ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Koláž iDNES.cz

Červené mapy veder šíří klimatičtí alarmisté, tvrdí se na sociálních sítích

  • 113
Na sociálních sítích se během léta rozšířila koláž, pomocí které se odpůrci teorie o klimatických změnách snaží dokázat, že jde jen vymývání mozků manipulativními médii. Snímky sdílely ve světě desetitisíce lidí, prosákly i do českého prostoru, kde zaujaly i některé politiky. Třeba místopředsedu hnutí Trikolóra Petra Štěpánka.

Sociálními sítěmi se týdny šíří obrázek mapy Evropy s většinovými teplotami přes 30 stupňů Celsia, která byla zabarvena zeleně. Vedle ní umístili autoři mapu zabarvenou do červena ukazující nižší teploty.

Ke snímku zelené mapy někdo přidal pět let staré datum, aby pak mohl tvrdit, že dříve se o horkém létu informovalo s větší dávkou střídmosti, než je tomu nyní. Jenže ve skutečnosti vybrané mapy znázorňující odlišné údaje.

Co si myslíte o teplotních mapách vy?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 8. srpna 2022. Anketa je uzavřena.

Zelená mapa je topografická a jejím primárním cílem je znázornit lokalitu. Červená mapa je naproti tomu tepelná a znázorňuje zahřátí dané oblasti.

Kdyby autoři koláže přidali skutečnou tepelnou mapu z roku 2017, byla by na základě údajů z toho roku stejně červená, jako je ta letošní.

Dezinformátoři na základě tohoto porovnání tvrdí, že klimatická krize neexistuje a je uměle vyvolána médii, které tak šíří strach pomocí manipulace s daty.

Jak upozornili Manipulátoři.cz, mapu šíří na českém internetu také Petr Štěpánek. „Milý Facebooku, se svými údajně nezávislými ověřovateli se jdi vycpat!“ napsal Štěpánek do komentářů jako odpověď na to, že facebook upozorňuje, že k obrázku chybí kontext a může se tak jednat o lež.

Mapy v různých verzích

Koláž šíří uživatelé sociálních sítí nejrůznějších národností. „V roce 1986 jsme tomu říkávali léto. Dnes stačí, aby vám ukázali červenou mapu, a už máte vymytý mozek,“ napsal muž, který sdílel švédskou verzi koláže. Tam je rozdíl 36 let. A to je podle švédských meteorologů lživé, protože mapa se „zeleným“ Švédskem takto stará zdaleka není. Je z roku 2016.

Druhy map

Záležitost několikrát detailně rozebírala agentura Reuters a organizace pro ověřování faktů Lead Stories, která hoaxy vysvětlila a vyvrátila.

Nic na tom nemění ani to, že grafické zpravodajství v televizi a na internetu se v průběhu desítek let vyvinulo. Kdysi byly běžné jen topografické nebo politické mapy. Až později se přišlo s dalšími varianty, jejichž cílem bylo a je především upoutávat a udržovat pozornost diváků.

Klimatická krize je kvůli extrémně vysokým teplotám, které zasáhly v minulých týdnech celou Evropu, aktuálním tématem. V Anglii poprvé v historii přesáhla rtuť teploměru 40 stupňů Celsia. Jih Evropy sužují požáry. Teplotní rekordy padaly také v České republice, kde teplota několikrát přesáhla i 36 stupňů Celsia.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video