Se Schwarzenbergem se už rozloučily stovky lidí, zpět si odnášejí jeho fotku

  • 90
Uctít památku zesnulého Karla Schwarzenberga přišlo ve středu do kostela Panny Marie pod řetězem na pražské Malé Straně 2939 lidí, sdělila za organizátory Monika Matulová. Rakev se Schwarzenbergovými pozůstatky byla veřejně vystavena v kostele náležejícím řádu maltézských rytířů od 12:00 do 22:00, ve stejném čase budou lidé moci uctít památku zesnulého politika také ve čtvrtek a v pátek. Následně budou pozůstatky převezeny do katedrály svatého Víta na sobotní pohřeb se státními poctami.

Schwarzenberg si místo květin přál dary na podporu Ukrajiny napadené Ruskem a pro řád maltézských rytířů, který se věnuje charitativní činnosti. „Lidé byli neskutečně štědří, během části dnešního dne darovali více než 150 000 korun,“ uvedla Matulová. Kasička zůstává na místě, k darům budou ještě připočítány peníze, které lidé posílají prostřednictvím QR kódu. O tom, kam konkrétně peníze poputují, rozhodne podle Matulové rodina.

Za zvonění zvonu a zvuku zkoušky sirén začaly v poledne proudit do pražského kostela stovky lidí, někteří z nich na otevření čekali už od dopoledne. Krátce před jednou hodinou odpoledne prvotní zájem opadl. K rakvi se podle reportéra iDNES.cz přicházeli poklonit jednotlivci. Ti se poté odebírali ke kondolenční knize.

Podle reportéra iDNES.cz byl na místě i zástupce rodiny synovec knížete, princ Ferdinand Schwarzenberg. Mezi lidmi, kteří se rozhodli vzdát zesnulému knížeti hold, nebyli jen Pražané, ale lidé z celé republiky. „Je škoda, že nebyl prezident,“ tvrdili.

Pohřební vůz přivezl rakev s ostatky Karla Schwarzenberga do orlického zámeckého parku, kde se nachází hrobka šlechtického rodu. V ní bude urna s ostatky bývalého politika uložena. (9. prosince 2023)

Na rakvi s urnou, která je uložena uprostřed kostela, jsou věnce od Poslanecké sněmovny, Senátu a Prahy 1. Dominantním prvkem výzdoby je znak Maltézských rytířů, kříž, poskládaný z červených a bílých květin. Rakev je zahalena do schwarzenberské modro-bílé vlajky.

Lidé, kteří do kostela přijdou, si odnáší malý suvenýr, tzv. Zbožnou vzpomínku. Dostanou papírovou pamětní kartičku s vyobrazením Pražského Jezulátka, modlitbami a fotografií Karla Schwarzenberga s daty jeho narození a úmrtí. Jedná se o zvyk, který se dodržuje v šlechtických rodinách.

Lidé o Schwarzenbergovi při odchodu z kostela mluvili jako o zajímavém člověku, který měl přehled o dění v ČR i v zahraničí, označovali ho také za dobrého politika. Podle dalších lidí dotázaných na místě byl velkou osobností nejen české politiky, ale celého národa, který mu má být za co vděčný.

Hodnotili také výzdobu kostela a organizaci, oceňovali, že mají příležitost se s ním rozloučit. Shodovali se na tom, že rozloučení je důstojné, kostel považují za správné místo, kde se zesnulému politikovi mohou poklonit. Některé lidi také dojalo, že si přál místo květinových darů sbírku na Ukrajinu.

U rakve stojí čestná stráž. Zatímco voják Hradní stáže symbolizuje státní pocty zemřelému politikovi, druhou stráží je skaut. Skautská stráž byla přání zesnulého, on sám byl jako dítě členem skautské organizace a pomáhal i exilovým skautům v době nesvobody.

Situaci u kostela zároveň monitoruje policie. „Od dnešního dne do pátku budeme mít jak my, tak státní policie na místě jednu stálou hlídku,“ sdělila mluvčí městských strážníků Irena Seifertová.

S rockery i arcibiskupem. Jak proběhne rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Rakev přivezl do kostela prosklený pohřební vůz kolem ve středu dopoledne. Podle tiskové zprávy k poslednímu rozloučení, zveřejněné na facebookovém profilu Karla Schwarzenberga, je v uzavřené rakvi uložena urna.

Stavba, kde je rakev se zesnulým šlechticem vystavena, je součástí areálu, kde řád maltézských rytířů sídlí od 12. století. V roce 1378 tu bylo vystaveno před pohřbem i tělo českého krále Karla IV. Lucemburského.

Kostel maltézských rytířů jako místo pro rozloučení nebyl vybrán náhodou. Schwarzenbergové jsou 500 let členy tohoto rytířského řádu a otec Karla Schwarzenberga byl v čele českého velkopřevorství 40 let jako regent. Jeho erb visí na zdi kostela, kousek na rakví jeho syna.

Poslední rozloučení se Schwarzenbergem bude v katedrále svatého Víta v sobotu 9. prosince v poledne. Katedrála bude přístupná jen pro držitele pozvánky od Schwarzenbergovy rodiny, přenos bude dostupný na velkoplošné obrazovce. Do Prahy se na poslední rozloučení sjedou stovky smutečních hostů z Česka i řady zemí světa včetně členů předních evropských rodů.

Zemřel Karel Schwarzenberg. Politik z šlechtického rodu, který nenudil

V sobotu bude kvůli Schwarzenbergově pohřbu od rána uzavřeno první nádvoří Hradu, velká část druhého nádvoří a část třetího. Budou i další omezení. Hrad doporučuje návštěvu areálu z důvodu rozsáhlosti pohřbu pouze v brzkých dopoledních hodinách. Uvedl to na webu.

Po sobotním obřadu budou Schwarzenbergovy pozůstatky uloženy do rodinné hrobky u zámku Orlík.

Karel Schwarzenberg zemřel ve věku 85 let v neděli 12. listopadu ve Vídni, kde byl poslední dny hospitalizovaný kvůli dlouhodobým zdravotním problémům. Na jeho úmrtí reagovali přední osobnosti české i zahraniční politiky.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video