Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Inspekce odhalila na Liberecku přes tisíc nebezpečných míst pro řidiče

  • 9
Více než tisíc nebezpečných míst čeká řidiče v Libereckém kraji na silnicích II. třídy. Odhalila je inspekce, kterou nechal provést kraj. Většinou jde o přerostlé stromy, které brání řidičům ve výhledu, nebo různé překážky vyčnívající do silnice. Necelou stovku nebezpečných úseků silničáři opraví do konce roku.

Inspektoři při kontrole vynechali vozovky, které poškodily loňské povodně. I tak ale na 490 kilometrech objevili 1 067 závad. K tomu, aby ze silnic zmizely, je třeba kolem 90 milionů korun.

"V průměru se na každém kilometru vyskytuje jedna závada," poznamenal Martin Sepp, krajský náměstek hejtmana pro dopravu. Do konce roku by podle něj měli silničáři odstranit 95 závad.

"V některých případech jde o prořezání větví, které zakrývají dopravní značky, jinde třeba brání ve výhledu do křižovatky. To jsou všechno věci, které můžeme velmi rychle a levně odstranit," poznamenal Petr Šén, technicko-provozní náměstek Krajské správy silnic.

U ostatních závad budou potřebovat delší dobu, musejí na ně připravit projektovou dokumentaci. "To nás čeká třeba u špatně řešené křižovatky, nebo věcí, které musíme řešit přímo s majiteli pozemků," doplnil náměstek.

Analýzu zpracovala firma CityPlan a pracovala na ni zhruba pět měsíců. Nebezpečné úseky jsou popsané z pohledu řidiče. Mezi nejnebezpečnější závady pak patří pevné překážky okolo silnic, které brání rozhledu řidiče anebo je uvidí na poslední chvíli. Tak je to třeba i v případě kapličky na silnici číslo 262 na Českolipsku, která vyčnívá do ulice.

V obcích chybí chodníky

Více podobných překážek čeká i na motoristy, kteří projíždějí Oldřichovem v Hájích na Liberecku. Nebezpečí ale nečíhá jen na řidiče, ale i na chodce. V mnoha případech chyběly v obcích chodníky. Inspekce se zaměřila i na železniční přejezdy, podle Šéna ale nebyly nalezeny žádné větší závady.

Devadesát procent všech problémů mohou silničáři odstranit za méně než sto tisíc korun za jednu překážku. V budoucnu se kraj chce zaměřit i na silnice třetí třídy.

Hlavním cílem je snížit nehodovost. Havárií sice oproti loňskému roku mírně ubylo, jejich následky jsou však mnohem vážnější. Zatímco v roce 2010 zemřelo za prvních deset měsíců čtrnáct lidí, letos je počet mrtvých za stejné období vyšší o devět.

Přitom, jak odborníci přiznávají, kolikrát stačí málo, aby nehody neskončily tak tragicky. Některé úseky by se třeba vyplatilo osázet svodidly, navíc to není nijak drahá investice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video