Korupce v Česku je vnímána stále stejně špatně. Ilustrační foto

Korupce v Česku je vnímána stále stejně špatně. Ilustrační foto | foto: Václav Pancer, MF DNES

Korupce v Česku klesla, v EU ale dál pokulháváme

  • 192
Vnímání korupce v České republice se od loňska mírně zlepšilo. V žebříčku hodnocení, které provádí nevládní organizace Transparency International, poskočila naše země o jedno místo na 46. příčku. V rámci Evropské unie je ale stále považována za jednu z nejhorších.

Transparency International zveřejnila Index vnímání korupce CPI 2006. Na žebříčku, který letos zahrnuje 163 zemí, se Česká republika dělí o 46. příčku s Litvou a Kuvajtem.

Všechny tři země dosáhly indexu 4,8 na stupnici 10 až 0. Desítka znamená, že hodnotitelé označují zemi za téměř bez korupce, nula naopak stát s vysokou mírou korupce. Ačkoli se Česko v letošním roce posunulo o 0,5 bodu, stále patří mezi země evropské pětadvacítky s nejhorším hodnocením.

"Špatný výsledek, jehož Česká republika každoročně v indexu dosahuje, je výsledkem dlouhodobého ignorování problému korupce a všech jejích projevů takřka ve všech oblastech společnosti, sport nevyjímaje," říká ředitelka české pobočky TI Adriana Krnáčová.

"V obzvlášť ohrožených oblastech, jimiž jsou nakládání s veřejnými zdroji, s majetkem státu a obcí, a prorůstání organizovaného zločinu do státní správy nebyla v důsledku nezájmu vládnoucích elit dosud zavedena žádná účinná systémová opatření, která by snížila míru korupčních možností a zprůhlednila postupy v oblasti správy věci veřejných," dodala.

Korupce zasahuje do mnoha oblastí
Česká pobočka organizace Transparency International upozorňuje na nebezpečí, které z ignorování korupce plyne, dlouhodobě. Poukazuje zejména na nekvalitní instituce, na vysokou míru regulace a také na nedostatečnou vymahatelnost ve smluvních vztazích.

Podle jejích zástupců špatně fungují také justice a policie při vyšetřování závažných trestných činů. Problematická je i neprůhlednost a nezákonnost rozhodování na všech úrovních veřejné správy a netransparentní spravování veřejných financí.

Právě z těchto důvodů nemůže být podle nich Česká republika vnímána jako rozvinutá demokratická země s moderní veřejnou správou, která je odolná vůči korupčním příležitostem. S povděkem proto kvitují nedávno přijatý přísnější zákon o střetu zájmů stejně jako nově přijatou vládní strategii boje proti korupci. Prý ale jen čas ukáže jejich účinnost.

"Na jedné straně by bylo liché považovat Českou republiku obecně za špatnou zemi, na druhé straně je nebezpečné devalvovat nebezpečí korupce na kavalírský přestupek. Některé postupy veřejné správy, soudů a státních zastupitelstev ale svědčí o tom, že si ani odborná veřejnost dostatečně neuvědomuje nebezpečí tohoto zlehčování," připomenula Krnáčová.

Index vnímání korupce vydává organizace Transparency International každoročně. Vyjadřuje jím míru korupce, jaká podle názoru představitelů podnikatelské sféry a analytiků panuje mezi politiky a veřejnými představiteli v příslušné zemi. Pro zahrnutí země do žebříčku je nezbytné, aby ji hodnotily alespoň 3 nezávislé zdroje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video