Konopí pro děti i epileptiky. Léčba bude mít od ledna nová pravidla

  19:42aktualizováno  19:42
Místo 30 až 180 gramů měsíčně a výjimečně léčba i pro děti. Tak vypadají dva návrhy změn pravidel u legálního užívání konopí. Ministerstvo zdravotnictví po kritice plánuje vydat novou vyhlášku. Jenže žádné konopí zatím není k mání, nespokojení pacienti proto v úterý oznámili, že zakládají spolek KOPAC.

Stát nyní hledá prvního českého pěstitele léčebného konopí. Nefunguje ale registr pro vydávání receptů. Ilustrační foto | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Předmětem novely vyhlášky by měla být změna maximálního dovoleného množství předepsaného léčebného konopí pro jednoho pacienta měsíčně z 30 gramů na 180 gramů, rozšíření výčtu povolených odrůd rostliny či specializovaných způsobilostí lékařů, kteří přípravky s konopím mohou předepisovat,“ uvedla Dana Šalamunová z tiskového oddělení Ministerstva zdravotnictví.

Přípravky s konopím by tak v budoucnu mohli předepisovat také dermatologové, oftalmologové či geriatři. Kromě inhalace a ústního podání by se počítalo také se zevním použitím - tedy například ve formě masti či balzámu.

„Diskutována je rovněž možnost zrušení spodní věkové hranice pacientů léčených léčebným konopím,“ podotkla Šalamunová. Zatímco nyní vyhláška počítá teoreticky s pacientem nad 18 let, do budoucna by konopí mohli užívat i děti. Šlo by ale o výjimky a v úvahu by připadalo jen zevní užití léku.

Ministerstvo tvrdí, že do vyhlášky by také nově mohla být zařazena epilepsie jako nemoc, na kterou by lékaři směli konopí předepisovat.

Co by se mohlo změnit

  • změna maximálního dovoleného množství předepsaného léčebného konopí pro jednoho pacienta měsíčně z 30 gramů na 180 gramů

  • vypuštění explicitního stanovení inhalační a perorální cesty podání léčivých přípravků s obsahem konopí

  • stanovení zevního použití přípravků z léčebného konopí u dermatologů

  • rozšíření výčtu různých typů povolených odrůd konopí, aby byla lepší monžnost přizpůsobit léčbu individuálnímu stavu pacienta

  • rozšíření výčtu specializovaných způsobilostí lékařů, kteří mohou předepisovat přípravky s obsahem konopí, na geriatrii, oftalmologii a dermatologii, včetně jejich odpovídajících indikací

  • zařazení epilepsie jako možné indikace

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Nová pravidla by mohla začít platit od ledna příštího roku. Samotný návrh vyhlášky ale nevzniká na půdě Ministerstva zdravotnictví.

Dokončuje ho pracovní skupina při Úřadu vlády. Jsou v ní zastoupeni lékaři i pracovníci ministerstev vnitra, spravedlnosti a zdravotnictví. Mimo jiné i současný rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo psychiatr Tomáš Zábranský. Oba se podíleli už na přípravě novely zákona o léčivech, který konopí pro léčbu zlegalizoval.

Zábranský dlouhodobě kritizuje bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera za to, že vyhlášku ministerstvo za jeho působení nastavilo příliš tvrdě. "Vyhláška místo aby naplnila zákon, byla jeho sabotáž," domnívá se lékař. K návrhu nové vyhlášky se vyjadřovat nechtěl. Jen uvedl, že je dokončovaný a ministerstvo jej obdrží v dohledné době.

Pacienti se chtějí bránit prostřednictvím spolku KOPAC

V době, kdy se připravují měkčí pravidla pro používání konopí, ovšem paradoxně žádné v Česku není k mání. První přivezla z Holandska soukromá firma ze Slušovic, nyní je v jedné z moravských lékáren. Vydání konopí ale není možné, protože nefunguje registr elektronických receptů (více o nefunkčnosti databáze čtěte zde).

Pacienti, kteří na léčebné konopí čekají, proto v úterý oznámili, že zakládají spolek KOPAC. Jeho prostřednictvím chtějí bojovat společně za své zájmy. „Léčba je u nás legální, konopí ale zatím není dostupné,“ vysvětlila vznik spolku jeho ředitelka Hana Vágnerová, která žije dvacet let s roztroušenou sklerózou.

Prioritou pro pacienty je, aby konopí mohli vydávat lékárníci. Rádi by také prosadili, aby léčbu v budoucnu alespoň zčásti hradily zdravotní pojišťovny. Státní ústav pro kontrolu léčiv už dříve rozhodl, že tomu tak nebude. Řízení ale může obnovit.

Spolek v úterý spustil web, kde se mohou lidé stát podporovateli či členy spolku (web najdete zde). Členové zaplatí ročně stokorunu, podporovatelé pětistovku. Mezi prvními podporovateli je i herec Jan Budař.

Členem správní rady spolku je Tomáš Zábranský. Mezi dárce podle webu spolku patří Open Society Fund, ale také holandský pěstitel konopí Bedrocan. Právě Holandsko je nyní jedinou zemí, odkud se konopí do Česka smí dovážet, výhledově by to mohlo být možné i z Izraele či Kanady.

Spolek dá členům a podporovatelům k dispozici překlady studií ze zahraničí a další dostupné informace. Fungovat by při něm také měla právní poradna, semináře a on-line konzultace s odborníky. Chce být také místem, které by připomínkovalo novou legislativu.

Spolek naopak nechce usilovat o legalizaci konopí či o jeho samopěstování pro léčbu. „Jde nám o dostupnost léčebného konopí v dávkách, které předepíše lékař, aby bylo legální a účinné, ne o samopěstování. Když si kytku vypěstujete sám, nemáte přehled o účinných látkách,“ podotkla Vágnerová.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz