Kam putují poplatky: lékaři vybavili ordinace, lékárny za ně platí léky

  4:25aktualizováno  4:25
Více než rok se platí u lékařů a v lékárnách regulační poplatky. Každé zdravotnické zařízení je využívá k něčemu jinému, většinou k vylepšení zařízení ordinací nebo zakoupení nových přístrojů. Jiná je pouze situace v lékárnách, kterým z poplatků zbude minimum.

Regulační poplatky jsou příjmem zdravotnického zařízení, které je vybere. Ilustrační foto | foto: Robert RambousekMF DNES

Regulační poplatky jsou příjmem zdravotnického zařízení, které je vybere.  

Například ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady se loni vybralo přibližně 30 milionů korun. "Díky tomu jsme například pořídili nový počítačový tomograf pro radiodiagnostickou kliniku," sdělila iDNES.cz mluvčí nemocnice Jana Jelínková. Přístroj podle jejích slov stál 36 milionů korun, nemocnice zaplatila většinu, zbytek hradilo ministerstvo.

Hejtman ČSSD ustoupil

Radko Martínek prosí lidi: Plaťte poplatky

Podobně využila poplatky i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. "V podstatě vše bylo použito v rámci nějakého zlepšení, jak pro pacienty, tak pro zaměstnance, mimo jiné na kurzy komunikace," informovala iDNES.cz mluvčí nemocnice Petra Pekařová.

Podle ní se ale nedá říct, které peníze pocházejí přímo z poplatků. "Nemáme to přesně rozdělené. Nedá se říct, co přesně z toho budeme platit," upřesnila Pekařová.

Regulační poplatky slouží také k vylepšení ordinací praktických lékařů. "Stále se to bere ve všech ordinacích jako novum, jako něco navíc. Většina ordinací to využila na to, aby nějakým způsobem zlepšila prostředí," popsal předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer. Někteří kolegové podle něj nakoupili nábytek, jiní nové přístroje na rychlou diagnostiku, další třeba výpočetní techniku. 

Lékaři podle něj měsíčně vyberou na poplatcích kolem šesti tisíc korun. Za výhodu pokládá, že lékař dostává peníze v hotovosti. "Poplatky mají zvláštní efekt tím, že lékař má okamžitě peníze k dispozici v ordinaci. To, že se vybírají v ordinaci, zpravidla znamená, že tam pak také končí," sdělil Neugebauer a dodal, že právě tento aspekt má na lékaře velký psychologický vliv.

Hejtman Martínek on-line

Vysvětloval, proč vyzývá k placení poplatků

Podle Jana Jelínka z Praktického sdružení lékařů jsou vybrané poplatky součástí balíku, který dostává každý měsíc zdravotnické zařízení. "Těžko se dá rozklíčovat, na co přesně ten konkrétní poplatek šel. V případě, že nám naroste příjmová částka, může se přikročit k investicím do zařízení, které se odkládají kvůli tomu, že na to nejsou peníze," sdělil Jelínek. Jednat se podle něj může například o nový nábytek nebo jakékoliv další vybavení. 

Výjimkou jsou lékárny

Zatímco nemocnice i praktičtí lékaři si se zavedením poplatků polepšili, u lékáren se situace příliš nezměnila. Vybrané peníze se použijí na uhrazení DPH léčivých prostředků, která se od ledna 2008 zvýšila z pěti na devět procent. Úhrady zdravotních pojišťoven ale zůstaly na stejné výši jako v předchozím roce.

"Poplatky pro lékárnu neznamenají prakticky žádný výrazný příjem," konstatoval prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Lékárny totiž podle nařízení ministerstva nesmí ani po změně DPH zvýšit ceny léků.

Zatímco u levnějších léků se nevyužije celých třicet korun, u dražších léků nejsou pokryty všechny náklady. "V některých případech nám něco zbude, ale tím horko těžko pokryjeme ostatní náklady na slevu u těch dražších," uvedl Havlíček.   


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Školáci získali zastání u vědců. Zakazovat mobily o přestávkách není nutné

Podle vědců z Masarykovy univerzity v Brně není nutné dětem během přestávek na druhém stupni základních škol a...

Dospělí Češi si na slabší dovolí. Dvě třetiny dětí zažijí špatné zacházení

V Česku chybí systém pomoci dětem, které zažívají domácí násilí. S nějakou formou špatného zacházení v rodině se podle...

Autisté chtějí za volant. Bouří se proti vyhlášce, která jim to neumožňuje

Národní ústav pro autismus (NAUTIS) vyzval ministerstvo zdravotnictví ke změně vyhlášky, která upravuje zdravotní...

Stávky studentů za ochranu klimatu většina Čechů nepovažuje za významné

Podle říjnové průzkumu Centra por výzkum veřejného mínění většina Čechů nepovažuje studentské stávky za klima za příliš...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.

Najdete na iDNES.cz