Žít a nechat žít. Nestor Kubera chce zlepšit veřejné mínění o Senátu

  10:06aktualizováno  10:06
Jaroslav Kubera se rád nazývá vášnivým kuřákem a během kariéry vystřídal coby člen ODS řadu funkcí na poli komunální i celostátní politiky. Jako čerstvě zvolený předseda Senátu má před sebou další výzvu. „Pokusím se vás přesvědčit, že se z politika přerodím do státníka,“ prohlásil jednasedmdesátiletý matador.

Senátor a místopředseda ODS Jaroslav Kubera v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (18. října 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Ještě před svým zvolením Kubera senátorům řekl, že Senát nemusí být za každou cenu opozicí vůči vládě. Chce vést dialog s prezidentem Milošem Zemanem i premiérem Andrejem Babišem (ANO). Zároveň chce zlepšit pozici Senátu v očích veřejností. Tomu by mohly pomoci výjezdy Senátu do jednotlivých volebních obvodů.

Hlavním posláním Senátu má být podle Kubery obrana ústavy, demokracie a svobody. Zároveň chce z pozice předsedy zajistit horní komoře dostatek peněz. „Nechci, aby Sněmovna brala Senát jako dolní komoru, abychom byli chudším otlounkánkem,“ sdělil Kubera, jenž je senátorem už 18 let.

A ve vedení horní komory chce dle svých slov setrvat dalších šest let. Milované Teplice, kde byl nejvýraznější politickou personou a starostoval jim už od roku 1994, přenechává mladším kolegům „dobře nastartované“, uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz

Fotogalerie

Kubera se proslavil svým humorem a často kontroverzními názory. Podotkl, že si roli státníka, kterou chce naplnit v Senátu už nacvičil ve filmu Toman, v němž ztvárnil postavu československého prezidenta Edvarda Beneše. 

Má kladný postoj k motorismu, je euroskeptikem, v minulosti vystupoval proti feministkám. Je také zastáncem alternativních trestů v podobě domácího vězení. 

Za nejliberálnějšího senátora ho nedávno označil Liberální institut, který rozhodoval dle postojů k otázkám kontrolních hlášeních, zákazu kouření v restauracích, zákazu kožešinových farem, nebo zákazu prodeje o svátcích.

„Potěšen jsem. Ve skutečnosti jsem ale konzervativec, mám rád staré věci,“ řekl senátor Kubera k tomu, že vyhrál hodnocení o neliberálnějšího senátora. Podle svého vyjádření vychází z kréda žít a nechat žít. 

24 let politikem

Jaroslav Kubera se narodil v roce 1947 v severočeských Lounech. Studoval matematiku na UJEP v Brně a zahraniční obchod na VŠE v Praze, vysokoškolské studium nedokončil. V letech 1990 až 1994 působil jako tajemník městského úřadu v Teplicích, kde od roku 1994 vykonával pozici starosty, později primátora. V roce 2000 byl zvolen senátorem za volební obvod Teplice a dlouhodobě vedl Ústavně-právní výbor. S manželkou Věrou má dvě dospělé dcery a dvě vnoučata.

Mezi jeho záliby patří především město Teplice a jeho obyvatelé, dále sport, hlavně lyžování a tenis, literatura, v posledních letech také zahrádka.

Kubera je jedním z mála vrcholných politiků, kteří dnes nepoužívají Facebook ani Twitter. „Já nejsem na sociálních sítích, ani je nesleduji. Pro mě nejsou sociální sítě kritérium, jsou to většinou uzavřené úzké bubliny,“ popsal svůj vztah k sociálním sítím.  


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Komplikace kolem vrtulníků z USA. Vládě hrozí, že ztratí podporu komunistů

Předseda KSČM Vojtěch Filip na volebním sjezdu v Praze

Předseda KSČM Vojtěch Filip nesouhlasí s chystaným nákupem 12 vrtulníků z USA. Podle něj jsou helikoptéry předražené....

Firmě, jejíž lidé sponzorovali SPOZ, Hrad pronajal prostor pro jarmark

Prezident Miloš Zeman podepsal v sídle strany SPOZ petici za zákon o

Exkluzivní prostor před katedrálou svatého Víta už za 14 dnů zaplní stánky prodejců. Hrad náměstí podle smlouvy na...

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

Najdete na iDNES.cz