Meghan věděla, do čeho jde, řekl protokolář Forejt v Rozstřelu

  • 145
Oznámení britského prince Harryho a jeho ženy Meghan, že se vyvážou z královských povinností, vyvolalo celosvětový mediální rozruch. Britská panovnice Alžběta II. jejich žádosti vyhověla, přístup ji však zklamal. Ve středečním Rozstřelu o tématu mluvil expert na královské rodiny a bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt.

„Reakce je ve své podstatě stále stejná, jako byla v posledních desetiletích,“ říká Forejt. Prioritou královské rodiny je podle něj vyřešit problém co nejrychleji.

Sám měl z prohlášení pocit, že nic vlastně neříká. „To je prohlášení, které já jsem považoval za bezobsažné,“ uvedl. Označil ho za střet dvou světů, Meghan na jedné straně a královské rodiny na druhé.

„Cítím obrovský respekt ke královně Alžbětě, je mi jí líto, že musí tohle řešit. Ona tomu národu slouží a slouží mu dobře,“ řekl. Každou generaci se přitom podle Forejta musí potýkat s problémy svých potomků.

„Já jsem to v první řadě považoval za fake news,“ řekl o prohlášení. Jednotlivé věty se podle něj popíraly, běžně by přitom takové prohlášení prošlo přes několik různých úředníků.

Vévodkyně Meghan podle něj testuje, jakou sílu má její slovo. „Myslím, že to není žádná naivita. Ona se po 20 měsících, co se stala členkou královské rodiny, snaží změnit její fungování?“ ptá se. Celkově podle Forejta celá rodina žije ve stínu princezny Diany a vévodkyni Meghan splní každé přání. Jako příklad uvedl jméno syna či zvolené bydlení.

Pár se podle protokoláře může vzdát svých povinností a získat finanční nezávislost, měli by se však zároveň vzdát titulu. V tom okamžiku budou součástí jen královniny soukromé rodiny. „Když chtějí žít svobodný život, v tom jim nikdo nemůže bránit,“ říká. Královská rodina však musí být v takovém případě velmi opatrná. Forejt poukázal na to, že při každém vlastním podnikání můžou být obviněni, že zneužívají svého postavení.

Za naivní považuje myšlenku, že by se odchodem do Kanady měly vyřešit rozpory mezi vévodkyní Meghan a královskou rodinou. Nemyslí si, že by měl spor nějak otřást fungováním královské monarchie. „S Velkou Británií je silně spjatá. Na tom rozhodnutí jednoho člověka nic nezmění,“ říká.

Se snahou vymanit se ze zájmu médií rozhodnutí nesouvisí. „Pokud Británie chtěla najít něco, co odvrátí pozornost od Brexitu, tak si to našla,“ myslí si Forejt naopak.

Své povinnosti bude pár ctít i nadále

Prohlášení princ Harry a jeho žena Meghan zveřejnili minulou středu. „Máme v úmyslu vzdát se role ‚předních‘ členů královské rodiny a pracovat, abychom se stali finančně nezávislými, zatímco budeme nadále plně podporovat Její Veličenstvo královnu,“ uvedli.

Své povinnosti ke královně pár stále hodlá ctít, svůj čas však chce rozdělit mezi Spojené království a USA, odkud Meghan pochází.

Prohlášení v pondělí řešila královna Alžběta II. se svým synem princem Charlesem a vnuky Williamem a Harrym. Po schůzce vydala prohlášení, podle něhož rozumí touze páru po finanční nezávislosti, byla by však radši, kdyby neodcházeli.

Rozhodnutí vyvolalo především ve Spojeném království řadu emocí. „Prohlášení je závažné v několika bodech. Nejde jen o odstoupení z veřejných rolí, ale hlavně o jejich představy o dalším životě,“ komentoval dříve pro iDNES.cz rozhodnutí Jindřich Forejt.

Je v pořádku, že se Harry a Meghan chtějí alespoň částečně vyvázat z královských povinností?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 21. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

NE
NE 1785
ANO
ANO 364

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Britská královská rodina

Video