Plakát, na kterém lékaři vysvětlují důvody stávky

Plakát, na kterém lékaři vysvětlují důvody stávky - Plakát, na kterém lékaři vysvětlují důvody stávky. (27. září 2005) | foto: ČTK

Jak se žije vašemu lékaři

  • 23
Opět nazrála doba, kdy se o zdravotnictví mluví více než obvykle. Tentokrát to jsou praktičtí lékaři, kdo se rozhodli "vyjít do ulic". Ale, světe, div se, nechtějí přidat na platech. Jde jim jen o zaplacení již dříve odvedené práce.

Ano, váš praktický lékař v současnosti pracuje již několik měsíců "na dluh".

Později, později

Současná dramatická situace nevznikla najednou. Vyvíjí se už několik let. Nedostatek peněz na úhradu odvedené zdravotní péče se dosud "řešil" zpožďováním plateb. Toto zpožďování bylo zlegalizováno tak, že praktičtí lékaři museli zdravotním pojišťovnám podepsat Dodatek ke smlouvě, v němž byla zákonem daná dvoutýdenní splatnost prodloužena.

Ani tuto prodlouženou splatnost však pojišťovny nedodržují. V současné době chodí lékařům peníze o dva měsíce později a otevřeně se mluví o tom, že na konci tohoto roku se budou platby zpožďovat již o tři měsíce.

Jistě, váš praktický lékař hlady neumře, koneckonců jeho rodina jej ekonomicky podrží. Co už však jeho rodina ekonomicky nezvládne, je pravidelná výplata mzdy zdravotní sestře, odvod dávek sociálního a zdravotního pojištění za oba, splácení úvěrů na nezbytné nové vybavení ordinace (podle norem Evropské unie). Nezvládne splácení leasingu auta, nezvládne platby za povinné komerční pojištění ordinace.

Pak už zbývá jen zaplatit nájemné a stále dražší energie a služby (prádelny, úklid, odvoz a ekologickou likvidaci odpadů, telefony...), nakoupit spotřební zdravotnický materiál nutný pro chod ordinace (jehly, stříkačky, obvazový materiál, injekce a léky...) a kancelářské potřeby.

Podivná nabídka

V této situaci, kdy jsou lékaři vrženi do druhotné platební neschopnosti, se nedávno našlo opět jedno vstřícné "řešení". Jistá banka nabízí praktickým lékařům odkoupení jejich pohledávky u zdravotních pojišťoven.

Má to však malé háčky: 1. banka si strhne 5 až 6 procent z výše pohledávky, 2. musíte u této banky zřídit účet, přičemž o poplatcích za vedení účtu se nehovořilo.

Takže praktický lékař se zřekne pěti až šesti procent svého výdělku, ale pojišťovny mu budou za chvíli dlužit zas?

Pilné ministerstvo

A jako by situace nebyla dostatečně dramatická, z ministerstva zdravotnictví vycházejí návrhy zákonů, vyhlášky a nařízení, které ve svých důsledcích situaci praktických lékařů dále dramaticky zhoršují. Příkladem za všechny je Vyhláška o celoplošném očkování proti chřipce u občanů starších 65 let.

Proti tomuto rozhodnutí ministerstva protestují i všechny zdravotní pojišťovny, protože oněch zhruba 400 milionů korun, potřebných na nákup vakcíny, nedostaly. Pojišťovny je nutně musí vzít z prostředků určených mimo jiné pro vašeho praktického lékaře.

Tak už víte, jak se žije vašemu praktickému lékaři? Jeho práci za něj nikdo jiný neudělá. Mladé doktory neperspektivní životní profese praktického lékaře naprosto odrazuje.

Také proto je průměrný věk praktických lékařů v naší zemi 50 (!) let.

Současný stav totiž spěje k tomu, že uvolněné ordinace po lékařích neplatičích mohou ochotně převzít jen zájemci přicházející ze zemí, kde jsou na tom lékaři ještě hůře...

Ve čtvrtek svého praktického lékaře v jeho ordinaci nenajdete. Protestuje i za vaše zájmy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video