Kvůli razítkům zrušil soud platnost voleb v části Brna

  14:18aktualizováno  17:55
Krajský soud zrušil platnost voleb v jednom z okrsků brněnské městské části Královo Pole. Voliči tam asi hodinu a půl házeli do uren obálky bez razítka. Propadly tak desítky hlasů, komunální hlasování se bude muset opakovat. Může to mít vliv i na volby do zastupitelstva celého města.
V Králově Poli lidé házeli do uren lístky v obálkách bez razítka. Ilustrační foto

V Králově Poli lidé házeli do uren lístky v obálkách bez razítka. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Volební speciál

NA VÝSLEDEK VOLEB V BRNĚ-KRÁLOVĚ POLI SE PODÍVEJTE ZDE

"Hlasování ve volbách do zastupitelstva města a městské části, které proběhlo ve dnech 20.10. - 21.10.2006 ve volebním okrsku č. 113 v městské části Brno–Královo Pole, okres Brno–město, je neplatné," uvedli soudci v usnesení.

Vyhověli tak stížnosti jedné z voliček, které volební komise neorazítkované obálky vydala. Žena prý dokonce členy komise na chybějící razítko upozornila, ubezpečili ji ale, že to nevadí. Její hlas však potom spolu s 92 dalšími propadl. Neplatná tak byla čtvrtina všech odevzdaných hlasů.

Předseda místní okrskové volební komise přiznal, že její členové neprovedli dostatečnou kontrolu a tak to, že v jedné z krabic jsou neorazítkované obálky, zjistili až když je na to po hodině a půl upozornili voliči. Všechny hlasy odevzdané v pátek 20. října mezi 14:00 a 15.30 tedy byly později prohlášeny za neplatné.

Voliči z příslušného okrsku tedy budou muset k urnám znovu. Proti rozsudku brněnského krajského soudu se nelze odvolat. O termínu a rozsahu opakovaných voleb rozhodne ministr vnitra.

Podle informací MF DNES se v Králově Poli hovoří o tom, že průběh voleb v okrsku číslo 113 byl velmi chaotický. Na vině prý byl vysoký věk členů komise. "Předsedovi bylo 76 let, jeho zástupci dokonce 77. Podle toho ty volby vypadaly," řekl MF DNES zaměstnanec královopolské radnice, který si nepřál uvést své jméno.

Může to ovlivnit i magistrát
Jelikož královopolští voliči rozhodovali nejen o složení zastupitelstva své městské části, ale volili i členy "velkého" zastupitelstva města Brna, dnešní rozhodnutí soudu by se mohlo dotknout i voleb do něj. Zatím ale není jasné jak.

Soud dopad pochybení na složení zastupitelstva města nezkoumal a jasno v tom nemá ani magistrát. "Zatím neznáme přesné usnesení soudu, takže neznáme jeho dopady," řekl ČTK mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Podle politologů je volební okrsek 113 tak malý, že opakování voleb kartami v městském zastupitelstvu nezamíchá. "Dopady na velké zastupitelstvo nebudou skoro žádné. Ve zcela krajním případě by mohly nastat změny v jediném mandátu," řekl ČTK politolog Luboš Kopeček.

V novém brněnském zastupitelstvu má koalice ČSSD, lidovců, uskupení Brno 2006 a Strany zelených 31 mandátů. Komunisté, kteří dosud hlasovali jednotně s koalicí, mají pět křesel. V opozici je vítěz voleb - ODS s 19 mandáty.

Radnice je zaskočená
"Jsme z toho nešťastní, je to nová situace, kterou jsme nečekali. Pokud nás opravdu čekají nové volby, bude obtížné k nim dostat lidi," sdělil ČTK starosta Králova Pole Ivan Kopečný, který vedl vítěznou kandidátku občanských demokratů.

Neví zatím, jak bude vedení radnice postupovat. "Metodiku neznáme, patrně budeme muset využít poradenských služeb ministerstva vnitra," uvedl. Rozhodnutí překvapilo i zastupitele za ČSSD Miloslava Humpolíčka. "Nevím, co k tomu mám tak najednou říci," sdělil pouze.

Volební stížnost z Brna-Králova Pole je první, které dosud soud vyhověl. Celkem dostal asi 25 stížností. Tři už zamítl.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Najdete na iDNES.cz