Pozastavení vývozu se týká Egypta. Česko každý rok vyveze zbraně za více než čtyři miliardy korun a Káhira patří k největším zákazníkům mimo Evropskou unii. Na vývoz do této africké země vydává stát desítky licencí. V roce 2006 dokonce darovala česká armáda Egyptu, kde se nedávno po nepokojích změnila vláda, tuny zbraní ze svých přebytečných zásob.
"Důvodem je nestabilita režimu a obava z toho, v jakých rukou by nakonec zbraně skončily. Mohlo by také dojít k většímu konfliktu, který by naše dodávky zbraní jen podpořily," vysvětluje si pozastavení vývozu Vít Střítecký z Ústavu mezinárodních vztahů.
Konflikt se rozhořel také v Libyi, která s Egyptem sousedí. Povstalci prakticky v občanské válce usilují o svržení diktátora Muammara Kaddáfího. Nepokojům čelí už řadu týdnů i další země, kde má Káhira vliv - celý sever Afriky a Blízký východ až po Omán.
Více radary než pistole
Zákaz se ihned promítl do života českých firem. "Měli jsme tam rozpracované obchodní případy," přiznal iDNES.cz obchodní ředitel České zbrojovky Ladislav Britaňák. Pozastavení vývozu nijak nekritizuje. "Je to pro nás bez výjimky závazné a vždy se tím řídíme," podotkl.
Klasické zbraně tvoří podle odborníků menší část exportu do Egypta, české firmy tam vyvážejí hlavně obranný materiál, například radary. A dočasné zastavení exportu dlouhodobou strategii českého vývozu zbraní zřejmě nijak nezmění. "Je to cynické, ale v byznysu platí, že pokud bychom tam nevyváželi my, nahradila by nás jiná evropská země," popsal pravidla obchodu Střítecký.
Dvě ministerstva v akci
Pokyn k pozastavení vývozu vydalo ministerstvo zahraničních věcí 4. března. Papírově sice uděluje licence na vývoz do zahraničí ministerstvo průmyslu a obchodu, to ale vychází z instrukcí Schwarzenbergova úřadu nebo z důvěrných informací české civilní rozvědky.
Licenční správa ministerstva průmyslu a obchodu pak obratem zahájila správní řízení k odejmutí již udělených licencí a zároveň pozastavila jejich platnost, aby se připravené obchody nemohly uskutečnit.
"Již udělenou licenci lze odejmout, je-li to odůvodněno zahraničněpolitickými zájmy České republiky nebo ochranou veřejného pořádku, bezpečnosti a ochrany obyvatelstva," vysvětlil mluvčí ministerstva Pavel Vlček.
Přijdou o licence úplně?
Zbrojařským firmám teoreticky hrozí, že by o nynější licence pro Egypt definitivně přišly. "Vzhledem k relativně optimistickým vyhlídkám na stabilizaci situace v Egyptě jsme se zatím zdrželi podnětu k definitivnímu zrušení výše uvedených licencí," uvedl Vít Kolář, mluvčí ministerstva zahraničí.
Někteří odborníci ale optimistický názor Černínského paláce nesdílejí. "V současné době je u moci nejvyšší vojenský výbor, v podstatě je to ale ten samý režim jako dříve, jen s jinou fasádou. Je třeba počkat a být obezřetní," varovala Nataša Kubíková z asociace pro mezinárodní vztahy.