Hrad uzavřený jako za Husáka. Do Jeleního příkopu ani zahrad se nesmí

  12:57aktualizováno  12:57
Stráně Jeleního příkopu jsou zarostlé břečťanem a stromy. Šumění potoka, posekaná zelená louka jako připravená k příjemnému posezení a nikde žádné davy turistů. Ani letos se do Jeleního bohužel návštěvníci Pražského hradu nepodívají. Uzavřeny budou také Jižní zahrady.

Venkov v srdci metropole. Stačí ovšem zvednout hlavu a nad korunami stromů vykouknou špičky katedrály svatého Víta nebo Šternberský palác.

Jelení příkop je jedním z nejromantičtějších míst Prahy. Neuvěřitelná atmosféra klidu, přitom téměř bez turistů, v samém centu města dělá z Jeleního příkopu místo, kam často utíkají lidé z přelidněného Hradu. Už druhý rok po sobě však budou mít všichni smůlu.

Fotogalerie

Přitom měl být Jelení příkop po loňské rekonstrukci dolní části znovu otevřen letos od 1. dubna. Letos bude situace ještě horší. Zatímco loni byla uzavřena kvůli rekonstrukci hradeb a Prašné věže jen dolní část, teď bude uzavřen příkop celý. 

„Důvodem je pokračování opravy severní parkánové hradby v dolním Jelením příkopu. V horním Jelením příkopu se pracuje na odstranění havárie kanalizace,“ vysvětluje David Šebek, mluvčí Správy Pražského hradu.

Jelením příkopem vede i jediná cesta k Plečnikově vyhlídce na okraji Lumbeho zahrady, kousek od sídla prezidenta a naproti Hradu. Většina cest k ní je zavřena, protože prezident bydlí v blízké vile. Poslední zbylou cestu teď uzavřely stavební práce v příkopu. Návštěvníci Hradu se nedostanou ani sem.

Praha protestuje marně

To, že park zůstane uzavřen, se však nelíbí městu. Pražský primátor Zdeněk Hřib už v minulosti kritizoval rozsáhlá bezpečnostní opatření, která omezila průchod lidí Hradem. Ta už před několika lety uzavřela průchod příkopem ve směru od Klárova.

Nelíbí se mu ani uzavření zbytku Jeleního příkopu. „Navážu dialog se Správou Pražského hradu a pokusím se zjistit, jak by mohla být tato oblíbená oáza zeleně v centru města opět přístupná,“ slíbil na sociálních sítích primátor Zdeněk Hřib.

09.dubna 2019 v 13:15, příspěvek archivován: 09.dubna 2019 v 13:54

Článek jako za Husáka. Dezinformace, která má vyvolat nenávist. Probíhají rekonstrukce, což je v případě takové významné památky, jakou je Hrad, jedině dobře. Připomínám, že v rámci exkurzí jsou otevřeny i dříve nepřístupné reprezentační prostory Hradu. https://t.co/ebfqcvocGI

Zavřeny budou i Jižní zahrady

Jelením příkopem však výčet pro letošek uzavřených míst Hradu nekončí. Letos zůstanou zavřeny i brány Jižních zahrad. Rajská, Hartigovská a zahrada Na Valech patří k turisticky vyhledávaným místům. Pro prezidenty tu architekt Plečnik vybudoval Masarykovu vyhlídku s fascinujícím výhledem na město.

Na Pražském hradě bude uzavřen vstup do Jeleního příkopu i do Jižních zahrad.

„Důvodem uzavření je zabezpečení staveniště proti vstupu nepovolaných osob, což je běžné a nutné z důvodu bezpečnosti. V Jižních zahradách bude zahájena oprava jižní fasády a střechy Nového paláce,“ vysvětluje důvody uzavření rozlehlé zahrady Šebek.

Menší opravy omezí i provoz uvnitř hradního areálu. Na II. nádvoří byla zahájena rekonstrukce barokní Kohlovy kašny. Zábor plochy pro staveniště si tak ukousl velký kus nádvoří. „Restaurování probíhá v rámci pravidelné systematické údržby uměleckých děl v parteru Pražského hradu,“ uvedl Petr Měchura z Odboru památkové péče Hradu.

Vázne i komunikace

Hrad kritizuje i městská společnost Pražská informační služba. O tom, co bude letos na Hradě uzavřeno, je nikdo neinformoval. „Správa Pražského hradu bohužel doposud nereagovala na naše dotazy ohledně uzavření Jižních zahrad a Jeleního příkopu,“ stěžuje si její mluvčí Barbora Hrubá. „Bohužel jsme v souvislosti s touto uzavírkou neměli možnost návštěvníky včas upozornit a v našich tištěných materiálech se tak objevily nepřesné informace,“ lituje Hrubá.

Podle Šebka hradní správa veřejnost informovala. „O uzavření prostor Pražského hradu v souvislosti se stavebními pracemi jsme informovali 26. března na hradních stránkách www.hrad.cz v sekci Otevírací doba,“ uvedl mluvčí Šebek.

Po dvou a půl letech oprav se otevřely Jižní zahrady Hradu (červen 2012):

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Budoucnost ČSSD? Vycpaný Hamáček ve vitríně Lidového domu

Předseda ČSSD Jan Hamáček sleduje v pražském štábu výsledky eurovoleb. (26....

Sociální demokraté jsou pro smích. Nejprve hartusili o konci kabinetu, pak z toho vycouvali. Nejvíc tím pomohli Andreji...

Káčata nedokázala vylézt a uvázla na hladině koupaliště, pomohli hasiči

Hasiči lovili desítku káčat z klimkovického bazénu.

Neobvyklou záchrannou akci spustili ve středu večer dobrovolní hasiči v Klimkovicích na Ostravsku. Z hladiny koupaliště...

Pokud Zeman nevymění Staňka, ministři za ČSSD podají demisi

Jan Hamáček hovoří s prezidentem Milošem Zemanem na sjezdu ČSSD (1. března 2019)

Jen pár hodin poté, co vláda ustála hlasování o nedůvěře, čeká předsedu ČSSD Jana Hamáčka na Vysočině pro vládu klíčová...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz