Každý druhý taxikář jezdící z centra na letiště „rejžuje“, účtují až pět tisíc

  11:14aktualizováno  17:48
Cizinecká policie si došlápla na taxikáře jezdící z centra Prahy na ruzyňské letiště. A kontroly ukázaly, že se přestupku dopustil každý druhý. Nejčastěji předražují jízdné, za cestu z centra na letiště si řeknou až o pět tisíc korun. Kontroly se týkaly taxislužeb, které nemají s letištěm smlouvu.
Za cestu z centra Prahy na letiště si někteří taxikáři řeknou až o 5 tisíc korun. Ilustrační foto.

Za cestu z centra Prahy na letiště si někteří taxikáři řeknou až o 5 tisíc korun. Ilustrační foto. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Důvodem kontrol byly časté stížnosti cestujících. Policie však kontrolovala jen problémové taxikáře, kteří nemají s letištěm uzavřenou smlouvu, uvedla mluvčí pražského letiště Michaela Lagronová.

Podle města se situace na letišti zlepšila

Podle vyjádření prvního náměstka primátora Rudolfa Blažka jsou informace nepřesné a situace s problémovými taxikáři se na letišti naopak zlepšuje. Za dezinformaci může podle něj cizinecká policie, která se na kontrolách podílí spolu s městskou policií a úředníky magistrátu. Právě mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová informace o počtu přestupků taxikářů na letišti sdělila novinářům.

Omluva

V původní verzi článku jsme chybně uvedli, že kontroly odhalily pochybení u taxislužeb jezdících z letiště do centra Prahy. Policie přitom kontrolovala jen taxikáře směřující z města na ruzyňské letiště.

Cizinecká policie společně s úředníky magistrátu a týmem městské policie na Ruzyni kontrolují vozidla taxi od poloviny ledna. Za tu dobu zkontrolovali policisté 774 vozů. Na místě udělili 255 pokut za téměř 133.000 korun.

Dalších 78 taxikářů předali do správního řízení, dodala Rendlová. Ve správním řízení pak hříšníky čekají mnohem vyšší pokuty, než mohou dostat na místě.

Ceny účtované některými pražskými taxikáři jsou pověstné. Jízda taxíkem z centra metropole na letiště by podle sazebníku, který stanovil magistrát hlavního města, měla stát přibližně 600 korun. Někteří taxikáři si však účtují ceny mnohonásobně vyšší, podle některých zdrojů až 5000 korun. Na nešvar upozorňují turisty i zahraniční průvodce. Podle Blažka ale zjištěná předražení při kontrolách provedených v prvním pololetí letošního roku jsou na úrovni 2,7 procenta.

"Velká část nepoctivých taxikářů už na letišti nepůsobí a je to díky aktivitě hlavního města Prahy, městské policie i jejich spolupráci s cizineckou policií. Informace, která říká, že každý druhý taxikář na letišti okrádá cestující, je nepravdivá," uvedla mluvčí letiště Lagronová.

Od ledna k dnešku podle ní jelo z letiště taxíkem přibližně 506 tisíc pasažérů, cizinecká policie prověřovala asi 0,15 procenta. Nekontrolovala prý přitom taxikáře, s nimiž má letiště smlouvu, ale jen taxikáře problémové. "Z toho logicky vyšel nesmyslný údaj," vysvětlila Lagronová.

Někteří taxikáři zajíždějí "načerno" na parkoviště

Na letiště smějí zajíždět jen vozy dvou taxislužeb, jež jezdí za garantované ceny. Ostatní nesmějí v jejích prostorách podnikat, porušují tím provozní řád letiště. Přesto si našli další způsob, jak si přilepšit. Využívají k tomu placená parkoviště před terminály, za která neplatí. (více o obcházení parkovného na pražském letišti čtěte zde)

Cizinecká policie, pod kterou kontroly letiště patří, ve spolupráci s pracovníky magistrátu a městskou policií kontroluje všechny vozy taxi, nejen ty, co mají dohodu s letištěm. Oslovuje i cestující, aby se dozvěděla, kolik zaplatili za přepravu na letiště. Od řidiče si policisté vyžádají knihu jízd nebo kopii stvrzenky.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Klíšťata jsou po deštích agresivní. Navštívit přírodu bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

Muži mají během mistrovství v hokeji menší zájem o prostitutky, tvrdí průzkum

ilustrační snímek

Zatímco pro některá povolání představuje mistrovství světa v hokeji žně, prostitutky naopak strádají. V dobách zápasů s...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Den otevřených dveří v Čáslavi

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Najdete na iDNES.cz