Jedy ze Spolany utekly kvůli potrubí

  • 2
Za únik zdraví nebezpečných látek ze Spolany do strouhy může vadné potrubí tovární kanalizace. Zjistilo to vyšetřování. Chloroform, toluen a další chemikálie z areálu unikly do potoka protékajícího obcí Libiš. Jeden z tamních obyvatel si v lednu opakovaně stěžoval na zápach.

"Důsledek z této události je takový, že nejprve odstraníme závadu, což bude ihned. Dál budeme prověřovat těsnost kanalizace ve větším okruhu a v neposlední řadě přistoupíme k častějším odběrům a testům vody v libišské strouze," uvedl generální ředitel Spolany Miroslav Kuliha.

Doposud chemička kontrolovala stav vody dvakrát do měsíce. V těchto dnech dělala mimořádně testy třikrát až čtyřikrát denně, což je ovšem velmi nákladné. Další interval byl tedy stanoven na tři odběry týdně.

V daleko větší míře se tak budou sledovat nejen ropné látky, ale vůbec všechny chemikálie, které by mohly z areálu Spolany uniknout. 

Spolana také zveřejnila, kolik chemikálií v lednu vlastně uniklo. "Bylo to množství deset až dvacet kilogramů směsi, v níž byly zmíněné látky. Největší koncentrace byla u chloroformu," uvedl Kuliha.

Spolana tímto závěrem vyvrátila, že by za únik mohla její dceřiná společnost Nerapharm, která s uniklými látkami pracuje. Současně vyloučila jednu z možností, že by za únikem byla nedbalost nebo úmysl některého z pracovníků. 

Co se stalo ve Spolaně?

21.1.2004 - obyvatel obce Libiš oznámil zápach, testy nic nezjistily
22.1.2004 - znovu oznámen zápach, prokazatelný pach chemikálií, odběr vzorků
23.1.2004 - zápach pominul
26.1.2004 - Spolana uznala, že z jejího areálu unikly chemické látky (chloroform, ethylalkohol), uzavřela část provozu dceřiné firmy Nerapharm, která s látkami pracuje
4.2.2004 - Spolana zveřejňuje příčinu úniku - prasklina v potrubí kanalizace, kterou nejspíš způsobily vysoké mrazy. Výroba Nerapharmu byla obnovena.

Kromě zmíněných opatření hodlá chemička do čističky odpadních vod zavést nejen chemickou kanalizaci, ale i dešťovou. "To musíme projednat s Povodím Labe, což se stane příští týden," dodal Kuliha.

Starostka Libiše Jindra Hudcová je s výsledkem vyšetřování spokojená. Spolana navíc slíbila, že se tento rok začne zabývat vyčištěním strouhy. Její kompletní vyčištění je zahrnuto do likvidace starých ekologických zátěží, které bude platit Fond národního majetku.
 
"Libiš není tak zamořená, jak se pořád prezentuje," poznamenala starostka. Mnohé laboratorní výsledky jí ale za pravdu nedávají.

"Lidi si za to mohou sami. Nejvíc zamořené mají pozemky ti, kteří si nakoupili nebo nakradli chemikálie jako DDT, které si pak sypali na zahrádky. Teď se nemohou udivit," uzavřela Hudcová.

DÁLE ČTĚTE:
Unikly chemikálie, přiznala dcera Spolany


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video