Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (16. února 2018).

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (16. února 2018). | foto: František Vlček, MAFRA

Doktorů ubývá, přiznává ministr. Chce fakultám poslat víc peněz

  • 166
V České republice je čím dál větší nedostatek lékařů. Ministerstvo zdravotnictví chce proto po dobu deseti let lékařským fakultám přidat navíc až o 500 milionů korun ročně. Peníze by se použily na zvýšení počtu absolventů i platů učitelů v lékařství.

Lékařské fakulty v minulých měsících upozornily, že v dalších letech bude více lékařů odcházejících do důchodu než přibude nových absolventů. Nutné je také upravit nesoulad platů mezi učiteli v lékařství a jejich kolegy v praxi. „V akademickém roce 2019/2020 dostanou lékařské fakulty poprvé navíc až o 500 milionů korun,“ slibuje ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch v reakci na současnou situaci ve zdravotnictví. 

Plat větší než hejtman, k tomu auto a byt

Města zoufale shánějí pediatry

Ilustrační foto

Fakulty přijímají zhruba každého desátého zájemce. V loňském roce na lékařských fakultách v Česku studovalo přes 21 tisíc lidí, absolventů bylo okolo 2 500. Podle dřívějšího vyjádření šéfa Asociace děkanů lékařských fakult, děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Aleksi Šeda, by bylo potřeba navýšit počet studentů o pětinu až čtvrtinu. „Největší je nedostatek praktických lékařů pro děti a dorostence,“ připouští ministr Vojtěch. 

Ministerstvo zdravotnictví chce proto ještě v tomto pololetí předložit vládě vypracovaný desetiletý akční plán pro navýšení počtu studentů. „S garancí deseti let, takže fakulty budou mít jistotu, že pro studium přijatých uchazečů budou mít peníze,“ vysvětlil Vojtěch. 

Peníze půjdou přímo pouze lékařským fakultám. Ty v současnosti dostanou asi dvě třetiny toho, kolik pro studium svých žáků potřebují. Zbytek financí fakulty získají od studentů ze zahraničí, kteří studují anglické studijní programy. Loni jich bylo asi 3 400. 

Problémem jsou i platy učitelů lékařství

Průměrný plat učitelů lékařství na fakultě je mezi 22 až 28 tisíc korun hrubého. Ten se zvyšuje po dosažení titulu docenta, což ale trvá deset až patnáct let. Poté stoupne zhruba na 45 tisíc korun, u profesorů na 50 až 60 tisíc korun. 

Fakulty na platy často nemají a nabízejí proto jen částečné úvazky. Proto například lékaři z klinické praxe kombinují výuku s úvazkem v nemocnici. To ale není možné u teoretických oborů. Podle přednosty Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Karla Smetany lékaře často ve výuce nahrazují absolventi přírodovědných oborů. 

Problém je podle Šeda i u stomatologů, kteří si vydělají v praxi řádově více než ve školství. Podle předsedy České stomatologické komory nic nebrání zubaře na školách platit stejně jako v soukromých ordinacích. Zaplatit jim to ale musí fakultní nemocnice, kde výkony udělají. To ale podle Šeda prakticky možné není, peníze zůstávají nemocnici.

„Peníze, které fakulty ročně od ministerstva zdravotnictví dostanou, půjdou i na zvýšení platů. Samy si ale určí o kolik,“ vysvětlil Vojtěch. 

Podle odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v současné době docentům lékařských fakult v průměru 55 let, 14 procentům je přes 70 let. U profesorů je průměr 63 let, více než 70 let je 17 procentům z nich.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video