Vláda v roce 1954 nezrušila vlastnické právo na katedrálu, uvedl soud.

Vláda v roce 1954 nezrušila vlastnické právo na katedrálu, uvedl soud. | foto: www.foto-burza.cz

Katedrála sv. Víta patří církvi, rozhodl soud

  • 765
Soud přiřkl katedrálu svatého Víta a některé přilehlé objekty na Pražském hradě katolické církvi. Spor se státem se vleče přes 13 let. Podle rozsudku komunisté pouze převedli správu objektů, ale vlastnické právo nezrušili.

Obvodní soud pro Prahu 1 vynesl téměř shodný rozsudek jako před jedenácti lety.

Soudkyně Libuše Fritzová uvedla, že církev o objekty v roce 1954 nepřišla. Komunistická vláda tehdy podle ní pouze rozhodla, že nemovitosti jdou pod Správu Pražského hradu. "Vlastnické právo tehdy zrušeno nebylo," konstatovala.

Podle rozsudku by katedrála s pozemkem a věž u chrámu sv. Víta s pozemkem měly patřit Metropolitní kapitule u svatého Víta. Část přilehlých nemovitostí by připadla také Kolegiátní kapitule Všech svatých na Pražském hradě.

Církvi tak kromě katedrály připadla Vikářská ulice s kanovnickými domy až po Nové proboštství, Prašná věž a kaple Všech svatých. Spor se ještě vedl o baziliku sv.
Jiří s pozemky a s kaplí sv. Anny (viz grafika níže), v tomto případě ale stát vlastnictví vyhrál.

Kapitula spravovala katedrálu šest set let
Spor mezi státem a církví trvá už třináct let. Žalobu na určení vlastnictví objektů v areálu Pražského hradu podala v prosinci 1992 Náboženská matice spolu s dalšími církevními subjekty.

Metropolitní kapitula u svatého Víta spravovala svatovítskou katedrálu od doby, kdy císař Karel IV. nechal vystavět její první část. V té době bylo v zemských deskách zapsáno, že vlastníkem katedrály je katedrála sama.

Po šesti stech letech komunisté katedrálu předali pouhým vládním nařízením pod Správu Pražského hradu, v pozemkových knihách přitom tato změna nebyla vůbec zapsána. - více zde

Stát se odvolá
Případ nyní putuje k Městskému soudu v Praze. "Rozhodně se odvoláme," řekla novinářům právnička Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Milada Šípková.

Již v roce 1994 soudkyně obvodního soudu rozhodla, že všechny zmíněné objekty patří církvi, odvolací senát ale vítězství církve nepotvrdil a vrátil případ zpět.

Později byl spor rozdělen na dva samostatné případy. Jeden se týkal pouze katedrály a přilehlých nemovitostí, druhý kaple sv. Anny a baziliky sv. Jiří. Nejvyšší soud v roce 2000 definitivně potvrdil, že církvi nepatří ani kaple, ani bazilika. 

Paroubek chce právní rozbor
Většina politiků nechtěla rozhodnutí soudu příliš komentovat. Premiér Paroubek řekl, že si nechá vypracovat právní rozbor. "V tuto chvíli na to nemám definitivní názor," sdělil novinářům.

Za nerozumné považuje rozhodnutí soudu místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Myslí si, že je špatné, když "tato památka, která je spojena s národními dějinami, by měla připadnout pouze církvi". "Protože naše národní dějiny nejsou pouze církevní," řekl ČTK.


Co žádá církev - katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha (1), kaple Všech svatých (2), kanovnické domy a Nové proboštství ve Vikářské ulici (3). Spor o baziliku sv. Jiří (4) už soud rozhodl ve prospěch státu. Foto: MAFA - Dan Materna

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video