Promítání 3D filmu

Promítání 3D filmu | foto: Václav Šlauf, MAFRA

KOMENTÁŘ: Proč milovník filmů Klaus nepřeje jejich tvůrcům víc peněz

  • 13
Filmaři táhnou do boje. Prezident republiky odmítl podepsat zákon o audiovizi, který měl přinést na tvorbu více peněz, zhruba 300 milionů korun ročně do státního fondu kinematografie. Podle Václava Klause je filmový průmysl "standardním obchodním odvětvím, nikoli veřejným statkem", takže nevidí důvod, proč by na něj měli ze zákona přispívat i ti, kdo by to jinak z vlastní vůle neudělali.

Filmaři nesouhlasí, na příkladech z Evropy dokazují, že náš film přežívá v chudobě – a je to tak. Ale co si budeme nalhávat: hlavně je zlobí Klausův výrok, že spíše než nedostatek peněz vidí v české kinematografii "nedostatek tvůrčí invence". A varují, co Klausovo veto znamená pro budoucnost národního filmu.

Neznamená nic, a dobře to vědí. Zaprvé, Klaus už takhle "zamázl" předchozí verzi zákona před šesti lety, ze stejných důvodů; mohli tedy čekat, že postoj nezmění. Zadruhé, veškeré pokřikování postrádá smysl, neboť prezidentův nesouhlas nic nezmůže. Zákon se jen vrátí do Sněmovny, jíž už jednou hladce prošel, zřejmě tedy poslanci Klause přehlasují a nejspíš včas, aby zákon už od příštího roku platil. Tak proč tolik povyku?

Prezident je znám jako milovník filmů, ale také jejich přísný kritik; na rozdíl od jiných hostů karlovarského festivalu tráví v hledišti víc času než na večírcích, ani se zdvořile nerozplývá nad kdejakou slátaninou. Filmařům nevoní, že Klaus odmítá zákon s poukazem na nízkou kvalitu tvorby – a mají pravdu, kategorie vkusu do paragrafů nepatří.

Jenže i Klaus má svou pravdu. Není totiž prezidentem filmařů ani jiných umělců; ví, že právě tak by mohli vyžadovat peníze malíři na štětce, muzikanti na noty. A stát nemůže říci jako umělec máš na peníze zákonné právo, jako holič nebo švadlena nikoli.

Jistě, točíme filmy za směšné peníze a někdy v podmínkách, které jsou spíš k pláči; to je však věcí osobní volby. Na druhé straně Klaus je prezidentem občanů čili diváků, a ti svůj vztah k českým filmům dávají najevo dost rázně – přestávají na ně chodit. Tady jsou čerstvá čísla: 7 dní hříchu pod dvou týdnech 24 tisíc diváků; Záblesky chladné neděle mají za první víkend necelé tři tisíce diváků. Smutné. Ale když se zjeví opravdu silný film jako Ve stínu, najde si jej i sto šedesát tisíc diváků. Mimochodem, Ve stínu se rodilo šest let.

Jenže u nás chce točit každý a hned, s tím nepohne ani Klaus, ani dobří filmaři, kterým ti špatní ukrajují z peněz i publika. Zákon projde, což o to, ale projde, aniž jeho předkladatel diváky přesvědčí, že jinak se lepších filmů nedočkají.

Ovšem tolik "tvůrčí invence", řečeno s prezidentem, nemůže přece od současného vedení ministerstva kultury chtít ani Klaus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video