Komunisté vypověděli toleranci vládě, podpořili by vyslovení nedůvěry

  • 572
Komunisté práskli dveřmi a ukončili toleranci vlády Andreje Babiše, kterou v roce 2018 dohodli s hnutím ANO. Jsou zároveň připraveni hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě, pokud takové hlasování opozice vyvolá. Je ale otázka, zda se to stane, protože v případě, že by opozice uspěla, dala by všechny karty do rukou prezidentu Miloši Zemanovi.

„Dohodu o toleranci vypovíme,“ avizoval již brzy odpoledne ve Sněmovně Filip. Dohoda o toleranci vlády zajišťovala menšinové vládě Andreje Babiše, aby mohla díky hlasům komunistů mít při klíčových hlasováních většinu ve Sněmovně. Návrh, který předložilo ANO o založení státní banky, je podle Filipa z hlediska času nerealistický.

„Zejména po dnešku, kdy jsme navrhovali hlasování o zákoníku práce jako o prvním bodu ve třetích čteních, které hnutí ANO nepodpořilo, tak jsme tu důvěru v partnera ztratili zcela,“ řekl předseda KSČM. Novela zákoníku počítá s uzákoněním pěti týdnů dovolené pro všechny zaměstnance.

Konec tolerance před změnou vedení KSČM

Komunisté proto ukončili dohodovací řízení s ANO. To, že ve vládě skončil ministr zahraničí Tomáš Petříček, kterého komunisté dlouhodobě kritizovali, na postoj KSČM nemělo vliv.

„Případné hlasování o vyslovení nedůvěry, pokud bude z pravicových stran předloženo, bude pro nás také způsob, jak vyjádřit současný stav nedohody o pokračování smlouvy o toleranci. Klub KSČM by potom hlasoval pro vyslovení nedůvěry,“ uvedl Filip.

Dohodu o toleranci komunisté vypověděli čtyři dny před jednáním svého ÚV KSČM, na němž skončí Filip a komunisté zvolí nové vedení.

Dobré zákony chce Babiš prosazovat se všemi

Premiér Andrej Babiš v ČT reagoval, že pro fungování vlády by konec tolerance nemusel znamenat zásadní změnu. „Dobré zákony budeme prosazovat se všemi,“ řekl Babiš.

„To že KSČM vypovídá toleranční dohodu, ještě nutně neznamená, že bude vyvoláno hlasování o nedůvěře vládě,“ řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Připomněl, že spolu s premiérem Andrejem Babišem podepisoval toleranční patent s komunisty.

O tom, zda mají komunisté ukončit toleranci vládě, hlasovali členové širšího vedení komunistů ÚV KSČM, který má několik desítek členů.

Hlasovali přes Velikonoce o větě: „Souhlasím s ukončením dohody o toleranci vládě.“ A drtivá většina členů ÚV KSČM to také podpořila.

Babiš se ještě pokusil odvrátit konec tolerance vlády tím, že  předal minulý týden ve středu špičkám KSČM návrh na vznik komerční banky v rukou státu, jak po něm komunisté chtěli. Komunisté si Babišův návrh vzali, aby si ho prostudovali a dohodovací řízení přerušili. Nyní už podle Filipa vědí, že současná vláda návrh nestihne prosadit.

ODS hledá cestu, jak ukončit agónii

ODS se podle předsedy Petra Fialy zabývá hledáním cesty, jak ukončit politickou agónii. „Musíme hledat cestu, jak to ukončit,“ řekl Fiala.

Co říká Ústava ČR

Prezident republiky Poslaneckou sněmovnu rozpustí, navrhne-li mu to Poslanecká sněmovna usnesením, s nímž vyslovila souhlas třípětinová většina všech poslanců.

Poslaneckou sněmovnu nelze rozpustit tři měsíce před skončením jejího volebního období.

Klíčové podle něj bude, zda definitivně skončí tolerance vládě ze strany KSČM a jak se pak komunisté budou chovat.

Jednou z variant, kterou se ODS se zabývá, je i rozpuštění Sněmovny 120 hlasy. „Nemáme platný volební zákon, je důležité, abychom volební zákon měli,“ řekl Fiala.

Pokud ho Senát schváí, nemůže začít platit dříve než od začátku července. Volby mají být 8. a 9. října, přičemž Sněmovnu nelze podle článku 35, odstavce 3  rozpustit tři měsíce před skončením jejího volebního období.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video