ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr LundákMAFRA

Britskou mutaci má každý druhý nakažený v ČR. Čeká se jihoafrická či brazilská

  • 346
V Česku je více než padesátiprocentní podíl britské mutace koronaviru. Ukázaly to výsledky PCR testů, které provádí Státní zdravotní ústav. Tato varianta viru se rychleji šíří, vláda tímto argumentem vysvětluje, proč nemůže rozvolňovat. „Znamenalo by to masivní nárůst nakažených, bylo by to šílenství,“ řekl v neděli premiér Andrej Babiš.

PCR testy jsou podle Státního zdravotního ústavu efektivnější při odhalování mutací viru. Britská varianta se vyznačuje celkem 23 mutacemi v různých genech vzorku, přičemž spike gen je charakterizován mimo jiné 10 mutacemi. Vědci je tak dokážou spolehlivě rozpoznat.

O rozšíření britské mutace koronaviru v Česku se hovoří už delší dobu, ministerstvo zdravotnictví ale dosud incidenci uvádělo v maximálně dvaceti procentech. 

Šéf resortu Jan Blatný připustil, že mutaci potvrzují čtyři vzorky z deseti. Rozdíl je ale vidět v regionech, kde je podíl britské verze v různých částech republiky jiný. V Praze jí je méně, než je tomu třeba v oblastech na západě a severu Čech, na Trutnovsku jí je až 60 procent. Zaznamenána už byla ve skoro všech krajích v Česku.

Že je v Česku britská mutace koronaviru až v polovině případů, naznačil imunolog Zdeněk Hel. Tato varianta by se podle biochemika, profesora patologie jednoho ze zakladatelů apolitické Iniciativy Sníh měla v Česku stát brzy dominantní. 

Hel se už v minulosti zmiňoval o tom, jak velkým nebezpečím je šíření britské mutace koronaviru. „Riziko je to velké. Tato nová mutace se nejdříve objevila v jižní Británii, teď se rozšiřuje po Spojeném království, Irsku i v USA,“ řekl Hel v pořadu Rozstřel na iDNES.cz.

Podle Hela v Česku už jsou i další mutace, které ale ještě nejsou příliš rozšířené, rozvolňovat by se podle imunologa nyní v republice nemělo.

V dohledné době se rozvolňovat nebude, řekl Babiš

Současně se v Evropě objevují i další mutace viru například brazilská nebo jihoafrická. Podle posledních údajů nemusí být také na všechny tyto varianty viru účinné očkování. Například Jihoafrická republika o několik dní odložila očkování vakcínou firmy AstraZeneca, protože tamní klinická zkouška podle vědců neprokázala, že by vakcína proti variantě zabírala.

I o tato tvrzení se opírá vláda, která je používala jako argumenty k prodloužení nouzového stavu. Podle premiéra Andreje Babiše by bylo šílenství v současné době rozvolňovat opatření. 

„Ze zasněžených hor se to možná nezdá, ale situace na jednotkách intenzivní péče je kritická. Pokud by skončil nouzový stav a začalo se rozvolňovat, byla by nezvladatelná. I když se to někomu nelíbí, v dohledné době nemůžeme rozvolňovat,“ připodobňoval ve svém nedělním prohlášení Babiš rozvolňování k lichvářské půjčce – krátkodobě je efektivní, dlouhodobě člověka „semele“.

Podle premiéra je otázkou času, kdy kromě britské mutace do Česka dorazí i ostatní agresivnější verze koronaviru. Například jihoafrická je už v Rakousku, brazilská v Portugalsku. Česko se s epidemií potýká téměř rok. Na jaře se uzavřela celá republika, během léta se rozvolnilo a od října se většina opatření opět vrátila. Po rozvolnění volají podnikatelé, v poslední době se opět otevřela debata o návratu dětí do škol.

V Česku je britská mutace koronaviru, šíří se až o 40 procent rychleji:

18. ledna 2021

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video