Studenti při plnění úkolů v tajné nemocnici v Těchoníně. Práce u lůžka vysoce...

Studenti při plnění úkolů v tajné nemocnici v Těchoníně. Práce u lůžka vysoce infekčního pacienta. (31. října 2014) | foto: akutne.cz

Česko chystá kvůli koronaviru nemocnici, varuje před cestami do Itálie

  • 530
Epidemie nového koronaviru se z epicentra nákazy v čínské provincii Chu-pej přibližuje k České republice. Itálie přistoupila ke karanténě jedenácti obcí, v zemi se zvyšuje počet nakažených. Na situaci už zareagovala i česká vláda. Ministerstvo zdravotnictví radí s prevencí, armáda dokáže v případě epidemie otevřít unikátní nemocnici.

Pokud by epidemie v Čechách vypukla, otevře armáda unikátní zdravotnické zařízení. Jde o neprodyšně uzavřenou speciální nemocnici v Těchoníně na Orlickoústecku, které slouží k izolaci nakažených lidí, uvedlo Ministerstvo obrany. V areálu sídlí i odbor biologické ochrany, kromě lůžek pro nemocné tu proto jsou i výzkumné laboratoře.

„Nejde samozřejmě jen o koronavirus, ale obecně o všechny nebezpečné nákazy. Nemocnice pak může být aktivována dvěma způsoby. Buď její provoz zahájí armáda, a to v případě, když nakažení lidé budou vojáci. Anebo hlavní hygienik, kdyby se nákaza šířila mezi civilními obyvateli,“ popsala mluvčí Agentury vojenského zdravotnictví Lada Ferkálová.

V hermeticky uzavřeném objektu jsou připravena lůžka intenzivní péče, dále také standardní lůžka a karanténní lůžka. Speciální zdravotnické zařízení je zatím v pohotovostním režimu. Rezort obrany dodává, že v souvislosti s koronavirem v České republice zatím není žádný důvod k panice.

Video ze speciální nemocnice v Těchoníně připomíná trailer na katastrofický film (archivní video): 

Cílený screening není nutný

Aktivní měření teploty a lékařské prohlídky všech cestujících třeba na českých letištích podle webu ministerstva zdravotnictví v tuto chvíli není nutné. Probíhá totiž i chřipková epidemie a screening by proto neměl význam. „Platí, že každý, kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, nemusí nutně trpět koronavirem,“ podotýká ministerstvo.

Česká národní referenční laboratoř disponuje testem, který infekci jednoznačně prokáže. Aktuální data ukazují, že každý den jsou u nás testovány desítky vzorků, na koronavirus však zatím neukázal jediný.

Na Letišti Václava Havla probíhá informační kampaň. Pasažéry přistávající v Praze o preventivních opatřeních informují i posádky. Probíhá cílený screening a pro lety z Číny jsou vyhrazeny dva speciální výstupy s častější desinfekcí.

Infolinka

  • 724 810 106
  • Provozuje Státní zdravotní ústav
  • Každý den 9–21 hodin

Ministerstvo zdravotnictví společně se Státním zdravotním ústavem spustilo kvůli koronaviru speciální infolinku.

Vyhněte se severní Itálii

Nejvíce nakažených novým koronavirem v Evropě hlásí Itálie. Zemřelo tam už pět lidí, potvrzených případů jsou už více než dvě stovky. České ministerstvo zahraničí varuje občany před cestami do některých regionů severní Itálie.

„Vzhledem k rychlému rozšíření koronaviru v severní Itálii upozorňujeme, že v případě nepříznivého vývoje situace v místě pobytu se návštěvníci mohou ocitnout v případné 14 denní karanténě,“ píše ministerstvo na svém webu

Infolinky v Itálii

  • Ministerstvo zdravotnictví Itálie - (+39)1500
  • Další informace je možné nalézt na webových stránkách www.salute.gov.it
  • Generální konzulát ČR v Miláně +39 375 63 78 179
  • Velvyslanectví ČR v Římě +39 335 310 450

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

„Doporučujeme proto před cestou do výše zmíněných regionů pečlivě sledovat aktuální informace, neboť může docházet k dočasným opatřením, která mohou narušit silniční a vlakovou dopravu,“ dodává.

Zřízeny jsou speciální infolinky italských úřadů. V případě nouze mohou čeští občané využít i pohotovostní linku konzulátu v Miláně a velvyslanectví v Římě.

Rozšíření nového typu koronaviru v Itálii obnovil zájem Čechů o roušky a antibakteriální gely na ruce. Zvýšený zájem o ochranné pomůcky a léky zaznamenaly české lékárny poprvé na konci ledna, kdy se choroba ve větším rozšířila v Číně. Ústní roušky byly na řadě míst vyprodané. Podle odborné konzultantky lékáren Benu Ivany Lánové poté poptávka klesla, po zprávách z Itálie se situace změnila.

„Opět pociťujeme zvýšený zájem o roušky a gely, zboží je momentálně v lékárnách k dispozici. Musím ale upozornit, že klasické ústní roušky nechrání před onemocněním. Jsou určeny nemocným, aby nemoc nepřenášeli. Jako ochranu je třeba zvolit respirátory proti virům, které jsou založené na bázi filtru a slouží k tomu, aby zabránily průniku mikroorganismů zvenku dovnitř,“ uvedla Lánová.

Mimo lidský organismus virus nepřežije

Nový koronavirus způsobuje běžné obtíže jako nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty a horečky. Ale také smrtící choroby, například dýchací onemocnění známé jako těžký akutní respirační syndrom SARS či infekci MERS, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Jak se chránit?

  • Vyhýbat se zjevně nemocným
  • Dodržovat základní hygienická pravidla
  • Používat dezinfekci
  • Nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
  • Jedinci s respiračním onemocněním, by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat jednorázové kapesníky apod.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Mluvíme o tzv. kapénkové infekci, která se rozšiřuje hlavně vzduchem. K přenosu dochází z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Inkubační doba je klidně až čtrnáct dnů, je navíc nutný dlouhodobější kontakt s nakaženým.

Čínští vědci nicméně podle posledních zjištění upozorňují, že virus našli i v moči a varují před zamořením vzduchu.

„Po týdnu od nakažení se nemoc projeví neustupujícími horečkami. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy kašle,“ shrnuje ministerstvo. Virus nepřežije mimo lidský organismus více než několik hodin, není proto žádný důvod se bát zásilek z Číny.

Nejohroženější jsou lidé s nějak oslabenou imunitou, senioři, děti a obecně chronicky nemocní. V současnosti neexistuje vakcína, která by proti koronaviru ochránila. Riziko nakažení však lze výrazně snížit při dodržení preventivních opatření.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video