Klaus potřebuje ke zvolení 141 hlasů. V ODS může získat 122 hlasů, jinde 15. Chybí mu tedy čtyři hlasy.

Klaus potřebuje ke zvolení 141 hlasů. V ODS může získat 122 hlasů, jinde 15. Chybí mu tedy čtyři hlasy. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Klaus může volbu prohrát, ukázal průzkum MF DNES

  • 426
Obhájit prezidentský post v blížící se volbě bude pro Václava Klause mnohem těžší, než se zdálo. Rozhodovat zřejmě bude jen několik hlasů. Ukazuje to průzkum MF DNES, která minulý týden oslovila všech 159 poslanců a senátorů ze stran, které Václava Klause oficiálně nepodporují.

Otázka zněla: Komu dají svůj hlas? Václavu Pačesovi, Janu Švejnarovi, nebo Jiřímu Dienstbierovi?

A ukázalo se, že ať bude kandidovat kterýkoli z těchto tří, bude mít šanci získat hlasy téměř ze všech stran mimo ODS. Žádný z nich totiž není pro většinu poslanců a senátorů vysloveně nepřijatelný.

Pro Klause je ochotno hlasovat kromě poslanců a senátorů z ODS jen 15 dalších politiků. A mnozí ještě jen s výhradami. Aby uspěl, potřebuje ještě o čtyři hlasy více. I po odečtení "proklausovských hlasů" pořád zbývá 144 dalších, které mohou Švejnar, Pačes a možná i Dienstbier získat. A to by stačilo na vítězství.

Který ze zmiňovaných kandidátů se nakonec Klausovi ve volbě postaví, není jasné. Lidovci, zelení, ČSSD a nezařazení senátoři se na společném kandidátovi dosud nedohodli.

Jako nejpřijatelnější protikandidát, který by se mohl těšit podpoře ve všech stranách, z průzkumu vyšel ekonom Jan Švejnar. Za prezidenta ho výslovně chce dvacet sociálních demokratů a dalších 21 je ochotno jej podpořit. Dienstbiera sice zmínilo 23 sociálních demokratů, zato se jeho jméno tak často neobjevilo v odpovědích z jiných stran a čtyři politici ho odmítli.

Jana Švejnara chtějí na Hradě především zelení a nezařazení senátoři, za vhodného jej považují i zástupci KDU-ČSL a pět komunistů. Nejméně zmiňovaným byl v průzkumu šéf Akademie věd Václav Pačes.

Bém už byl za komunisty
"Výsledek volby se nedá předpovědět. Musí se počítat se spoustou jednání s výměnnými obchody," upozorňuje politolog Petr Juptner. Jednat už začala ODS, která shání mezi ostatními stranami hlasy pro Klause.

"ODS hraje psychologickou válku, když říká, že má všech 122 hlasů občanských demokratů. Nemá," tvrdí šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek, v jehož klubu Klausovi vyjednávači taky hledají podporu.

Jste spokojeni se zpravodajstvím iDNES.cz? Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa

Haškovu domněnku potvrdilo MF DNES anonymně i několik poslanců a senátorů z ODS: za plný počet hlasů pro Klause by ruku do ohně nedali.

A tak občanští demokraté hledají hlasy, kde se dá. Místopředseda strany a pražský primátor Pavel Bém už se tajně sešel i s komunisty, i když to tento týden v médiích popřel. "Kontaktoval se s některými našimi funkcionáři, o tom vím, neoškliví se mu s námi jednat," potvrzuje poslanec KSČM Jiří Dolejš. Mezi "některými funkcionáři" byl podle informací MF DNES například šéf komunistů Vojtěch Filip.

Pavel Bém tak před prezidentskou volbou převzal štafetu po předsedovi ODS Mirku Topolánkovi, který před pěti lety dělal to samé. "Komunistických hlasů pak bylo méně, než kolik bylo vyjednáno," řekl Topolánek po posledním zvolení Klause na Hrad.

S tím, že jednají s komunisty, se nechlubí žádná ze stran, které se snaží nahradit Klause na Hradě někým jiným: Janem Švejnarem, Jiřím Dienstbierem nebo Václavem Pačesem.

Zelení používají při oslovování komunistů sociální demokraty, kteří k nim mají blíž. Ani ti však zatím s KSČM nejednali oficiálně. "Že se setká Jiří Paroubek s naším předsedou Vojtěchem Filipem, to není oficiální jednání," říká Dolejš.

Komunisté chtějí, aby se s nimi jednalo jako s rovnocennou stranou. A čekají na svou slavnou chvíli - kdo chce jejich hlasy, jít za nimi musí. "Ale ne pokoutně, musí přijít veřejně," řekl nedávno šéf klubu komunistů Pavel Kováčik.

Koho by chtěli volit

Nejraději Václava Pačese
ČSSD: Ivan Ohlídal, Pavel Ploc, Miloslav Soušek, Miroslav Váňa, Robin Böhnish, František Bublan, Jaroslav Krákora, Jiří Krátký, Alfréd Michalík
KSČM: Jiří Dolejš, Ivana Levá, Miroslav Opálka, Vlastimil Balín, Václav Homolka
KDU-ČSL: Josef Vaculík

Nejraději Jiřího Dienstbiera
ČSSD: Ladislav Skopal, Petr Sunkovský, Miroslav Svoboda, Ladislav Šincl, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc, Petr Wolf, Petr Zgarba, Jan Babor, Richard Dolejš, Jan Hamáček, Gabriela Kalábková, Rudolf Kufa, Jan Látka, Lenka Mazuchová, Marcela Mertinová, Václav Grüner, Zdeněk Kotouš, Břetislav Petr, Cyril Zapletal, Lubomír Zaorálek, Jaromír Jermář
KSČM: Václav Exner
KDU-ČSL: Petr Pithart
SZ: Olga Zubová, Přemysl Rabas, Věra Jakubková

Nejraději Jana Švejnara
ČSSD
: Ladislav Skopal, Miroslav Svoboda, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc, Milan Urban, Jan Babor, Vlasta Bohdalová, Robin Böhnish, František Bublan, Ladislav Šincl, Gabriela Kalábková, Karel Korytář, Jiří Krátký, Pavol Kubuš, Rudolf Kufa, Alfréd Michalík, Jan Hajda
KSČM: Jiřina Fialová
KDU-ČSL: Adolf Jílek, Rostislav Slavotínek
SZ: Martin Bursík, Olga Zubová, Přemysl Rabas, Věra Jakubková, Kateřina Jacques, Ondřej Liška
SNK: Václava Domšová, Josef Novotný, Igor Petrov
KOD: Jan Horník, Soňa Paukrtová

Nechtějí prozradit
ČSSD
: Jaroslav Fiala, Jiří Paroubek, Petr Červenka, Zdeněk Jičínský, Miroslav Kala, Vítězslav Jandák, Jan Rakušan
KSČM: Miroslav Grebeníček
KDU-ČSL: Jiří Hanuš, Cyril Svoboda, Jiří Čunek, Josef Kalbáč, Ludmila Müllerová, Václav Jehlička
KOD: Martin Mejstřík, Richard Sequens

Kohokoli z trojice, jen ne Klause
ČSSD
: Vlastimil Aubrecht, Karel Ivo Bárek, Černý, Richard Dolejš, Robert Dušek, Alena Gajdůšková, Václav Grüner, Jaromír Jermář, Zdeněk Kotouš, Vladimíra Lesenská, Ladislav Macák, Jiří Petrů, David Rath, Antonín Seďa, Václav Šlajs, Bohuslav Sobotka, Milan Štěch, Evžen Snítilý, Pavel Vanoušek, Miroslav Váňa, Otakar Veřovský, Petr Vícha, Václav Votava, Miroslav Vlček, Ladislava Zelenková
KSČM: Jiří Dolejš, Pavel Kováčik, Zdeněk Maršíček, Ladislav Mlčák
KOD: Jiří Zlatuška

Zatím nevědí, nebo budou hlasovat podle své strany
ČSSD: Hana Orgoníková, Josef Čerňanský, Petr Rafaj, Anna Čurdová, Josef Řihák, Josef Smýkal, Kosta Dimitrov, Hana Šedivá, Karel Šplíchal, Martin Tesařík, Jindřich Valouch, Michal Hašek, Jaromír Chalupa, Václav Klučka, Karel Kratochvíle, Stanislav Křeček, Radko Martínek, František Novosad, Jiřina Rippelová, Božena Sekaninová, Ladislav Svoboda
KSČM: Kateřina Konečná, Soňa Marková, Václav Snopek, Josef Šenfeld, Karel Šidlo, Josef Vondruška, Miroslava Vostrá, Vojtěch Filip, Milada Halíková, Vladimír Koníček, Eduard Matykiewicz
KDU-ČSL: Jiří Carbol, Ludvík Hovorka, Tomáš Kvapil, Vlasta Parkanová, Milan Šimonovský SNK: Josef Zoser
KOD: Jaromír Štětina

Pravděpodobně budou volit Klause
Nez.
: Michal Pohanka, Miloš Melčák
KDU-ČSL: Karel Barták, Jan Kasal, Miroslav Kalousek, Vlasta Parkanová, Pavel Severa, Milan Špaček, Milan Šimonovský
SNK: Liana Janáčková, Jana Juřenčáková
KSČM: Zuzka Rujbrová, Petr Braný, Stanislav Grospič, Pavel Hojda (komunističtí poslanci uvedli, že nebudou hlasovat pro žádného z Klausových protikandidátů).

Poznámka: Objevuje-li se na seznamu jméno zákonodárce vícekrát, má dotyčný více favoritů na prezidenta.