Kvůli arabskému chaosu přišly české zbrojovky o obchody s Egyptem

  6:53aktualizováno  6:53
Nepokoje v Egyptě a dalších arabských zemích mají nečekaný dopad i na Česko. Tuzemské zbrojovky a firmy obchodující se speciálním materiálem musely pozastavit vývoz do krizové oblasti.

Situaci v Egyptě nyní kontroluje armáda | foto: AP

Pozastavení vývozu se týká Egypta. Česko každý rok vyveze zbraně za více než čtyři miliardy korun a Káhira patří k největším zákazníkům mimo Evropskou unii. Na vývoz do této africké země vydává stát desítky licencí. V roce 2006 dokonce darovala česká armáda Egyptu, kde se nedávno po nepokojích změnila vláda, tuny zbraní ze svých přebytečných zásob.

"Důvodem je nestabilita režimu a obava z toho, v jakých rukou by nakonec zbraně skončily. Mohlo by také dojít k většímu konfliktu, který by naše dodávky zbraní jen podpořily," vysvětluje si pozastavení vývozu Vít Střítecký z Ústavu mezinárodních vztahů.

Konflikt se rozhořel také v Libyi, která s Egyptem sousedí. Povstalci prakticky v občanské válce usilují o svržení diktátora Muammara Kaddáfího. Nepokojům čelí už řadu týdnů i další země, kde má Káhira vliv - celý sever Afriky a Blízký východ až po Omán.

Více radary než pistole

Zákaz se ihned promítl do života českých firem. "Měli jsme tam rozpracované obchodní případy," přiznal iDNES.cz obchodní ředitel České zbrojovky Ladislav Britaňák. Pozastavení vývozu nijak nekritizuje. "Je to pro nás bez výjimky závazné a vždy se tím řídíme," podotkl.

Klasické zbraně tvoří podle odborníků menší část exportu do Egypta, české firmy tam vyvážejí hlavně obranný materiál, například radary. A dočasné zastavení exportu dlouhodobou strategii českého vývozu zbraní zřejmě nijak nezmění. "Je to cynické, ale v byznysu platí, že pokud bychom tam nevyváželi my, nahradila by nás jiná evropská země," popsal pravidla obchodu Střítecký.

Dvě ministerstva v akci

Pokyn k pozastavení vývozu vydalo ministerstvo zahraničních věcí 4. března. Papírově sice uděluje licence na vývoz do zahraničí ministerstvo průmyslu a obchodu, to ale vychází z instrukcí Schwarzenbergova úřadu nebo z důvěrných informací české civilní rozvědky.

Licenční správa ministerstva průmyslu a obchodu pak obratem zahájila správní řízení k odejmutí již udělených licencí a zároveň pozastavila jejich platnost, aby se připravené obchody nemohly uskutečnit.

"Již udělenou licenci lze odejmout, je-li  to odůvodněno zahraničněpolitickými zájmy České republiky nebo ochranou veřejného pořádku, bezpečnosti a ochrany obyvatelstva," vysvětlil mluvčí ministerstva Pavel Vlček.

Přijdou o licence úplně?

Zbrojařským firmám teoreticky hrozí, že by o nynější licence pro Egypt definitivně přišly. "Vzhledem k relativně optimistickým vyhlídkám na stabilizaci situace v Egyptě jsme se zatím zdrželi podnětu k definitivnímu zrušení výše uvedených licencí," uvedl Vít Kolář, mluvčí ministerstva zahraničí.

Někteří odborníci ale optimistický názor Černínského paláce nesdílejí. "V současné době je u moci nejvyšší vojenský výbor, v podstatě je to ale ten samý režim jako dříve, jen s jinou fasádou. Je třeba počkat a být obezřetní," varovala Nataša Kubíková z asociace pro mezinárodní vztahy.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Zemanovi vadí politické zneužívání justice, Polčáka označil za hyenu

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou zahájili nový školní rok na Základní...

Prezident Miloš Zeman považuje spekulace o obnoveném stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda za...

VIDEA TÝDNE: Chyby při třídění, zákeřná zlodějka a vtipkující Schwarzenegger

Obecně platí, že znečištěné výrobky do tříděného odpadu nepatří. Proto tam...

Třídění odpadu je sice záslužná činnost, ale ne všichni to děláme správně. Reportér Matěj Smlsal vysvětluje, jakých...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍK/MECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz