"Na billboardech byly potraty zobrazeny ve vší brutalitě. Tato forma byla ale zcela nevhodná pro děti, natož pak pro velmi malé, které u nás také studují," zlobila se zástupkyně ředitele Gymnázia F. X. Šaldy Marcela Dunajovičová.
STOP GENOCIDĚSdružení bojuje za zákonodárnou obnovu ochrany lidského života od početí do přirozené smrti. Pořádá petiční výstavy, diskusní setkání, semináře a přednášky. Vizuální zobrazení potratu je podle sdružení nevyhnutelné pro objasnění jeho významu. Pouhými slovy prý nelze popsat hrůzu tohoto činu. |
Aktivisté najeli s dodávkou na pozemek školy a odmítali odjet. Na argumenty školy nereagovali.
Ani v jednom případě se nezeptali, jestli škola s kampaní na svém pozemku souhlasí.
"Nepozvali jsme si je a nepřáli jsme si, aby touto formou propagovali své názory. Vůbec je ale nezajímalo, že jsou na našem pozemku," upozornila zástupkyně.
"Měli jsme oznámení, že jsou tam neetické a pobuřující obrázky. Billboardy jsme zajistili. Případ evidujeme jako přestupek proti veřejnému pořádku. Postoupíme jej libereckému magistrátu," přiblížila mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.
K incidentům došlo i den předtím na pozemku Podještědského gymnázia. Tam dokonce zástupci školy drastické panely ze zoufalství shazovali.
"Panely byly v jednu chvíli u vchodu a sdružení zabraňovalo výjezdu aut, oni zastínili dopravní značku. U plakátů, kde je i hákový kříž nebo hvězda a pod ním dvě hesla, mi nepřijde vhodné, aby je někdo dával k naší škole. A bez předchozí domluvy," komentovala ředitelka Podještědského gymnázia Dagmar Cvrčková.
Jan Vrána ze sdružení Stop genocidě ale tvrdí, že přístupové cesty neblokovali. "Pokud jsme podél přístupové cesty, nejedná se o blokování cesty," myslí si.
Podotkl, že sdružení označuje umělé potraty za nejvýš neetické a absolutně nemorální. "Proto ukazujeme veřejnosti cenzurované fotky potracených dětí. Dáváme jí v petici možnost se k tématu vyjádřit. Není na tom nic protiprávního," dodává.
Kampaň vadila i studentům
Také u této školy musela zasahovat policie. Paradoxně ji zavolali na školu členové sdružení.
Arogantní kampaň vadila i řadě studentů. "Obrázky byly dost odpuzující, mohly to vidět i malé děti, co chodí kolem ze školky. Viděla jsem, že letáky rozdávali šestnáctiletým holkám, čtyřicetiletou paní, které by se to víc týkalo, ale nechali projít a nic jí nedali. Myslím, že taková propagace nemá smysl," vyjádřila se jedna ze studentek.
Kampaň sdružení Stop genocidě komentovalo občanské sdružení Hnutí Pro život, které se snaží obnovit úctu k lidskému životu. Jeho viceprezidentka kampaň schvaluje.
"Je to samozřejmě jedna z mnoha forem boje proti potratům, kterých je podle statistik denně v zemi neuvěřitelných sedmdesát. Tato léčba šokem je ale velmi účinná," uvedla viceprezidentka sdružení Hnutí pro život Zdenka Rybová.