Každý druhý taxikář jezdící z centra na letiště „rejžuje“, účtují až pět tisíc

  11:14aktualizováno  17:48
Cizinecká policie si došlápla na taxikáře jezdící z centra Prahy na ruzyňské letiště. A kontroly ukázaly, že se přestupku dopustil každý druhý. Nejčastěji předražují jízdné, za cestu z centra na letiště si řeknou až o pět tisíc korun. Kontroly se týkaly taxislužeb, které nemají s letištěm smlouvu.
Za cestu z centra Prahy na letiště si někteří taxikáři řeknou až o 5 tisíc korun. Ilustrační foto.

Za cestu z centra Prahy na letiště si někteří taxikáři řeknou až o 5 tisíc korun. Ilustrační foto. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Důvodem kontrol byly časté stížnosti cestujících. Policie však kontrolovala jen problémové taxikáře, kteří nemají s letištěm uzavřenou smlouvu, uvedla mluvčí pražského letiště Michaela Lagronová.

Podle města se situace na letišti zlepšila

Podle vyjádření prvního náměstka primátora Rudolfa Blažka jsou informace nepřesné a situace s problémovými taxikáři se na letišti naopak zlepšuje. Za dezinformaci může podle něj cizinecká policie, která se na kontrolách podílí spolu s městskou policií a úředníky magistrátu. Právě mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová informace o počtu přestupků taxikářů na letišti sdělila novinářům.

Omluva

V původní verzi článku jsme chybně uvedli, že kontroly odhalily pochybení u taxislužeb jezdících z letiště do centra Prahy. Policie přitom kontrolovala jen taxikáře směřující z města na ruzyňské letiště.

Cizinecká policie společně s úředníky magistrátu a týmem městské policie na Ruzyni kontrolují vozidla taxi od poloviny ledna. Za tu dobu zkontrolovali policisté 774 vozů. Na místě udělili 255 pokut za téměř 133.000 korun.

Dalších 78 taxikářů předali do správního řízení, dodala Rendlová. Ve správním řízení pak hříšníky čekají mnohem vyšší pokuty, než mohou dostat na místě.

Ceny účtované některými pražskými taxikáři jsou pověstné. Jízda taxíkem z centra metropole na letiště by podle sazebníku, který stanovil magistrát hlavního města, měla stát přibližně 600 korun. Někteří taxikáři si však účtují ceny mnohonásobně vyšší, podle některých zdrojů až 5000 korun. Na nešvar upozorňují turisty i zahraniční průvodce. Podle Blažka ale zjištěná předražení při kontrolách provedených v prvním pololetí letošního roku jsou na úrovni 2,7 procenta.

"Velká část nepoctivých taxikářů už na letišti nepůsobí a je to díky aktivitě hlavního města Prahy, městské policie i jejich spolupráci s cizineckou policií. Informace, která říká, že každý druhý taxikář na letišti okrádá cestující, je nepravdivá," uvedla mluvčí letiště Lagronová.

Od ledna k dnešku podle ní jelo z letiště taxíkem přibližně 506 tisíc pasažérů, cizinecká policie prověřovala asi 0,15 procenta. Nekontrolovala prý přitom taxikáře, s nimiž má letiště smlouvu, ale jen taxikáře problémové. "Z toho logicky vyšel nesmyslný údaj," vysvětlila Lagronová.

Někteří taxikáři zajíždějí "načerno" na parkoviště

Na letiště smějí zajíždět jen vozy dvou taxislužeb, jež jezdí za garantované ceny. Ostatní nesmějí v jejích prostorách podnikat, porušují tím provozní řád letiště. Přesto si našli další způsob, jak si přilepšit. Využívají k tomu placená parkoviště před terminály, za která neplatí. (více o obcházení parkovného na pražském letišti čtěte zde)

Cizinecká policie, pod kterou kontroly letiště patří, ve spolupráci s pracovníky magistrátu a městskou policií kontroluje všechny vozy taxi, nejen ty, co mají dohodu s letištěm. Oslovuje i cestující, aby se dozvěděla, kolik zaplatili za přepravu na letiště. Od řidiče si policisté vyžádají knihu jízd nebo kopii stvrzenky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Lidé chtějí stále víc. Vylézt Sněžku se necení, Everest ano, říká psycholog

Psycholog Tomáš Vašák

Vylézt na Sněžku? To se už necení. Everest ano, výstup na nejvyšší horu světa totiž znamená prestiž a obrovskou dávku...

Většina teplotních rekordů neodolala, v Řeži naměřili skoro 35 stupňů

Turisté i Pražané se chladí díky kropícímu vozu na Hradčanském náměstí v Praze...

Osmdesát procent stanic v Česku zaznamenalo v sobotu nové teplotní rekordy. Nejtepleji bylo ve středočeské Řeži, kde...

Najdete na iDNES.cz