Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Stát rozdává benzín zdarma. Hejtman Grolich: 11,6 miliardy nebude stačit

  • 533
Padesát kubíků dřeva, téměř šedesát tisíc korun nebo miliony na obnovu bydlení. Česko se semklo, aby pomohlo lidem, které ve čtvrtek zasáhlo tornádo. Kromě veřejnosti pomáhá i stát, který se obrací i o pomoc na EU. Podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha nebude na pokrytí škod stačit ani 11,6 miliardy Kč, které by z fondu pomoci šlo získat.

Vláda schválila v pátek bezplatné poskytnutí hmotných rezerv, zejména pohonných hmot pro složky integrovaného záchranného systému zasahující v obcích zpustošených tornádem. Předtím toto rozhodnutí avizoval premiér Andrej Babiš po návratu z Belgie v Brně. „Budou čerpat pohonné hmoty na náš účet,“ upřesnil.

Další čerpání ze státních hmotných rezerv podle ministryně financí Aleny Schillerové teprve přijde. „Zatím nepřišel žádný požadavek, tohle je první a bude hned schválen. Včera šlo o životy, řešily se jiné věci. Až ty potřeby budou jasnější a a budou se hromadit, budou vznášeny požadavky,“ vysvětlila s tím, že hmotné rezervy jsou připraveny.

„Hlavní úkol, který před naší vládou stojí, jsou finanční prostředky,“ pokračoval Babiš. „Solidarita je úžasná. Z celé Evropy máme nabídky od premiérů,“ vyzdvihl pomoc EU. Do zasažené oblasti podle Schillerové vyrazí mobilní týmy, které lidem pomohou podávat žádosti o podporu.

Lidé se zasažených oblastí mohou žádat státní úřady o hned několik forem pomoci. Jednou z nich je vyplacení mimořádné dávky úřadem práce.

„Od devíti hodin budou na radnicích v postižených obcích mobilní týmy úřadu práce vyřizovat a vyplácet mimořádnou finanční pomoc až 58 tisíc korun a odpovídat na související dotazy,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Morava je jako po vybombardování

První ranní snímky odhalily skutečný rozsah škod po řádění tornáda v Moravské Nové Vsi. (25. června 2021)

Ministerstvo pro místní rozvoj zase spouští dotační a úvěrový program, který poskytne na obnovu bydlení dvoumilionovou dotaci, další tři miliony si mohou žadatelé půjčit jako zvýhodněný úvěr na třicet let. Do obcí vyjedou mobilní týmy, které lidem pomohou s vyřízením dotace. Kromě toho uvolní resort 420 milionů korun v rámci programu Obnova majetku obcí po živelní pohromě.

Ulevit má zasaženým lidem i firmám i finanční správa. Pro právnické osoby se proto odkládá podání a splatnost daně z příjmu z 1. července na 31. srpna, úřad jim také odpustí zálohu na silniční daň a mohou i požádat o snížení všech záloh. „Fyzické osoby a firmy, které mají na zasaženém území majetek, si budou moci odečíst od daně výši škody,“ uvedla dále Schillerová.

A majitelům zničených domů pomohou i Lesy ČR. Ty každému žadateli poskytnou dřevo nebo finanční dar – padesát kubíků kulatiny na opravu střech nebo 100 tisíc korun. Státní pozemkový úřad uvolnil z rozpočtu sto milionů korun na pomoc zasaženým lidem, rychle pomoci je připravené také Povodí Moravy, které nasadí těžkou techniku na odstraňování škod. Ministerstvo zemědělství zase pošle stovky milionů korun na opravy čistíren odpadních vod, úpraven vody a poškozených kanalizací a vodovodních řadů nebo na sázení stromů a obecní zeleně. „Během příštího týdne připravíme konkrétní nabídku postiženým obcím,“ uvedl ministr Richard Brabec.

Babiš navíc požádal Brusel o pomoc ze speciálních fondů Evropské unie pro postižené obce. „Když takový fond existuje, musíme toho využít, protože škody jsou ve stovkách milionů,“ řekl dříve.

Pomáhají ale i lidé. Ti jíž vybrali miliony korun na pomoc v postižených lokalitách. Obyvatelé okolních okresů nabízejí ubytování, třeba skauti zase nabízejí volná místa na skautských táborech pro děti ze zasažených míst.

Dva tisíce poničených domů

Následky úderu tornáda, které zpustošilo několik obcí na jižní Moravě, označil v pátek ráno premiér Babiš za skutečnou apokalypsu. V různém stádiu poničení je na dva tisíce domů, upozornil předseda vlády, který byl v Bruselu na summitu šéfů vlád a zemí Evropské unie. Účast na jednání v belgické metropoli předčasně ukončil a po poledni se vrátil do Česka, aby mohl poté zamířit osobně do míst katastrofy.

Pomoc jižní Moravě: do zasažených míst nejezděte, volejte krizovou linku

„Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast s rodinami obětí. Chtěl jsem odletět už včera, ale nebylo to možné i z důvodu meteorologických podmínek,“ řekl Babiš.

Připomněl, že na místě jsou ministr vnitra Jan Hamáček i ministryně financí Alena Schillerová. Uvedl také, že jednal se zástupci dalších evropských států. „Debatoval jsem se slovenským a rakouským premiérem. Ptal se mě i maďarský premiér, jestli nepotřebujeme pomoc,“ uvedl.

O střechu nad hlavou podle něj přišly celé rodiny, často i více generací. „Jako vláda uděláme vše pro to, abychom lidem pomohli, protože to je skutečně apokalypsa. Dva tisíce poškozených domů. Sám se chci přesvědčit, co bude potřeba“ řekl. Dodal, že chce apelovat na Asociaci pojišťoven, ať se k věci „staví spíše lidsky než přes smlouvy“.

Jde podle něj o živelní pohromu, kterou Česko nezažilo. Kabinet bude jednat o Moravě v pondělí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video