Rodičovský příspěvek se po letech zvýší o 80 tisíc na 300 tisíc korun

  • 529
Rodičovský příspěvek se od ledna 2020 zvýší z 220 tisíc na 300 tisíc korun. Shodu vládní koalice potvrdily ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD a financí Alena Schillerová z ANO. Zvýšení příspěvku, který se neměnil už více než deset let, bude stát 9 až 10 miliard korun.

Krátce poté, co menšinová koaliční vláda Andreje Babiše ustála hlasování o nedůvěře, se tak politici ANO a ČSSD vrátili k tématům, která se dotýkají každého občana.

„Po dohodě s paní ministryní financí jsme se dohodli od 1. ledna 2020 o celou částku, která je uvedena v koaliční smlouvě a v programovém prohlášení vlády,“ řekla Maláčová ke zvýšení rodičovského příspěvku. „Uděláme to k 1. 1. 2020, abychom se na to řádně připravili,“ potvrdila také ministryně financí Schillerová. „Zavázali jsme se k tomu v koaliční smlouvě,“ dodala.

Původně chtěla ministryně práce a sociálních věcí, aby to bylo trošku jinak. „My bychom chtěli, aby to platilo co nejdříve. Chtěli bychom, aby už v průběhu příštího roku se to navýšilo na 260 tisíc a později v průběhu funkčního období vlády na 300 tisíc,“ uvedla Maláčová z ČSSD v rozhovoru pro iDNES.cz, když nastupovala v létě do funkce místo Petra Krčála, jenž rezignoval, když vyšlo najevo, že částečně opsal svou bakalářskou práci.

Na příspěvek bude nárok, i když bude dítě v jeslích více hodin

Do připomínkového řízení tak poslala návrh svého ministerstva, podle nějž by se rodičovský příspěvek zvýšil od poloviny příštího roku o 40 tisíc korun na 260 tisíc korun a pro dvojčata a vícerčata ze 330 tisíc na 390 tisíc korun.

Jenže návrh státního rozpočtu pro příští rok s růstem rodičovského příspěvku  v roce 2019 nepočítá a ministryně Schillerová chce víc peněz na tento účel uvolnit až v roce 2020. „Bude to pro rodiče výhodnější,“ řekla v pondělí iDNES.cz Maláčová.

Hamáček nevidí důvod zpochybňovat ministra zahraničí Petříčka

Chce zároveň zrušit také podmínku, že do školky či jeslí může dát rodič pobírající rodičovský příspěvek své dítě na maximálně 46 hodin měsíčně. „Je to trestání chudých,“ řekla k tomu iDNES.cz Maláčová.

Na investice v sociálních službách půjde o téměř 400 milionů víc

ANO a ČSSD se také dohodly, jaké změny podpoří ve státním rozpočtu na příští rok. „V rámci kapitoly ministerstva práce a sociálních věcí by se přesunovalo z aktivní politiky zaměstnanosti na investice v sociálních službách a je to částka, která nedosáhne ani výše 400 milionů korun,“ řekla Schillerová. Zmínila, že půjde o částku 387 milionů korun.

Na programu koaličního jednání měli politici ANO a ČSSD zřízení důchodové komise, navýšení příspěvku na péči ve 3. a 4. stupni a otázku zvýšení existenčního a životního minima. Na požadavku sociální demokracie zvýšit životní minimum o 11 procent se ale strany zatím nedohodly.

Životní minimum se zvedlo naposledy v lednu 2012. Pro samotného dospělého činí 3 410 korun, pro děti a další dospělé v rodině je nižší. „Tato částka je velice nízká a nebyla šest let valorizována,“ řekla Maláčová. Částka se využívá při stanovení dávek. Existenční minimum je 2200 korun.

Podle ČSSD by se životní minimum mohlo zvýšit na 3 800 korun. Ale ANO chce životní i existenční minimum měnit až od roku 2020. „Připravme se na to, vraťme se k tomu tématu,“ řekla Schillerová. Je podle ní třeba nejlépe dobře zmapovat, na co všechno má životní minimum dopad.

Sociální demokracie si od bodů, které prosazuje v sociální oblasti, slibuje, že bude mít možnost voličům předvést, proč do Babišovy vlády vstoupila a proč ji také v pátek při hlasování o nedůvěře nepovalila. Jelikož by strana ale ráda v čele kabinetu viděla jiného politika, nezatíženého trestním stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo, poslanci ČSSD se vůbec nezúčastnili hlasování. Nepomohli tím ale ani opozici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video