Za téměř dvě stě transportérů Pandur zaplatí armáda bezmála 24 miliard korun.

Za téměř dvě stě transportérů Pandur zaplatí armáda bezmála 24 miliard korun. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Kühnl podepsal miliardový nákup transportérů

  • 109
Ministr obrany Karel Kühnl podepsal krátce po poledni smlouvu na dodávku 199 obrněných transportérů Pandur. Jde o největší tendr v historii české armády. Rakouské zbrojařské firmě Steyer zaplatí 24 miliard. Kontrakt počítá s opcí na dodávku dalších 35 obrněných vozidel.

Výběrové řízení na dodavatele transportérů, které nahradí vysloužilé stroje OT-64, trvalo přes dva roky.

"Smlouva je na 199 transportérů plus opce na nákup dalších 35 kusů," vysvětlil iDNES mluvčí ministerstva Andrej Čírtek. "Ministerstvo obrany může v souladu s dalšími potřebami v následujících letech požádat o dodávku dalších kusů."

První obrněná vozidla by měli čeští vojáci začít používat už příští rok. Poslední transportéry by měly být součástí ozbrojených sil v roce 2012.

"Byla to legitimní a transparentní soutěž," řekl MF DNES ministr obrany Karel Kühnl. "Nedovedu si představit, že by byla zrušena," dodal. Reagoval tak na kritiku, která se na něj snesla především ze strany občanských demokratů. Ti tvrdili, že by tak velkou zakázku neměl podepisovat odstupující ministr, navíc ze strany, která ve volbách zcela propadla. - více zde

Zrušení kontraktu by prý nejméně na dva roky odložilo transformaci armády a navíc by Česko nemohlo vyhovět případné žádosti o pomoc ze strany Unie. Kdyby totiž Brusel požádal Prahu o nasazení vojáků v některé krizové části světa, nemohlo by je ministerstvo poslat, protože "není na čem, leda na nákladních automobilech", vysvětlil Kühnl.

Smlouva má pomoci i českým firmám
Zástupci ministerstva i dodavatele techniky upozornili, že podstatnou část z 24miliardového kontraktu budou tvořit offsetové programy. České firmy by měly například dodávat většinu elektronického vybavení Pandurů. Celkem by mohla jejich spoluúčast dosáhnout až 10 miliard.

Čeští podnikatelé si od spolupráce se Steyerem slibují i to, že by se jim mohly otevřít nové trhy nejen v zemích NATO či EU, ale i ve státech, které do západních uskupení směřují.

Zástupce rakouské firmy MF DNES řekl, že by kontrakt mohl v budoucích letech vést k rozvoji českého zbrojařského, ale i civilního průmyslu.

Uzavření kontraktu provázely problémy
Vítěz výběrového řízení byl znám už letos v lednu a smlouvu se zástupci dodavatele mělo ministerstvo obrany podepsat v dubnu.

Závěry výběrové komise ale zpochybnil finský zbrojařský gigant Patria. Byly podle něj neprůhledné. Antimonopolní úřad ve středu oznámil, že do armádní zakázky nebude zasahovat. Žádné nedostatky v postupu ministerstva neshledala ani analýza, kterou si nechal Kühnlův resort vypracovat u společnosti PriceWaterhouseCoopers.

Jak probíhal nákup transportérů

  • prosinec 2002: o programu poprvé jedná Kolegium ministra obrany
  • leden 2003: Ministerstvo obrany ČR oslovuje potenciální výrobce
  • listopad 2003: o programu poprvé jedná vláda
  • červen 2004: vyhlášeno výběrového řízení na poradenskou firmu pro výběrové řízení na obrněné transportéry
  • srpen 2004: poradenskou firmou se stává společnost PriceWaterhouse Cooper
  • duben 2005: kabinet schvaluje zadání zakázky
  • duben – srpen 2005: první etapa zadávacího řízení – výběr uchazečů splňujících technická, právní a ekonomická kvalifikační kritéria
  • srpen 2005 – leden 2006: druhá etapa zadávacího řízení – výzva k podání nabídek, předvedení vozidel, předložení a vyhodnocení nabídek
  • leden 2006: vláda Jiřího Paroubka rozhoduje o vítězi výběrového řízení
  • duben 2006: původně naplánovaný termín podpisu smlouvy
  • 9. červen 2006: ministr obrany Karel Kühnl podepsal se Steyerem smlouvu
  • 2007 – 2012: předpokládané dodávky transportérů české armádě
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video