilota se dá považovat za útok na veřejného činitele," vysvětlila Kudláčková.

Přiznala však, že autohlídka služby cizinecké policie u letadla do Brna přítomna byla. "Povolal nás kapitán ve chvíli, kdy se rozhodlo, že lidé budou muset identifikovat svá zavazadla. Přišlo mu, že se jim to nelíbí a že by se mohly objevit problémy," doplnila mluvčí.

Hlídka nakonec na místě zasahovat nemusela a vše se obešlo bez problémů. "Myslím si, že nám to pan vedoucí Kučera řekl proto, aby nás tak trochu zastrašil a vzbudil v nás pocit viny," reagovala na informace  Brančíková.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video