Žít a nechat žít. Nestor Kubera chce zlepšit veřejné mínění o Senátu

  10:06aktualizováno  10:06
Jaroslav Kubera se rád nazývá vášnivým kuřákem a během kariéry vystřídal coby člen ODS řadu funkcí na poli komunální i celostátní politiky. Jako čerstvě zvolený předseda Senátu má před sebou další výzvu. „Pokusím se vás přesvědčit, že se z politika přerodím do státníka,“ prohlásil jednasedmdesátiletý matador.

Senátor a místopředseda ODS Jaroslav Kubera v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (18. října 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Ještě před svým zvolením Kubera senátorům řekl, že Senát nemusí být za každou cenu opozicí vůči vládě. Chce vést dialog s prezidentem Milošem Zemanem i premiérem Andrejem Babišem (ANO). Zároveň chce zlepšit pozici Senátu v očích veřejností. Tomu by mohly pomoci výjezdy Senátu do jednotlivých volebních obvodů.

Hlavním posláním Senátu má být podle Kubery obrana ústavy, demokracie a svobody. Zároveň chce z pozice předsedy zajistit horní komoře dostatek peněz. „Nechci, aby Sněmovna brala Senát jako dolní komoru, abychom byli chudším otlounkánkem,“ sdělil Kubera, jenž je senátorem už 18 let.

A ve vedení horní komory chce dle svých slov setrvat dalších šest let. Milované Teplice, kde byl nejvýraznější politickou personou a starostoval jim už od roku 1994, přenechává mladším kolegům „dobře nastartované“, uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz

Fotogalerie

Kubera se proslavil svým humorem a často kontroverzními názory. Podotkl, že si roli státníka, kterou chce naplnit v Senátu už nacvičil ve filmu Toman, v němž ztvárnil postavu československého prezidenta Edvarda Beneše. 

Má kladný postoj k motorismu, je euroskeptikem, v minulosti vystupoval proti feministkám. Je také zastáncem alternativních trestů v podobě domácího vězení. 

Za nejliberálnějšího senátora ho nedávno označil Liberální institut, který rozhodoval dle postojů k otázkám kontrolních hlášeních, zákazu kouření v restauracích, zákazu kožešinových farem, nebo zákazu prodeje o svátcích.

„Potěšen jsem. Ve skutečnosti jsem ale konzervativec, mám rád staré věci,“ řekl senátor Kubera k tomu, že vyhrál hodnocení o neliberálnějšího senátora. Podle svého vyjádření vychází z kréda žít a nechat žít. 

24 let politikem

Jaroslav Kubera se narodil v roce 1947 v severočeských Lounech. Studoval matematiku na UJEP v Brně a zahraniční obchod na VŠE v Praze, vysokoškolské studium nedokončil. V letech 1990 až 1994 působil jako tajemník městského úřadu v Teplicích, kde od roku 1994 vykonával pozici starosty, později primátora. V roce 2000 byl zvolen senátorem za volební obvod Teplice a dlouhodobě vedl Ústavně-právní výbor. S manželkou Věrou má dvě dospělé dcery a dvě vnoučata.

Mezi jeho záliby patří především město Teplice a jeho obyvatelé, dále sport, hlavně lyžování a tenis, literatura, v posledních letech také zahrádka.

Kubera je jedním z mála vrcholných politiků, kteří dnes nepoužívají Facebook ani Twitter. „Já nejsem na sociálních sítích, ani je nesleduji. Pro mě nejsou sociální sítě kritérium, jsou to většinou uzavřené úzké bubliny,“ popsal svůj vztah k sociálním sítím.  


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Mikroplasty máme také v českých řekách, ukázala analýza Greenpeace

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat...

Že jsou mikroplasty přítomné také v tuzemských řekách, se předpokládalo už dříve. Organizace Greenpeace provedla první...

Jak odhalit násilí u sousedů? V Rozstřelu odpoví kriminalistka a prezidentka BKB

Ilustrační snímek

Českem nedávno otřásla vražda tříleté dívky, o jejímž týrání okolí zřejmě vědělo, přesto však nikdo ze sousedů své...

Lidé oblékají rozdílné ponožky na podporu nemocných Downových syndromem

Ilustrační snímek

Když se dají dvě ponožky patami k sobě, připomínají chromozom X. Jelikož právě jeho porucha způsobuje Downův syndrom,...

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na iDNES.cz