Doktorů ubývá, přiznává ministr. Chce fakultám poslat víc peněz

  14:42aktualizováno  14:42
V České republice je čím dál větší nedostatek lékařů. Ministerstvo zdravotnictví chce proto po dobu deseti let lékařským fakultám přidat navíc až o 500 milionů korun ročně. Peníze by se použily na zvýšení počtu absolventů i platů učitelů v lékařství.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (16.2.2018). | foto:  František Vlček, MAFRA

Lékařské fakulty v minulých měsících upozornily, že v dalších letech bude více lékařů odcházejících do důchodu než přibude nových absolventů. Nutné je také upravit nesoulad platů mezi učiteli v lékařství a jejich kolegy v praxi. „V akademickém roce 2019/2020 dostanou lékařské fakulty poprvé navíc až o 500 milionů korun,“ slibuje ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch v reakci na současnou situaci ve zdravotnictví. 

Plat větší než hejtman, k tomu auto a byt

Města zoufale shánějí pediatry

Ilustrační foto

Fakulty přijímají zhruba každého desátého zájemce. V loňském roce na lékařských fakultách v Česku studovalo přes 21 tisíc lidí, absolventů bylo okolo 2 500. Podle dřívějšího vyjádření šéfa Asociace děkanů lékařských fakult, děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Aleksi Šeda, by bylo potřeba navýšit počet studentů o pětinu až čtvrtinu. „Největší je nedostatek praktických lékařů pro děti a dorostence,“ připouští ministr Vojtěch. 

Ministerstvo zdravotnictví chce proto ještě v tomto pololetí předložit vládě vypracovaný desetiletý akční plán pro navýšení počtu studentů. „S garancí deseti let, takže fakulty budou mít jistotu, že pro studium přijatých uchazečů budou mít peníze,“ vysvětlil Vojtěch. 

Peníze půjdou přímo pouze lékařským fakultám. Ty v současnosti dostanou asi dvě třetiny toho, kolik pro studium svých žáků potřebují. Zbytek financí fakulty získají od studentů ze zahraničí, kteří studují anglické studijní programy. Loni jich bylo asi 3 400. 

Problémem jsou i platy učitelů lékařství

Průměrný plat učitelů lékařství na fakultě je mezi 22 až 28 tisíc korun hrubého. Ten se zvyšuje po dosažení titulu docenta, což ale trvá deset až patnáct let. Poté stoupne zhruba na 45 tisíc korun, u profesorů na 50 až 60 tisíc korun. 

Fakulty na platy často nemají a nabízejí proto jen částečné úvazky. Proto například lékaři z klinické praxe kombinují výuku s úvazkem v nemocnici. To ale není možné u teoretických oborů. Podle přednosty Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Karla Smetany lékaře často ve výuce nahrazují absolventi přírodovědných oborů. 

Problém je podle Šeda i u stomatologů, kteří si vydělají v praxi řádově více než ve školství. Podle předsedy České stomatologické komory nic nebrání zubaře na školách platit stejně jako v soukromých ordinacích. Zaplatit jim to ale musí fakultní nemocnice, kde výkony udělají. To ale podle Šeda prakticky možné není, peníze zůstávají nemocnici.

„Peníze, které fakulty ročně od ministerstva zdravotnictví dostanou, půjdou i na zvýšení platů. Samy si ale určí o kolik,“ vysvětlil Vojtěch. 

Podle odhadů Ústavu zdravotnických informací a statistiky je v současné době docentům lékařských fakult v průměru 55 let, 14 procentům je přes 70 let. U profesorů je průměr 63 let, více než 70 let je 17 procentům z nich.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Sucho vydrží ještě týden. Před víkendem se rázně ochladí a přijdou deště

Bouřky a vydatný déšť v Hradci Králové

Nezvykle teplé a suché počasí posledních dnů vydrží v Česku ještě v příštím týdnu, kdy bude až 25 stupňů. Před víkendem...

Odvolaný Fajt uzavřel smlouvu za milion „sám se sebou“, prověří to policie

Šéf Národní galerie Jiří Fajt

Ředitel Národní galerie Jiří Fajt skončil ve čtvrtek oficiálně kvůli své „dvojroli“, kdy uzavřel smlouvu sám se sebou...

Rodičovskou zvýší o 80 tisíc, ale komu? Podoba mateřské stále není jasná

Ilustrační snímek

Děti narozené 31. prosince 2019 a 1. ledna 2020 od sebe nebude dělit jen několik hodin, ale také 80 tisíc korun....

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz