Předseda ČMKOS Josef Středula

Předseda ČMKOS Josef Středula | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Mají zaměstnanci menší žaludek? vadí Středulovi odpor k růstu minimální mzdy

  • 169
Odpor vlády k razantnímu zvýšení minimální mzdy kritizuje šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula. „Vláda zvýšila kompenzační bonus podnikatelům z 500 na 1000Kč/den. Se zvýšením minimální mzdy má ale problém! Mají snad zaměstnanci jiný žaludek?,“ rozzlobil se na Twitteru odborový předák.

Odbory podporují růst minimální mzdy na 18 tisíc korun, jak to v pondělí jim i zaměstnavatelům navrhla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Argumentuje, že vyšší minimální mzda než v Česku současných 15 200 korun je jak v Polsku, tak na Slovensku.

Výhrady ale mají i ministryně financí Alena Schillerová i zástupci zaměstnavatelů. „Domluvit by se hlavně měli zástupci odborů a zaměstnavatelů,“ řekla Schillerová.

Tlak na vyšší minimální mzdu by vedl k propouštění, argumentuje Schillerová

„Určitě podporuji, aby rostla minimální mzda. Nepodporuji, aby rostla tak, jak navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí,“ uvedla ministryně financí. Vedlo by to k propouštění zaměstnanců. Problémem totiž je, že na minimální mzdu je navázána zaručená mzda v některých profesích.

„Je to furt dokola už 30 let! Zaměstnavatelé si musí uvědomit, že když brali, musí to i vrátit! Minimální mzda nemůže být chudinskou dávkou,“ napsal na Twitteru v průběhu jednání Středula.

Zaměstnavatelé jsou pro růst minimální mzdy ze současných 15 200 korun o pětistovku na 15 700 korun měsíčně. Poukazují na dopady koronavirové krize na firmy.

Z posledních dostupných údajů vyplývá, že minimální mzdou bylo odměňováno cca 3,9 procenta zaměstnanců, to jest 139 tisíc osob.

„Nemůžeme trumfovat sousedy nižšími mzdami,“ uvedla před pár dny ministryně Maláčová, která je v této věci na jedné lodi s odbory.

„Rešili jsme odměny zdravotníků a shodli jsme se, že to je skandální situace,“ uvedla po jednání s odbory a zaměstnavateli Maláčová.

To, že některá zařízení odměny zdravotníkům nevyplácejí, je podle ministryně financí Aleny Schillerové nepřijatelné. „Musí do toho vstoupit ministr zdravotnictví,“ řekla vicepremiérka.

Není možné, aby si někdo řešit hospodářský výsledek na úkor lidí v první linii,“ uvedl šéf ČMKOS Josef Středula.

Schillerová vysvětlovala návrh rozpočtu se schodkem 390 miliard korun

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů v pondělí projednávali i návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministerstvo financí ho připravilo se schodkem 390 miliard korun. Podle návrhu rozpočtu by měl stát příští rok hospodařit s příjmy téměř 1,49 bilionu korun a výdaji 1,88 bilionu. „Informovala jsem partnery v tripartitě o konturách rozpočtu,“ řekla Schillerová.

Počítá se se zvýšením všech důchodů po valorizaci ještě o dalších 300 korun, s přidáním peněz školství na vyšší počet žáků či s investicemi 187,5 miliardy. Platy ve veřejném sektoru by se ale zvedat neměly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video