Virový semafor se rozsvítí nad Českem příští pondělí. Červená zatím nehrozí

  • 227
Ministerstvo zdravotnictví spustilo covidový „semafor“ se třemi pohotovostními stupni, kterým se budou řídit hygienici při vyhlašování opatření. Po okresech může třeba určovat pokyny pro nošení roušek nebo fungování zvláštních oddělení v nemocnicích. V současnosti jsou ohniska koronaviru v Praze, na Jihlavsku, Středočeském a Moravskoslezském kraji, tam už ale pomalu covid ustupuje.

První mapu Česka podle epidemiologického rizika v jednotlivých okresech zveřejní ministerstvo zdravotnictví 3. srpna, následně ji bude v týdenních intervalech aktualizovat.

Semafor má sloužit pro ucelenější sledování nákazy a v budoucnu by se neměl týkat jen onemocnění covid-19, ale i dalších infekčních chorob. První mapu Česka podle epidemiologického rizika zveřejní ministerstvo zdravotnictví za týden, pak je bude pravidelně po týdnu aktualizovat.

„Stupně rizika škálujeme v souvislosti s daty z ÚZIS, potenciál a rozsah šíření nákazy komunitního šíření v rámci Česka, potažmo v rámci jednotlivých okresů. Nakonec jsme se rozhodli, že půjdeme na úroveň jednotlivých okresů. Původně jsme uvažovali o celých krajích na druhou stranu jsou tady kraje, které jsou velké a nebylo by to úplně objektivní,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle ředitele Ústavu zdravotních informací a statistik Ladislava Duška jde na základě dat označit epidomiologickou situaci v Česku za „plošně dobrou“. 

„Ve většině okresů nejsou zaznamenávány žádné nebo jen velmi sporadické a ojedinělé případy onemocnění. Mluvit můžeme o lokálních ohniscích, což je Praha a bavit se musíme nově o Jihlavsku, částečně Středočeském a také o Moravskoslezském kraji. V něm ale ohniska postupně vyhasínají,“ vysvětlil ředitel ÚZIS Dušek.

Po auditu databáze se hodně změnila čísla nemocných a nakažených koronavirem. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové je změna v číslech logická, hlavně v Moravskoslezském kraji.

„Právě proto, že kolegové upřednostňovali řešení toho aktuálního ohniska, která je trápilo v posledním měsíci a to jak doly OKD, tak ČSM a dodatečně verifikovali ty údaje o tom, že někdo je uzdravený. To znamená, že má dvakrát negativní PCR test a je desátý den bezpříznakový a tedy vyléčený. Proto tedy 1 710 případů nově uzdravených zpětně,“ vypočítala Jarmila Rážová. 

Na Prachaticku budou od středy povinné roušky ve vnitřních prostorech mimo domov. V celém Jihočeském kraji budou povinné v nemocnicích a na úřadech.

Čtyři barvy, tři stupně rizika v Česku

Semaforový systém má plnit roli pandemického plánu, kvůli jehož absenci čelí vláda a ministerstvo zdravotnictví kritice. Systém tří pohotovostních stupňů vznikal ve spolupráci s epidemiology a Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Semafor pro Českou republiku by měl riziko nákazy v regionu rozlišovat od nejnižšího přes střední po vysoké – zelenou, oranžovou (žlutou) a červenou barvou. Bílá/šedá označuje normální stav či zanedbatelné riziko.

Koronavirový semafor pro Česko
Červená barvaNárůst anebo přetrvávající komunitní přenos v Česku
Oranžová/žlutá barvaPočínající komunitní přenos v Česku
Zelená barvaVýskyt nákazy v Česku bez komunitního přenosu 
Šedivá/bílá barvaNulové nebo zanedbatelné riziko

Vysvětlivka: Komunitní přenos je nákaza člověka bez vazby na osoby, které navštívily oblasti s prokazatelným výskytem onemocnění.

Stupeň rizika by měl určovat podle komunitního šíření. Situace v jednotlivých krajích se podle ministra zdravotnictví významně liší. Například Moravskoslezský kraj nebo Praha by nyní dosahovaly středního, tedy oranžového (žlutého) stupně, řekl v neděli v České televizi.

Pražský primátor Zdeněk Hřib se diví, proč má být metropole zařazena do „žlutého“ stupně. Podle něj má Praha nižší počet nakažených na 100 000 obyvatel než řada jiných okresů, nemá vyšší podíl komunitního šíření ani více hospitalizovaných.

„A moc nechápu, proč by Praha měla být jako jediná v tom vyšším stupni,“ řekl v pondělí. Dodal, že i když si podklady ještě podrobně neprošel, protože vláda mu je neposkytla předem, nevidí nyní zásadní parametr, ve kterém by byla metropole z hlediska epidemiologického hlediska nejhorší.

„V Praze je reprodukční číslo 1,9, to je poměrně vysoký faktor komunitního šíření, tomu odpovídá řazení Prahy do žluté zóny,“ reagoval ministr Vojtěch. Rerodukční číslo je počet lidí, kteří se v průměru nakazí od každého nemocného.

Vojtěch dodal, že systém nemůže fungovat tak, že epidemiologové budou vyhodnocovat objektivně data, ale bude se proti tomu bránit „každý starosta a hejtman“.

Počty nakažených rostou, hospitalizovaných ne

Denní nárůst potvrzených případů v Česku v uplynulých dnech rostl, i když počet hospitalizovaných zůstává nízký. Vláda nicméně od soboty zavedla v celém Česku opět povinnost nosit roušky na vnitřních akcích nad 100 lidí. Od pondělí je omezena kapacita těchto akcí na 500 lidí, dosud činila tisíc lidí. Opatření se zároveň mohou už nyní lišit podle regionu. Například v Praze od pondělí platí povinnost nosit roušky i v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře.

Zdravotnictví na chytrou karanténu samo nestačí. Pomůže armáda

Už od června funguje v Česku také takzvaný semafor pro Evropu, který barevně odlišuje míru rizika nákazy v jednotlivých evropských zemích a podle toho upravuje i pravidla platná pro vstup do Česka z těchto zemí. U zemí s nízkým a středním rizikem úřady nevyžadují po českých občanech negativní test na koronavirus nebo místo něj nenařizují karanténu. Ty jsou povinné při návratu Čechů ze zemí s vysokým rizikem. Všechny členské země EU jsou nyní v kategorii s nízkým rizikem nákazy.

V Česku do červené zóny nespadá žádný region – těžkých případů onemocnění je poměrně málo, v sobotu jich bylo v celém Česku evidováno 15, stejně jako před 14 dny. Hospitalizovaných je 149, přes 14 dny jich bylo 132.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video