ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Do akvaparku s rouškou. Za jakých podmínek otevřou koupaliště a bazény

  • 385
Od pondělí vláda povolí provozovatelům veřejných koupališť a akvaparků znovu otevřít. Budou však muset dodržovat nařízená pravidla. Sníží se například maximální počet návštěvníků. Lidé budou muset nosit roušky, které si budou při vstupu do vody sundavat. Dále budou muset udržovat rozestupy a zvýšenou hygienu.

Bazény a vodní parky, které musely z vládního nařízení kvůli koronaviru zavřít, budou moci od příštího týdne znovu fungovat. Jejich provoz bude ale z hygienických důvodů omezený.

Vláda v manuálu například omezila maximální počet návštěvníků. Ti budou muset přijít v roušce a vydezinfikovat si ruce. Dvoumetrové vzdálenosti pak  budou muset dodržovat při odpočinku na lehátku.

Do budovy s rouškou, do vody bez ní

V podělí 25. května se uvolní nařízení o zakrytém obličeji. Pokud člověk venku nebude v blízkosti někoho jiného, nemusí mít roušku. Povinnost zůstane například v obchodních centrech, veřejné dopravě nebo právě v bazénech.

Při vstupu do areálu musí mít návštěvníci zakrytý nos a ústa. Hned po příchodu na ně bude čekat dezinfekce. Rouška bude povinná i v šatnách a sundat ji člověk může až ve sprše. Poté si ji musí znovu nasadit. A jakmile půjde do vody, opět sundat.

Otázkou zůstává, kam roušku uložit po dobu koupání. Podle vládního nařízení mají návštěvníci své roušky nechávat na lehátku či podložce. Na rozdíl od venkovních koupališť, kam si lidé přinesou na sezení vlastní deky, však mají situaci složitější vnitřní bazény.

„Nikdo z bazénářů si asi nedokáže úplně přesně představit, jak to bude fungovat. Ta rouška bude za chvíli mokrá, jak to bude s odkládáním a tak dále,“ říká provozovatel pražského aquaparku Šutka Jan Mareš.

Chystáte se do akvaparku i navzdory platným omezením?

celkem hlasů: 2493
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 31. května 2020. Anketa je uzavřena.

„Jak to bude fungovat, uvidíme. Dá se očekávat, že to někteří lidé dodržovat nebudou, stejně tak jako venku,“ dodává.

Lehátka pro odklad roušek

„Návštěvníci jsou povinni nosit roušku při jakémkoliv pohybu v areálu koupaliště, s výjimkou pobytu na podložce nebo lehátku u přírodních a nekrytých (venkovních) umělých koupališť, chůze k dosažení vstupu do vody za účelem koupání a vlastního koupání (rouška se odkládá na podložce nebo lehátku),“ stojí v hygienických požadavcích vlády.

Na venkovních koupalištích si lidé mohou roušky odkládat na své deky, kde je zároveň při odpočinku nemusí mít na obličeji. Pokud si půjdete zaplavat do vnitřního bazénu, roušku má zůstat na lehátku. Jak to bude fungovat v praxi, ale není jasné.

„Například kolem našeho padesátimetrového bazénu žádná lehátka nemáme, takže nevím, kam si to budou lidé odkládat,“ vysvětluje Mareš

Některé areály pak ani prostor pro lehátka nemají. Jde zejména o plavecké, sportovní bazény. „Návštěvníci si roušky odloží na lavičce u věšáků u své tašky a pak vlezou do vody,“ popisuje provozovatel Plaveckého a sportovního areálu Hloubětín Jan Pelant.

VIDEO: Přehledně, jak se teď musíme chovat v bazénech:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Další opatření

Bazény musí mít dále zvýšenou hladinu chlóru ve vodě na maximální povolené hranici. Aquaparky budou mít vypnuté některé atrakce, například ty s tryskami.

„Bude vypnutá divoká řeka, houpací bazén a atrakce jako jsou trysky. Zároveň máme omezenou kapacitu v našich saunách, kde je snížena na polovinu. Kapacita bude kvůli rozestupům snížena i ve vířivce,“ popisuje Mareš z aquaparku Šutka.

Kromě dezinfikování rukou a nošení roušek pro návštěvníky budou platit také další zvýšená hygienická opatření. Ta se týkají například obecných pravidel o shlukování v maximálním nařízeném počtu nebo dvoumetrových rozestupů jednotlivců či jednotlivých skupin při odpočinku.

Dále by měli návštěvníci dbát na zvýšenou osobní hygienu na toaletách, kde si musí omýt ruce mýdlem s dezinfekčním gelem. K osušení rukou budou sloužit jednorázové ručníky nebo vzduchové osoušeče.

Maximální stanovená kapacita návštěvníků bude muset být tři sta lidí. To se dotkne především větších areálů. V manuálu také stojí, že je preferovanou metodou platby bezkontaktní. To ale všechna místa nemají, někde se tak bude platit v hotovosti. Provozovatelé přiznávají, že je současná situace komplikovanější, věří ale, že vše zvládnou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video